Za kilkanaście lat może już ich nie być. Dziś Międzynarodowy Dzień Jeża

2020-11-10 14:05
Karol Szumny
2020-11-10 14:05

10 listopada obchodzimy Międzynarodowy Dzień Jeża. Jeże bez odpowiedniej ochrony wkrótce wyginą, a wtedy pozostaną w naszej pamięci jedynie jako ilustracje z książek dla dzieci. Dlatego warto wspomnieć jeże w ich dzień i dowiedzieć się czegoś więcej o tych uroczych ssakach – czytamy na stronie Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska.

Jeże możemy spotkać tuż po zmroku na obrzeżach lasów, w parkach i coraz częściej na osiedlach w dużych miastach. Jeże w poszukiwaniu pokarmu co noc pokonują odległość ok. 2-3 km. Niestety w rzeczywistości jeże są gatunkiem zagrożonym i bez odpowiedniej ochrony w ciągu kilkunastu lat wyginą.

W Polsce od 2014 roku jeż podlega częściowej ochronie gatunkowej. Oznacza to, że mamy obowiązek pomóc jeżom poszkodowanym i niezdolnym do samodzielnego życia.

Czym żywią się jeże?
Wbrew pozorom to nie jabłka, które nieraz widzieliśmy w kreskówkach na jeżowym grzbiecie. Jeże bardzo lubią dżdżownice, drobne bezkręgowce, ślimaki, małe węże, jaszczurki czy gąsienice. Warto zaznaczyć, że są to zwierzęta mięsożerne, więc z przysmakiem zjedzą także surowe mięso. Jeże chętnie skonsumują również myszy czy jaja ptaków. Przed zimowym snem jeż musi zjeść prawie tyle, ile wynosi waga jego ciała.

Zima już niebawem, co oznacza, że jeże przygotowują się do snu zimowego, a przy obecnych temperaturach ten sen może już trwać. Jakie miejsce najchętniej wybierają te małe zwierzątka?

Na swoje zimowe kryjówki jeże wybierają norki wykopane pod korzeniami drzew, sterty chrustu lub kopce z liści.

Robiąc jesienne porządki w naszych ogrodach, pamiętajmy, żeby przed usunięciem takiego kopca sprawdzić czy nie mieszka w nim jeż. Niestety bardzo często podczas wypalania takich miejsc zwierzęta te giną. Dlatego pamiętajmy, by przed zaprószeniem ognia, dokładnie sprawdzić takiego typu miejsca.

Komentarze (5)

Poznaj opinie mieszkańców.

CZYTAJ OPINIE I KOMENTUJ PONIŻEJ

Dodaj komentarz. Pamiętaj! Szanujmy się, hejtowanie jest karalne!

zrozumiec przyrode

odpowiedz
10.11.2020 14:48

Samorządy mogłyby w końcu przestać grabić wszystkie liście w parkach miejskich... liście to nie śmieci tylko miejsce życia wielu organizmów żywych.

stąd

10.11.2020 14:48

Aż tak rozsądnego podejścia po samorządach / nie chodzi lokalny / trudno się spodziewać . Co do treści art. najpierw autor opisał mięsną dietę jezy , a potem pisze ' Warto zaznaczyć ,że .. śą mieśożerne .. zjedza surowe mięso ... " . To te dżdżownice to co są gotowane ? Proszę się bardziej starać . Kochajmy jeże !

10.11.2020 15:20

Zgadza się. Warto w ogrodzie czy na działce zostawić stertę liści czy gałęzi dla zwierząt.

Zibi

odpowiedz
10.11.2020 15:57

ile ja tych stworków cudaków pięknych przez lata miałem w rękach aby nie wpadły pod samochód choćby

Jeż Jerzy

odpowiedz
10.11.2020 16:25

To bardzo miłe, urocze i sympatyczne zwierzątka.