Wakacje kredytowe. Rząd przyjął projekt ustawy

2022-05-17 16:12
Karol Szumny
2022-05-17 16:12

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o finansowaniu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych i pomocy kredytobiorcom. Zawarte w nim zostały wakacje kredytowe w 2022 i 2023 roku, a także wzrost środków w ramach Funduszu Wsparcia Kredytobiorców.

Wakacje kredytowe to propozycja rządu dla kredytobiorców, którzy walczą z podwyżkami stóp procentowych.

„To możliwość zawieszenia spłaty rat kredytów hipotecznych na 8 miesięcy. Kredytobiorcy będą mogli z nich skorzystać w dowolnych dwóch miesiącach trzeciego i czwartego kwartału bieżącego roku oraz po jednym miesiącu w każdym z kwartałów 2023 roku. Wakacje kredytowe będą dotyczyć zarówno części kapitałowej, jak i odsetkowej raty. Termin na spłatę zostanie przesunięty bez dodatkowych odsetek. Rozwiązanie będzie dostępne dla wszystkich kredytobiorców, którzy mają kredyty w polskich złotych. Dzięki temu, np. kredytobiorca którego miesięczna rata wynosi 2 400 zł zmniejszy swoje obciążenie o 19 200 zł” – czytamy na stronie gov.pl.

Zlikwidowana zostanie też stawka WIBOR, na podstawie której banki naliczały wysokość rat kredytów. Zamiennik WIBOR-u ma zacząć obowiązywać od 1 stycznia 2023 roku. Rząd przypomina także o dostępnym Funduszu Wsparcia Kredytobiorców.

„Z naszych szacunków wynika, że pozytywne skutki tego programu odczuje ok. 2 mln kredytobiorców hipotecznych” – wskazuje minister finansów Magdalena Rzeczkowska.

Krytyka ze strony ekonomistów

„Pomysł dotyczący wakacji kredytowych o powtarzalnym charakterze w cyklu kwartalnym jest całkowicie nietrafiony. Co więcej, skorzystanie z tego pomysłu każdemu kredytobiorcy bezwzględnie zaszkodzi. Po pierwsze, wykorzystując tę możliwość, kredytobiorca przesunie jedynie spłatę swoich rat. Po drugie, klient korzystający z zawieszenia konieczności spłaty rat będzie postrzegany przez banki jako zdecydowanie mniej wiarygodny. Z tego względu, z udogodnień tego typu korzystać powinni jedynie ci, którzy znajdują się w trudnej sytuacji finansowej” – powiedział dla Businnes Insider Paweł Schmidt – ekspert finansowy z Notus Finanse.

Komentarze (0)

Poznaj opinie mieszkańców.

CZYTAJ OPINIE I KOMENTUJ PONIŻEJ

Dodaj komentarz. Pamiętaj! Szanujmy się, hejtowanie jest karalne!