Radni powiatowi robią dla miasta niewiele. Czy Krzysztof Wasilewski weźmie sprawy w swoje ręce?

2023-03-13 19:21
Karol Szumny
2023-03-13 19:21

Prezes Stowarzyszenia „Nasze Miejsce” Krzysztof Wasilewski ma żal do trzebiatowskich radnych powiatowych za to, że podczas swojej kadencji niewiele zrobili dla miasta. W felietonie na facebookowej grupie Trzebiatów online pisze o swoim niezadowoleniu.

Krzysztof Wasilewski często dzieli się z mieszkańcami swoimi przemyśleniami. W poniedziałkowy wieczór opublikował swoje myśli na temat trzebiatowskich radnych powiatowych.

Poniżej publikujemy cały tekst pochodzący z grupy Trzebiatów online:

„Wiecie, że od lat wiele osób namawia mnie na startowanie w jakichś wyborach i realne włączenie się w zmiany Trzebiatowa. Fakt jest taki, że na fejsie można jakąś kroplę w morzu potrzeb utoczyć. Ale prawdziwa moc sprawcza jest we władzach. Na fejsie można sobie pogadać, nawet zrobić jakąś niewielką rzecz z pomocą zapaleńców. Ale decyzje o prawdziwych zmianach zapadają gdzie indziej. I cały problem w tym, że raczej nie zapadają. Miałem dziś zbieg wydarzeń. Najpierw w moim sklepie jakiś klient rozmawiał z kimś przez telefon i napiszę słowo w słowo, co mówił:

 • Nie, ja już kilka lat nie jestem w Trzebiatowie. Nie. Co ty. Nie wracam. Nie widzisz, że tu wszystko umiera?

Przykro słuchać. Zresztą nie raz już to słyszałem niestety. Dosłownie po chwili, zadzwonił do mnie pewien człowiek. Powiedział trochę miłych słów o moich próbach wpływania na jakiś rozwój miasta. A potem spytał.

 • Wie Pan, że w radzie powiatu jest bardzo mocna, jeśli chodzi o ilość, reprezentacja Trzebiatowa?
 • Wiem
 • To niech pan mi powie, co ci radni powiatu uzyskali przez ostatnie lata dla Trzebiatowa

No zastrzelił mnie pytaniem. Cofałem się w myślach coraz dalej i nic jakoś nie mogłem sobie przypomnieć. Przynajmniej nic, co mogło zapaść w pamięć.

 • Skatepark przekazali miastu
 • Przekazali, bo wymagał remontu i była to dla nich kula u nogi. Ja pytam o realne rzeczy, które Trzebiatów dostał od powiatu.

No ni cholery nic mi do głowy nie przyszło. Faktycznie, w Gryficach widać sporo powiatowych inwestycji z minionych lat, a w Trzebiatowie lipa. W ostatnim wywiadzie w studiu Superportalu zastanawiali się nawet w Gryficach, czy sala w domu kultury nie jest za stara i przydałoby się nowa. Czujecie to? Dobrą chcą zmieniać na lepszą. A u nas? Nie ma żadnej sali widowiskowej. Jakiekolwiek występy trzeba organizować albo w pokoju w pałacu, albo w Kościele. O hali sportowej, czy basenie nawet nie wspominam. Czy przez tyle lat działania trzebiatowskich radnych w powiacie, naprawdę nie dało się zrobić ani jednej z tych rzeczy? Ani jednej? A w Gryficach wszystkie? Mój rozmówca ciągnie dalej.

 • A wie pan, dlaczego kasa szła na Gryfice a nie na Trzebiatów?
 • Bo o Gryfice w radzie powiatu miał się kto upominać. Miał kto o to walczyć. I pytam pana, po co mieszkańcom Trzebiatowie swoi radni w powiecie?

