To jedna z najniebezpieczniejszych chorób zakaźnych. Dziś Światowy Dzień Wścieklizny
28 września jest obchodzony Światowy Dzień Wścieklizny. Ma on na celu podnoszenie świadomości na temat skutków tej choroby u zwierząt i ludzi oraz propagowanie wiedzy na temat jej zapobiegania.
Światowy Dzień Walki z Wścieklizną został po raz pierwszy zorganizowano 8 września 2007 w Atlancie, w Stanach Zjednoczonych. W dzień ten wspomina się również Louisa Pasteura – wynalazcę szczepionki przeciwko wściekliźnie.
Wścieklizna jest groźną chorobą zakaźną spowodowaną pogryzieniem przez zwierzę drapieżne lub domowe, które jest jej nosicielem. Do zakażenia dochodzi poprzez przeniesienie wirusa ze śliną zwierzęcia do rany osoby ugryzionej. Chorobę tę najczęściej przenoszą drapieżniki np. lisy, jeże, wiewiórki, nietoperze, jednak nosicielem mogą być również zwierzęta udomowione.
Wścieklizna to choroba śmiertelna, na którą nie ma lekarstwa. Kiedy pojawiają się objawy wymagające hospitalizacji, choroba zawsze kończy się śmiercią. Wirus bowiem może znajdować się w organizmie przez tygodnie, zanim pojawią się pierwsze objawy.
W celu uniknięcia zakażenia wścieklizną, Państwowa Inspekcja Sanitarna zaleca:
- unikać bezpośredniego kontaktu ze zwierzętami dzikimi,
- nie dotykać znalezionych martwych zwierząt – fakt ten należy zgłosić policji, straży miejskiej lub służbom weterynaryjnym,
- systematycznie poddawać szczepieniom własne psy i koty,
- nie wypuszczać kotów i psów bez możliwości ich kontroli,
- po pogryzieniu lub oślinieniu ranę dokładnie przemyć kilkakrotnie wodą z mydłem oraz zdezynfekować i bezwzględnie zgłosić się do lekarza celem oceny kwalifikacji do rozpoczęcia szczepienia przeciwko wściekliźnie
Komentarze (2)
Poznaj opinie mieszkańców.
Dodaj komentarz. Pamiętaj! Szanujmy się, hejtowanie jest karalne!
Krzysztof
odpowiedzProponuję zaszczepić p Ł i resztę z Po
Odpowiedz. Szanujmy się, hejtowanie jest karalne!
Krzysztof
odpowiedzProponuję zaszczepić po i p T
Odpowiedz. Szanujmy się, hejtowanie jest karalne!