Trwają testy do PSP Gryfice. Dlaczego kandydaci nie dają rady?

2023-02-05 15:35
Karol Szumny
2023-02-05 15:35

Zaledwie 5 kandydatów zdało test sprawności fizycznej w ramach rekrutacji na stanowisko starszy ratownik-kierowca w Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Gryficach. Ponadto wyniki były tak niezadowalające, że Komendant musiał obniżyć próg zdawalności. Dlaczego aż 11 chętnych odpadło?

Strażak PSP // zdjęcie poglądowe

W połowie stycznia Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Gryficach ogłosiła nabór na stanowisko starszego ratownika-kierowcę. W pierwszym etapie zgłosiło się 20 kandydatów, a zakwalifikowanych dalej zostało 16. Gdy przyszło jednak zdać testy sprawnościowe, to w następnym etapie pozostało już ledwo 5 kandydatów. Dlaczego tak wielu chętnych odpadło?

- Test sprawności fizycznej jest naprawdę wymagający. Składa się on z trzech konkurencji: podciągania na drążku, biegu po kopercie i tak zwanego beep testu. Do testów trzeba się sporo przygotowywać. Jeśli ktoś nie jest na co dzień aktywny fizycznie, to musi trochę poświęcić czasu, żeby móc osiągnąć zadowalające wyniki. Do tego nie da się przygotować w miesiąc – tłumaczy kpt. Łukasz Góralski z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Gryficach.

Wyniki były tak niezadowalające, że Komendant Powiatowy musiał obniżyć próg zdawalności. Wymagana punktacja wynosiła 50 punktów, a największy wynik wyniósł 48 pkt. Dlatego też, na mocy rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji, obniżono próg do 41 punktów. 5 kandydatów mogło odetchnąć z ulgą.

- W dzisiejszym czasach sprawność fizyczna idzie mocno w dół, a w naszej służbie potrzebujemy kandydatów sprawnych i silnych. Straż pożarna wymaga takiego wysiłku fizycznego – podkreśla kpt. Łukasz Góralski.

Teraz na pozostałą piątkę czeka test na akrofobię, czyli lęk wysokości. - Polega to na wejściu przy różnych ustawieniach drabiny na podnośniku na odpowiednią wysokość – wyjaśnia strażak.

III etap odbędzie się już w poniedziałek. Po zdanym teście na akrofobię kandydatów będzie już później czekać jedynie weryfikacja dokumentów i rozmowa kwalifikacyjna. Kto dotrwa do końca?

Komentarze (19)

Poznaj opinie mieszkańców.

CZYTAJ OPINIE I KOMENTUJ PONIŻEJ

Dodaj komentarz. Pamiętaj! Szanujmy się, hejtowanie jest karalne!

Roniie

odpowiedz
05.02.2023 18:20

Dzisiejsze pokolenie 20latkow jest slabsze jak baby

Baba

05.02.2023 18:20

Ja nie uważam się za słabą. I jestem strażakiem!

rzeczywistość

odpowiedz
05.02.2023 16:09

test sprawności bardzo łatwy jak dla mnie ale mam lęk wysokości, i teraz wystarczy zobaczyć straży miejskiej brzuchy większe niż ksiądz po kolędzie, ledwo co chodzą pokraki, dzieci też parodia w szkole na W-F rzuci nauczyciel piłkę i róbcie co chcecie, przez wszystkie lata w szkole nie pamiętam aby był test robienia pompek czy podciągnięć a obecnie to i tak młodzież ma zwolnienie z tego przedmiotu i siedzą na telefonie w parku jak i nauczyciel również

Trzeźwe spojrzenie

05.02.2023 16:09

To jak wygląda WF, to nie wina dzieci. To wina dzisiejszych rodziców 40+. Kiedyś dzieci spędzały czas na bieganiu po dworze, wyrabiając sobie tym samym kondycję i ogólną odporność. Jednakże, teraz większość dzieci w wieku szkolnym przynosi zwolnienia z WFu od rodziców za ich ogólną zgodą i aprobatą. Bo to dziecko się spoci, bo to się zmęczy, a to zbyt duży wysiłek i nie dobiegnie 100 m, a to jeszcze sobie krzywdę zrobi jak piłką w głowę dostanie, a to się przewróci i krewka poleci jak się potknie podczas przeskoku przez ławkę itd. Dzieci są wychuchane, wydmuchane, rodzice sami robią im krzywdę. A później zdziwienie, że dziecko garbate i grube tak, że łatwiej je przeskoczyć niż ominąć.

