Z jakimi formalnościami wiąże się wynajem samochodu z wypożyczalni?
Coraz więcej osób jest zainteresowanych wynajmem samochodu. Wpływ ma na to wiele czynników m.in. bardzo atrakcyjne ceny, a także wygodne warunki proponowane przez różne firmy prowadzące biznes tego typu. Warto wiedzieć z jakimi formalnościami i kosztami wiąże się wynajęcie samochodu w Polsce i gdzie szukać najlepszych ofert.
W jakich miejscach najlepiej wynająć auto?
Wynajem samochodów to bardzo ciekawe rozwiązanie! W ten sposób można np. przetestować dany model przed zakupem lub wejść w tymczasowe posiadanie pojazdu idealnego na wakacje rodzinne. Przed podjęciem decyzji o wynajęciu samochodu warto zapoznać się z kilkoma podobnymi ofertami różnych wypożyczalni, bo dzięki temu można się najlepiej zapoznać z dostępnymi możliwościami. Jak je ze sobą porównywać, skoro są skrajnie różne? Rozwiązaniem jest porównanie ceny za model i rocznik tych samych aut w przynajmniej dwóch wypożyczalniach w jednym mieście - wówczas zyskujemy realny obraz sytuacji.
W niektórych miejscach auta można wypożyczyć przez stronę internetową, co znacznie ułatwia cały proces. Dzięki temu już w momencie rezerwacji wiemy, ile zapłacimy za wynajęcie pojazdu. Możemy też wcześniej zapoznać się z warunkami i podjąć świadomą i przemyślaną decyzję.
Zwykle konieczne jest zapłacenie kaucji, jednak nie jest to wymóg każdej firmy. Czy w Szczecinie można wypożyczyć samochód bez kaucji? Można! Obywatelom Polski taką opcję oferuje CarFree.pl, wypożyczalnia samochodów w Szczecinie.
Wynajem auta - niezbędne dokumenty
Nie każda osoba może tak po prostu wypożyczyć auto, chociaż nie ma wielu warunków do spełnienia. Najemcą może być osoba, która przede wszystkim posiada prawo jazdy określonego typu. Dodatkowym dokumentem, który musi posiadać, jest dowód tożsamości (czyli dowód osobisty lub paszport). Jest to absolutne minimum, bez którego auta nie wypożyczymy.
W niektórych placówkach konieczne jest także wykazanie się co najmniej rocznym stażem w prowadzeniu samochodu, często pojazdów nie mogą też wypożyczyć osoby mające mniej niż 21 lat lub nawet 23 lata. Są to zabezpieczenia, które mają ustrzec wypożyczalnie przed ryzykiem. Wymagania to kwestia indywidualna poszczególnych wypożyczalni i jest regulowana w wewnętrznych regulaminach, z którymi można się zapoznać poprzez poszczególne strony internetowe.
Umowa najmu pojazdu
Każda osoba, która chce wynająć samochód musi liczyć się z koniecznością podpisania umowy. Warunki różnią się zależnie od danych placówek, jednak w praktycznie każdej potrzebne jest podpisanie dokumentu, który reguluje obustronne warunki usługi. Umowa może uchronić osoby chcące wynająć samochód od nieprzewidzianych kosztów i przykrych konsekwencji np. usterki czy stłuczki. Ponadto strona wynajmująca w ten sposób też się zabezpiecza przed przekrętami i nieprzewidzianymi sytuacjami.
Przed podpisaniem umowy warto ją dokładnie przeanalizować i zapoznać się z wszelkimi informacjami, nawet zapisanymi małym druczkiem. W umowie zawarte są kluczowe dane i założenia. Jak wspomniano wcześniej, niektóre wypożyczalnie rezygnują z konieczności wpłacenia kaucji, niektóre jednak wymagają posiadania karty kredytowej i dokumentów, które potwierdzają posiadanie konta w banku lub dokumentów udowadniających stały dochód.
Opinie klientów
Wybierając najlepszą wypożyczalnię samochodów, warto kierować się opiniami innych użytkowników. W internecie dostępne jest wiele stron internetowych, które przedstawiają różne rankingi wypożyczalni zbudowane m.in. na podstawie opinii klientów. W ten sposób można się także dowiedzieć jak bezpiecznie dokonać rezerwacji, czy dana wypożyczalnia wymaga wpłacenia kaucji oraz czy możliwe jest załatwienie wszelkich formalności