Nakażą ewakuację?

2020-02-07 16:24
Paweł Palica
2020-02-07 16:24

Do inspektoratu nadzoru budowlanego przekazana została już informacja o tym, że mieszkańcy bloku nr 3 przy ul. Kościuszki nie przyjęli uchwały w sprawie lokatorskiego sfinansowania remontu budynku.

Koszt wzmocnienia fundamentów, a także filarów podpierających galerie wyceniono na nieco ponad 2,75 mln zł. W praktyce oznacza to, że wspólnota musiałaby zaciągnąć kredyt w wysokości 1,6 mln zł i spłacać go przez 20 lat, resztę mieszkańcy sfinansować musieliby indywidualnie (część kosztów poniosłaby także gmina, do której wciąż należy 9 mieszkań), a przy tym podniesiona zostałaby o 3 zł od m2 opłata na fundusz remontowy.

Lokatorów na wyłożenie takich pieniędzy ich nie stać, a wielu z nich czuje się oszukanych, bo kupując przed laty lokale nie wiedzieli o tym, że blok może się zapadać w gruncie. Domagają się więc finansowego wsparcia ze strony gminy, ta jednak, o czym mówił niedawno burmistrz Robert Krupowicz, gotowa jest jedynie na partycypowanie w kosztach remontu zgodnie ze swoim faktycznym stanem posiadania, udzielenie gwarancji bankowych i umorzenie wcześniej udzielonej wspólnocie pożyczki.

Sytuacja jest więc patowa, wobec czego informację na ten temat przekazano nadzorowi budowlanemu i od tego zależeć będzie teraz, jak sytuacja się rozwinie. W najczarniejszym, ale jak najbardziej realnym scenariuszu wydany może być zakaz użytkowania obiektu. Lokatorzy będą wówczas zmuszeni do opuszczenia swoich mieszkań.

Komentarze (0)

Poznaj opinie mieszkańców.

CZYTAJ OPINIE I KOMENTUJ PONIŻEJ

Dodaj komentarz. Pamiętaj! Szanujmy się, hejtowanie jest karalne!