Mariusz

odpowiedz
05.02.2023 16:36

Dobra rozumie że kandydaci muszą się wykazać sprawnością fizyczną a jak jest z tą sprawnością w kadrze zawodowej bo przykładowo będąc ostatnio na ćwiczeniach rezerwy WP zauważyłem że część kadry żadnego testu by nie zaliczyła to samo u niebieskich dlatego jestem ciekaw jak to wygląda u strażaków

Erk

05.02.2023 16:36

To chyba jest tak Kolego, że strażacy w służbie też mają testy jakieś okresowe, tak jak badania lekarskie, tylko w służbie jeśli się nie mylę, są progi preferencyjne względem wieku strażaka, a na testach przy naborze do służby nie ma znaczenia ile masz lat, progi są takie same. Kobiety mają minimalnie mniejszy próg ogólny, ale też wiek nie ma znaczenia.

Krisu

05.02.2023 16:36

Dokładnie tak jest. Sprawność fizyczna i tzw. motoryka, mobilność młodego pokolenia niestety idzie w dół. Kciuki przepracowane. Choroby cywilizacyjne dają się we znaki. Otyłość, itp.

lewiatan

odpowiedz
05.02.2023 20:17

rurkowcy w natarciu haha

Strażak emeryt

odpowiedz
05.02.2023 20:08

Z moich obserwacji ocenianie sprawności kandydatów pozostawia dużo do życzenia. Przykład podciągania na drążku, bardzo krzywdzące. Jedna osoba podciągnie się 10 razy prawidłowo tj. nadchwyt, zwis, wyprostowane ręce, podciągnięcie brodą nad drążek. A drugiej osobie zaliczy się np. kilkadziesiąt podciągnięć nieprawidłowych, a powinno być "0". KG powinna zweryfikować formę sprawdzianu i przeszkolić składy egzaminacyjne. Wymogi i punktację w poszczególnych zaliczeniach powinny być sensowne a nie wyciągnięte na poziomy olimpijskie. Nasuwa mi się spostrzeżenie dotyczące naboru wykształconych ratowników medycznych, tak potrzebnych w psp (min. jeden na zmianę). Jakie szanse mają aby się dostać do straży przy nieżetelnym ocenianiu i przesadzonych wymaganiach.

Erk

05.02.2023 20:08

Najczęściej całe testy są rejestrowane przez kamery więc to o czym mówisz niezbyt możliwe jest bo zawsze można zweryfikować. 3x brałem udział w testach do PSP i nie widziałem aby komuś tak śmiało zaliczano nieorawidlowe podciąganie. Choć pewnie są i takie komendy gdzie zdarzają się takie ekscesy, ale to być może dla ludzi z plecami, nie wiem.

Krisu

05.02.2023 20:08

Tak do końca nie wiesz o czym piszesz. Jak laik.

Radzio

odpowiedz
06.02.2023 03:54

Ludzie po Znajomościach już nie chcą pracować w straży?

Andrzej

06.02.2023 03:54

Tutaj komentarz dosadnie opisał sytuacje. Problemem jest nie sprawność kandydatów tylko poziom trudności, który był coraz to bardziej zawyżany tylko dlatego, żeby odpowiednie osoby mogły się dostać, a ludzie z ulicy odpadali na testach. Praca w straży stała się mniej atrakcyjna po zmianie wieku emerytalnego. Ale o tym wiedzą tylko zainteresowani. I mamy obecna sytuację opisaną w powyższym artykule.