Cóż mogłem odpowiedzieć. Samego mnie dobija to, co się dzieje z naszym miastem. Ten brak waleczności, planu. I choć próbuję budować w sobie optymizm, to z puntu widzenia zwykłego mieszkańca nie jestem w stanie wskazać co osiągnęli dla naszego miasta nasi trzebiatowscy radni powiatowi. Naprawdę znam wielu z nich osobiście i lubię. I być może poczują się dotknięci. Przyzwyczaiłem się podpadać ludziom. Tyle, że nie jestem zupą pomidorową, żeby mnie wszyscy lubili. Otóż moim zdaniem, gdyby Trzebiatów nie miał w radzie powiatu żadnego radnego, to byłoby dokładnie tak, jak teraz, czyli do dupy. Zawsze czytam o jakichś trudnościach, przeszkodach. Latami. Od kadencji do kadencji, to samo. Teraz się nic nie dało, bo to, bo tamto. Ale w przyszłej kadencji to już się wszystko da. Nudzi mnie już słuchanie, dlaczego tym razem się nie udało. A może za mało determinacji? Zaangażowania? Fakty nie kłamią. Mogę wiele lat wstecz szukać czegoś, co konkretnie dla Trzebiatowa zrobił powiat. I nic nie widzę. Może jest takich inwestycji dużo, tylko ja jestem ślepy? Może podpowiecie co nasi radni z powiatu "załatwili" dla Trzebiatowa? Konkretnego, co można pokazać palcem, zobaczyć.

 • A dlaczego pan do mnie z tym dzwoni?
 • Bo powinien pan skończyć krzyczeć z megafonem na puszczy, tylko włączyć się w realne działania. Jeśli nie chce pan startować ani na burmistrza, ani na radnego gminy, to musi pan wystartować do rady powiatu. Rozhuśtać skostniałe struktury i pokazać, że jest coś takiego, jak zaangażowanie i sprawczość.

Zawsze odpowiadałem, że nigdzie do niczego nie zamierzam startować. I na tą chwilę nic się nie zmieniło. Ale mięknę, bo tracę nadzieję, że coś się wydarzy samo z siebie. Wiecie, jak to jest. Ludzie cię lubią, dopóki nie jesteś na jakimś stołku. Gdy chcesz naprawdę coś zmieniać, to z urzędu stajesz mniej fajny. I po co mi to? Na cholerę? Ale, z drugiej strony ta niemoc, ten marazm mnie dobija. Czasem jest we mnie chęć wdarcia się w te powiatowe struktury z paroma granatami. Wybory do powiatu są wiosną za rok. Mam wielką nadzieję, że mnie jednak ktoś wyręczy. Mam nadzieje na generalną zmianę warty. Że to się zadzieje jednak beze mnie. Bo do cholery musi być przecież więcej wkurzonych ludzi. Młodych i z jajami. Z kolejnymi jałowymi latami trudno mi się pogodzić. Taki potencjał. No szlag może trafić. Proszę wszystkich energicznych ludzi, mających wizję, mających chęci, upór. Startujcie. Zmieńcie to. Dajcie nadzieję na przyszłość. Nie bójcie się społecznego odrzucenia, krytyki. Zaryzykujcie, wykażcie odwagą. O Trzebiatów trzeba walczyć, bo to ostatni dzwonek. Naprawdę da się. Żeby ten klient u mnie w sklepie powiedział kiedyś

 • Hmm, nie wierzyłem, że w tym mieście coś sie zmieni. A jednak oni dali radę. Wracam tu.

Psy wieszali na włodarzu Rewala. Bo zadłużył miejscowość. Ale on zaryzykował. I zapłacił za to osobiście. Ale zobaczcie dziś na Rewal. Jak to ryzyko po latach zaprocentowało. Jak odcinają teraz kupony. Trzeba nam działań i determinacji. Pomysłu na lata w przód. Na poziomie naszego Ratusza oczywiście też. Ale bądźmy realistami. Mamy kasy w budżecie gminy, tyle co mamy. Ja widzę szansę Trzebiatowa w powiacie. Na tej kasie z zewnątrz. Bo skoro Gryficom udało się tyle rzeczy zdobyć dla Gryfic, to Trzebiatów nie gorszy. Widzę tu szansę, tylko z obecnym składem już to testowaliśmy. Naprawdę szkoda czasu na powtórki nudnych seriali”

Komentarze (13)

Poznaj opinie mieszkańców.

CZYTAJ OPINIE I KOMENTUJ PONIŻEJ

Dodaj komentarz. Pamiętaj! Szanujmy się, hejtowanie jest karalne!

