W jaki sposób można zwiększyć swoje wynagrodzenie u pracodawcy?
Wyższe zarobki wcale nie muszą być nierealnym marzeniem – coraz więcej pracowników decyduje się negocjować swoje wynagrodzenie, zwłaszcza jeśli posiadają solidną wiedzę i wieloletnią praktykę u danego pracodawcy. Jak zwiększyć szansę na wzrost pensji? Jakich argumentów użyć i jak przygotować się do rozmowy o podwyżce?
Widełki płacowe
Będąc zatrudnionym wiele lat w danym zakładzie, nieuchronnie wypadamy z rynku pracy. Oznacza to między innymi, że tracimy orientację w zarobkach, jakie obecnie są oferowane na podobnych stanowiskach. Warto więc w pierwszej kolejności przejrzeć oferty pracy i sprawdzić, ile można otrzymać w innej firmie, wykonując podobną pracę. Takim przykładem konkretnego rynku pracy są leżące w północno-zachodniej Polsce Gryfice: https://www.aplikuj.pl/praca/gryfice, gdzie dostępnych jest wiele interesujących ofert. Niestety, w Polsce wciąż nie wszyscy pracodawcy podają proponowane wynagrodzenie, jednak w ostatnim czasie pojawia się coraz więcej ogłoszeń z widełkami płacowymi. Pamiętajmy, aby zawsze przeglądać oferty dla swojej miejscowości, gdyż zupełnie inaczej zarabia się w większych, inaczej natomiast w mniejszych miastach, choćby takich jak wspomniane Gryfice.
Co można zaoferować pracodawcy?
Pracodawca, w czasie rozmowy o podwyżce, z pewnością będzie chciał wiedzieć, co takiego, jako pracownicy, możemy mu zaoferować. Innymi słowy, musi być pewien, że opłaca się inwestować w konkretną osobę, zwiększając jej wynagrodzenie. Warto więc zebrać cały swój "dobytek" w danym zakładzie, mając na uwadze między innymi ciągłe podnoszenie kompetencji (udział w kursach, studia podyplomowe) czy skrupulatność w wykonywaniu obowiązków. Pracownik musi wystosować mocne argumenty, dlatego do rozmowy o podwyżce należy się odpowiednio przygotować. Argumentami często są też twarde dane, dotyczące zarobków w branży. Jeśli te, które oferuje pracodawca, znacząco odbiegają od wynagrodzenia, jakie można uzyskać w innej firmie, warto zwrócić na to uwagę w czasie rozmowy.
Awans lub zmiana stanowiska pracy
Pracodawca nie zawsze jest skłonny podwyższyć pracownikowi wynagrodzenie, jeśli warunki pracy pozostaną niezmienne. Niemniej jednak może zaoferować mu na przykład awans. Wynagrodzenie wzrośnie, ale tym samym na pracowniku będzie spoczywać znacznie większa odpowiedzialność. Warto jednak przyjąć propozycję, mając na uwadze rozwój zawodowy i przyszłą karierę. Jeśli w danym momencie awansowanie pracownika nie jest możliwe, pracodawca może zaproponować mu zmianę stanowiska pracy w obrębie tej samej firmy. Takie rozwiązanie często praktykowane jest w międzynarodowych korporacjach, które zatrudniają tysiące osób z całego kraju. Zmiana stanowiska co do zasady nie pociąga za sobą zwiększenia odpowiedzialności, natomiast wiąże się ze zmianą zakresu obowiązków. Przykładowo, osoba, która dotychczas zajmowała się w firmie sprawami administracyjnymi, zostanie zatrudniona w dziale kadr. Oczywiście, tego rodzaju przesunięcia wymagają odpowiedniego przygotowania, a często wiążą się też z koniecznością odbycia dodatkowych kursów przygotowujących do pracy na konkretnym stanowisku. Warto wziąć pod uwagę, że zmiana stanowiska pracy może okazać się korzystna, zwłaszcza jeśli pozwala zdobyć nowe, pożądane na rynku pracy umiejętności. Często także aktywnie przeciwdziała tzw. wypaleniu zawodowemu. Należy jednak przeanalizować, o ile dokładnie wzrośnie nasze wynagrodzenie, jeśli zdecydujemy pozostać u tego samego pracodawcy – jednak z innym zakresem obowiązków.
Komentarze (9)
Poznaj opinie mieszkańców.
Dodaj komentarz. Pamiętaj! Szanujmy się, hejtowanie jest karalne!
Vip
odpowiedzCzekam na 60 tyś kwoty wolnej i podwyżkę 30% dla nauczycieli to po co rozmową z pracodawcą.
Odpowiedz. Szanujmy się, hejtowanie jest karalne!
Szparka sekretarka
odpowiedzKolacja ze sniadaniem a szefowa albo szef doceni twoje zaangazowanie.......
Odpowiedz. Szanujmy się, hejtowanie jest karalne!
Tomek
odpowiedzKasują
Odpowiedz. Szanujmy się, hejtowanie jest karalne!
szef sknera
odpowiedzNiech daje podwyżkę albo naśle inspekcje pracy.
Odpowiedz. Szanujmy się, hejtowanie jest karalne!
***
odpowiedzWpie.....ć mu!
Odpowiedz. Szanujmy się, hejtowanie jest karalne!
Rert
odpowiedzZwolnić się.
Odpowiedz. Szanujmy się, hejtowanie jest karalne!
Tomek
odpowiedzDobranoc . Sny są lepsze .
Odpowiedz. Szanujmy się, hejtowanie jest karalne!
Nauczyciel
odpowiedzCzekam na 30% podwyżki od 1.01.24 i 60 tyś kwoty wolnej....
Odpowiedz. Szanujmy się, hejtowanie jest karalne!
kondond
odpowiedzPowiadomić inspekcje o nieprawidłowościach w firmie a podwyżka sama się znajdzie.
Odpowiedz. Szanujmy się, hejtowanie jest karalne!