Erk

06.02.2023 03:54

Do Kolegi Andrzeja ... no tu nie można się zgodzić gdyż próg zaliczenia został jakiś czas temu obniżony, wcześniej trzeba było osiągnąć 55 punktów średniej z testów sprawności aby je zaliczyć, a teraz próg to 50 punktów. Kiedyś pływanie było na 50m w mniej niż 60s, a teraz jest 50m w mniej niż 90 sekund. Akurat ludzie z ulicy często mają dużo lepsze wyniki w testach, ale nie dostają się na etapie rozmowy, albo potem badań.

Jerzy

odpowiedz
08.02.2023 08:25

Czytam opinie i jako już emerytowany.strażak udzielę takiej rady. Przyszli kandydaci powinni wykazał minimalne zainteresowanie testem sprawności. Zasięgnąć informacji u źródła tj w KP PSP. Mając wiedzę o teście.sprawności fizycznej łatwiej o właściwe przygotowanie . W treningach nie należy nastawiać sie.na treningi siłowe. Więc codzienna przebieżka jest najlepsza. Jeżeli 1 km przebiegniesz w 3 min. 30 s lub krótszym czasie to powiem, że jestew dobrze przygotowany. Stan swojej kondycji oatwo sprawdzić na tzw zmodyfikowanej próbie harwardzkiej ( wchodzenie w odpowiednim tępie na taboret o wysokości ok 35 cm) . Jak twój puls nie przekroczy 100 to jest ok. Znajomy , który biegał strażackie maratony, był reprezentantem Polski I PSP osiwgao po wysioku na taborecie wynik 35 uderzej / min.. Ale średnia ok 100 /min. Jednak test sprawności fizycznej to połowa sukcesu. Chcesz uzyskać dodatkowe punkty do og9lnej klasyfikacji to musisz w siebie zainwestować. Min zrobić kurs na samochody cieżarowe, dobrze gdy masz papiery na płetwonurka, kurs lub szkołę ratownictwa medycznego, . I co nie kosztuje nic, poza czasem to zapisanie się do OSP i uczestniczenie w szkoleniach, kursach i ... akcjach. To w OSP zweryfikujesz swoje preferencje, możliwości. O tewcie u psychologa nie wspomnę bo to loteria. Jedna rada , jak już się zarejesrujesz, jak już tam będziesz to się nie wyrywaj i nie ponaglaj lekarza, że długo czekasz. Siedź na ławeczce i czekaj aż ciebie poproszą. Nawet jak to będzie 3 godz. Wszyscy " wyrywni" oblewają. .... Ogólnie inwestowanie w siebie w końcu si3 opłaca. Ale wielu wołu zamiast w dobre buty biegowe lub kurs wybiera zakup smartfona, imprezkę czy inne wydatki. Pozdro!

Strażak

odpowiedz
06.02.2023 07:29

Straż pożarna robi się coraz bardziej patologiczna pod tym względem. Albo to wynika z tego że KG jest oderwana od rzeczywistości, albo ktoś na chore wyobrażenie. Dziś kiedy straż pożarna jest od wszystkiego i potrzeba ludzi wszechstronnie wykształconych którzy pracują przede wszystkim głowa i przede wszystkim takich którzy chcą być strażakami i to to powinno być priorytetem.

Też strażak

06.02.2023 07:29

Nie zgodę się z tobą, ci którzy przychodzą do służby obecnie fizycznie nie nadają się do służby. Mówię nie tylko o naborach ale też o materiale po dziennych aspirantkach i sgsp. Nasza służba nadal jest bardzo fizyczna. Problemem zaś jest niska płacą i wydłużenie wieku emerytalnego.

Strazak

odpowiedz
06.02.2023 10:10

Ciekawe egzaminy. Pytanie o test radzenia sobie w zadymionym pomieszczeniu? Przeprowadzany tylko w bornym Sulinowie. To już tego nie trzeba? To znaczy ze juz kandydant jest wybrany. Haha ściema nie egzaminy. Dostawanie pracy po rodzinie. Hahaha

Karol

odpowiedz
06.02.2023 15:57

Testy są łatwe a praca fajna.Natomiast testy zawsze można zdać jeśli ma się znajomości trzeba tylko być na tych testach.