chłodnym okiem

odpowiedz
14.03.2023 21:58

Pomyślność i dobrobyt gminy czy miasta buduje się latami. Nie zbuduje się jej przez jedną kadencję. Buduje się je rozsądne i długoterminowo planując i wydając pieniądze gminne, planując rozsądne i racjonalne zagospodarowanie przestrzenne (bez robienia wyjątków i omijania studium) oraz realizując sprzedaż gruntów nie hurra (aby więcej za naszej kadencji wpłynęło do kasy gminy) i "po uważaniu" czy dla zyskania krótkotrwałego populizmu (w myśl zasady "aby mnie tylko ponownie wybrali") , tylko mając na uwadze przede wszystkim długofalowy rozwój gminy i zasadę koszt - efekt oraz podejmując działania wspierające i ułatwiające rozwój różnorodnej przedsiębiorczości i usług w gminie, które dają zatrudnienie i miejsca pracy. Z samej budżetówki (wojsko, policja, szkoły, przedszkola, poczty, służba zdrowia, OPS, DPS, instytucje kultury i urzędy) pomimo, że dają miejsca pracy, to jednak tylko przy ich funkcjonowaniu, bez wytwarzania dóbr lub produktu w postaci np. masowych usług turystycznych i okołoturystycznych, żadna gmina nie będzie się rozwijała, bo instytucje budżetowe - choć bez wątpienia potrzebne- są jednak wyłącznie zjadaczem środków finansowych, a nie ich wytwórcą. A jak to wygląda u nas, każdy widzi. Lata zaniedbań i nietrafionych lub zaniechanych czy niepodjętych w porę decyzji. Latami, kolejne władze, kolejni burmistrzowie robili wszystko odwrotnie, bo ważniejsze było dla nich to aby koniecznie zostali ponownie wybrani, a nie tworzenie warunków do rozwoju gminy w perspektywie długoterminowej. Dlatego jesteśmy dzisiaj tu, gdzie jesteśmy i szybko tego nikt nie naprawi, bo taka perspektywa, jak te utracone lata, już się nie powtórzy. Szansa była, ale się zmyła- jak mawiają.

Biznes

odpowiedz
15.03.2023 02:29

A gdzie jest handel, produkcja, usługi w tym mieście ? Bez tego społeczeństwo się nie wzbogaci.

Suski

odpowiedz
15.03.2023 07:54

Czytając te durne wpisy na trzebiatow online twierdzę , że pan ma parcie na szkło i osobowość narcystyczna . Ludzie otwórzcie oczy zanim będzie za późno !!!!!!! Proszę !!!!!!!

Do Anny

odpowiedz
15.03.2023 13:02

Czy wiesz ile kosztuje wejście na basen u Zalewskiego? A co do tematu kawiarni, centrum handlowego, to kiepski pomysł.... Myślę, że potrzebne są zakłady pracy żeby ludzie mogli zarabiać pieniądze, a wtedy będzie ich stać do kawiarni i na basen do Zaleskiego

D.W

odpowiedz
14.03.2023 16:57

I po co się było wypierać ?każdy głupi wiedział że prędzej czy później trafi pan do polityki

Rozbawiona

odpowiedz
14.03.2023 18:12

Teraz to będzie ... Ani placu zabaw, ani hali,tylko za każdym zakrętem wysyp murali 🤐🤐🤐🤐🤐

Obywatel

odpowiedz
14.03.2023 20:38

A. Kasę za bycie w radzie na co pan przekaże ? Na murale ? Czy to kieszeni ,?

Kamil

14.03.2023 20:38

Też bym chciał wiedzieć hmmm🤔

Mrzeżyno

odpowiedz
15.03.2023 08:38

Żeby usilnie promowa. Trzebiatów należy się zastanowić co ma do zaoferowania turystom 🙂 a co ma ? Basztę ? Murale ? Nic więcej . Tu ludzie nie mają na co wydać kasy bo jak tu przyjadą to mogą ewentualnie kupić hot dogi w żabce .

Do Mrzezyna

15.03.2023 08:38

Tak Trzebiatów ma basztę kaszaną budynek po dawnej restauracji, ruderę która można oglądać

15.03.2023 09:10

Kiedyś był taki burmistrz, który na piśmie zapytał radnych powiatowych co zrobili dla gminy, odpowiedział jeden (obecny burmistrz). Teraz wprowadza się w życie pomysły tamtego burmistrza - murale słoni to pomysł Matusewicza by Trzebiatów uczynić miastem Słonia. Sławek poprzestał na słoniku z opuszczoną trąbą. I ten nos spuszczony na kwintę dominuje do dziś. W wyborach należałoby wymienić wszystkich, odpartyjnić Gminę i Powiat, odciąć od korytka politykierów, którzy od lat tkwią w tym marazmie. Powodzenia.

.....

15.03.2023 09:10

Obawiam się , że pan Wasilewski też dużo naobiecuje ale co będzie potem . Nic. Wiecie czemu ? Bo jego zdaniem Trzebiatow trzeba promować , a ja uważam że trzeba pomyśleć o mieszkańcach a nie turystach .pozdrawiam