To będzie największa impreza plenerowa w 2023 roku!

2023-05-18 5:30
Sylwester Wasiak
2023-05-18 5:30

Z Maciejem Ratajczykiem, dyrektorem Goleniowskiego Domu Kultury rozmawiamy o Urodzinach Goleniowa, organizacji tej imprezy, wyborze lokalizacji scen, trudnościach, jakie pojawiły się w trakcie planowania oraz kosztach.

- Czy czeka nas największa impreza plenerowa w tym roku w Goleniowie?
- W 2023 roku to będzie największa impreza plenerowa, zlokalizowana w dwóch miejscach. Część animacyjna dla dzieci i rodzin odbywać się będzie na Plantach od godz. 12 do godz. 17. Druga część odbywać się będzie na placu przy ul. Zielona Droga i tam mamy zaplanowane te największe punkty, czyli występy Magdy Bandolko, koncert orkiestry Wood&Brass Band no i dwa koncerty gwiazd wieczoru, a więc Cleo i Natalii Przybysz.

- Wróćmy zatem do miejskich Plant. Co tam się będzie działo?
- Zaplanowane są atrakcje ukierunkowane na rodziny z dziećmi. Będą dmuchane zamki, trampoliny, przygotowana jest część artystyczna. Wystąpi zespół Pieśni i Tańca Ziemi Goleniowskiej Ina, studio wokalne z Goleniowskiego Domu Kultury, będzie spektakl teatralny Laboratorium Pana Kleksa Teatru Kompanii Marzeń, animacje dla dzieci z Kamilem Żonglerem, pojawi się punkt ze stoiskiem informacyjnym policji, będzie się znajdowała apteka z punktem, gdzie będzie można zmierzyć ciśnienie. Staramy się, żeby to było miejsce dla mieszkańców, ale ukierunkowane na rodziny i dzieci.

- Czy w strefie zlokalizowanej na Plantach będą również punkty gastronomiczne?
- Będzie, ale niewielka ilość, większa strefa gastronomiczna przewidziana jest w rejonie sceny przy ul. Zielona droga.

- Skąd padł pomysł na zlokalizowanie sceny głównej na placu przy ul. Zielona droga, a nie np. w Parku 750-lecia czy też na stadionie miejskim?
- Przymierzając się do tego wydarzenia w październiku ub.r., zrobiliśmy rekonesans po mieście. Już wtedy myśleliśmy o podzieleniu tej imprezy na dwie lokalizacje. Naturalnie wyszło, że chcemy to zaakcentować w centrum, a więc w rejonie Plant, ale nie chcieliśmy zamykać ruchu na dwa dni na fragmencie ul. Konstytucji 3 Maja. Postanowiliśmy więc, że powstanie tam mała scena. Poszukując lokalizacji dla dużej sceny, wybór padł na plac przy ul. Zielona droga. Dlaczego nie Park 750-lecia? Dlatego, że w parku organizujemy co roku Dzień Dziecka, Piknik Rodzinny, Majówkę, a dodatkowo w tym roku jest prawdopodobne, że odbędą się tam dożynki. W parku zatem zlokalizowane są już cztery duże imprezy. Dlaczego nie stadion? Tam byłoby dużo prościej, jeśli chodzi o ulokowanie imprezy masowej, jest ogrodzenie, jest część, gdzie można byłoby wystawić gastronomię, są sanitariaty. To miejsce jednak jest oddalone od centrum, a poza tym tam niedawno, bo 2 maja odbyły się również imprezy, więc dla zróżnicowania wybraliśmy lokalizację przy ul. Zielona droga.

- Organizacja imprezy to duże wyzwanie logistyczne. Od kiedy rozpoczną się prace przy budowie sceny i organizacji miejsca pod koncert?
- W czwartek wieczorem zamykamy parking przy ul. Zielona droga, tak by w piątek rano technika sceniczna mogła rozpocząć swoje prace. Przyjeżdża do nas pan Wojciech Pelczyk, który zapewnia całą obsługę sceniczną, jeśli chodzi o scenę, nagłośnienie, oświetlenie. Będzie również ekran ledowy, żeby był podgląd na scenę z dalszej odległości. Gastronomia z kolei rozpocznie swoje działania w piątek wieczorem, tak by na sobotę wszystko było już gotowe.

- A od kiedy zaczęliście pierwsze działania w sprawie organizacji tej imprezy?
- Rozmowy z artystami rozpoczęliśmy w sierpniu zeszłego roku. Początkowo plan był taki, że chcieliśmy sami podejść do tematu i zaprosić gwiazdy takie, jakie uważaliśmy, że w Goleniowie powinny wystąpić. Niestety zderzyliśmy się z rzeczywistością. Bliskość Szczecina nie była naszym sprzymierzeńcem. W tym mieście odbywają się Juwenalia, za chwilę Męskie Granie i inne wydarzenia plenerowe. Dostawaliśmy od artystów informację wprost, jesteśmy nakierowani na Szczecin, dlatego terminu na Goleniów nie rezerwujemy.

- Skąd zatem wybór gwiazd wieczoru, a więc Cleo i Natalii Przybysz?
- Najpierw zrobiliśmy ankietę w mediach społecznościowych. Jej wynik wskazał nam trzech różnych wykonawców, z tej trójki wybór padł na Cleo. Była jeszcze brana pod uwagę Natalia Schroeder i Michał Szpak, ale w tych przypadkach nie udało się znaleźć porozumienia i wolnych terminów. Natalia Przybysz jest wyborem, który pojawiał się w komentarzach i faktycznie poszliśmy tym tropem i się udało.

- Czy negocjacje z menedżerami Cleo i Natalii Przybysz były trudne?
- Z wszystkimi artystami, z którymi rozmawialiśmy, powiedziałbym, że rozmowy może nie były trudne, ale skomplikowane. Dogrywanie szczegółów trochę trwało, stąd musieliśmy chwilę poczekać, by ogłosić, kto wystąpi na Urodzinach Goleniowa.

- Ile będą trwały występy Cleo i Natalii Przybysz?
- Od 55 minut do półtorej godziny.

- W jakiej kwocie zamknie się organizacja Urodzin Goleniowa?
- Impreza powinna zamknąć się w kwocie 200 tysięcy złotych.

 

Komentarze (1)

Poznaj opinie mieszkańców.

CZYTAJ OPINIE I KOMENTUJ PONIŻEJ

Dodaj komentarz. Pamiętaj! Szanujmy się, hejtowanie jest karalne!

Julia

odpowiedz
20.05.2023 15:31

Czy wstęp na zamki jest płatny?