Święto Niepodległości w powiecie gryfickim – wydarzenia i uroczystości
W piątek, 11 listopada, będziemy obchodzić Narodowe Święto Niepodległości. Dlatego też także w powiecie gryfickim odbędą się uroczystości i związane z tym wydarzenia.
W Gryficach obchody rozpoczną się w piątek mszą świętą o godzinie 16:00. Następnie, o godzinie 17:00, przy Pomniku Pamięci odbędzie się uroczysty apel. Później o godzinie 17:30 uczestnicy będą mogli zobaczyć na Placu Zwycięstwa spektakl przestrzenno-graficzny z użyciem technik laserowych. O 18:00 w Gryfickim Domu Kultury odbędzie się wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych pt. „Patriotyczne obrazy pieśnią malowane”. 12 listopada (sobota) o godzinie 17:00 w hali sportowej przy SP4 w Gryficach odbędzie się koncert w wykonaniu orkiestry Red Swing Low pt. „A my nie chcemy uciekać stąd”.
W piątek, 11 listopada o 13:00, odbędzie się XI Gryficki Bieg Niepodległości z elementami gry terenowej. Co czeka uczestników? Biegi, turnieje, wystawy, losowanie nagród i wyjątkowy medal pamiątkowy z okazji podwójnej rocznicy – Niepodległej Polski od 1918 roku oraz 760 rocznicy nadania praw miejskich Gryficom w 1262 roku przez Księcia Warcisława III Dymińskiego z rodu Gryfitów. Wcześniej, o godzinie 11:11, odbędą się uroczystości przy Głazie Marszałka J. Piłsudskiego.
W Trzebiatowie 10 listopada (czwartek) o godzinie 17:00 w Pałacu nad Młynówką odbędzie się koncert pt. „Przybyli ułani pod okienko…”. W programie występy: dzieci z Klubu Tańca Zabawa oraz z Przedszkola im. Słonia nad Regą; Krajowego Stowarzyszenia Aramis; Chóru Cantare. Będzie miało miejsce również wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych.
11 listopada o godz. 12:00 w trzebiatowskim Sanktuarium p.w. MNMP zostanie odprawiona msza święta w intencji Ojczyzny. Po mszy świętej delegacje złożą kwiaty i zapalą znicze przy pomnikach upamiętniających żołnierzy walczących o wolną Polskę.
10 listopada w godzinach 9:00-12:00 odbędzie się dzień otwartych koszar pn. „Święto Niepodległości z 3 bz LA”. W programie: pokaz sprzętu wojskowego i sprzętu GRH „Nałęcz” wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych, przedstawienie życia rodzinnego i okazja do spotkania Marszałka Józefa Piłsudskiego (godz. 10:30).
W Płotach 11 listopada o godzinie 10:30 zostanie odprawiona msza święta w kościele w Płotach. Następnie uczestnicy przejdą pod obelisk, gdzie będzie miał miejsce uroczysty apel. Ponadto 12 listopada o godzinie 17:00 w Hali Rega Arena w Płotach odbędzie się Koncert dla Niepodległej Młodzieżowej Orkiestry Dętej. Zaprezentują się także Mażoretki, a także solistki i wokalistki z Gryfickiego Domu Kultury.
Działający przy MGOKiS w Płotach Chór Kameralny pod dyrekcją Łukasza Chyły w niedzielę, 13 listopada, wykona w kościele pw. Przemienienia Pańskiego w Płotach koncert pieśni patriotycznych. Początek po mszy świętej o godzinie 10:30.
W Rewalu odbędą się Powiatowo-Gminne obchody Dnia Niepodległości. 11 listopada o godzinie 12:00 zostanie odprawiona msza święta. Następnie wystąpi chór Amber Singers, po tym uroczysty apel i przemówienia. Zostaną również złożone kwiaty przy Tryptyku upamiętniającym 100. Rocznicę Odzyskania Niepodległości.
W Pobierowie 12 listopada (sobota) w Pobierowie odbędzie się Bieg Niepodległości. Dzieci będą miały do przebiegnięcia 400 metrów, z kolei dorośli 5 kilometrów. Podobnie w kategorii Nordic Walking – także 5 kilometrów. Bieg startuje o godzinie 11:00 przy obiektach sportowych przy ulicy Moniuszki w Pobierowie. Zapisy na bieg od godziny 10:00 w dniu imprezy. Trasa będzie mieszana: asfalt, kostka oraz las.
W Brojcach 11 listopada o godzinie 18:00 zostanie odprawiona Msza Święta w intencji naszej Ojczyzny. Po Eucharystii zostaną złożone kwiaty pod pomnikiem Ofiar Nazizmu i Stalinizmu. O godzinie 11:11 zawyją syreny.
W Karnicach 11 listopada o godzinie 17:00 zostanie odprawiona uroczysta msza święta w kościele pw. św. Stanisława Kostki. 12 listopada o godzinie 17:00 w Gminnym Klubie Kultury w Karnicach odbędzie się wykład historyczny naszego mieszkańca na temat: „Nasza Niepodległość. 104 lata Niepodległości – czego się nauczyliśmy”.
Komentarze (5)
Poznaj opinie mieszkańców.
Dodaj komentarz. Pamiętaj! Szanujmy się, hejtowanie jest karalne!
zielone
odpowiedzprzez 123 lata niebytu i "104 lata niepodległości" nauczyliśmy się skakania do siebie nawzajem z gębą, plucia, wyzywania, kłamania i dzielenia Polaków, robienia wszystkiego na korzyść moskwy i berlina. Jak setki lat temu sejm był pośmiewiskiem tak tak nadal nim jest. Jak ktoś wstaje do hymnu to wszyscy patrzą się jak na głupka i śmieją się z niego. Jak ktoś rezygnuje z prywaty na rzecz dobra wszystkich to pukają się w głowę i pokazują na niego
Odpowiedz. Szanujmy się, hejtowanie jest karalne!
Bolek
, ocena trafna. Dlatego tak ważne jest credo polityczne twórcy niepodległości, Marszałka J. Piłsudskiego, jego program polityczny: :"Bić k...wy i złodzieji".. I jeszcze jedno zdanie Marszałka , w czasie , kiedy po zamachu majowym jego ugrupowanie polityczne zaczęło sanację państwa : "stan rzeczy w Polsce, to jest nędzy, słabizny wewnętrznej i zewnętrznej, były pozostające bezkarnie złodziejstwa (..) Wydałem wojnę szujom, łajdakom, mordercom i złodziejom, i w walce tej nie ulegnę. Moim programem jest zmniejszenie łajdactwa i utorowanie drogi uczciwości. " To tyle jeśli chodzi o to jak Państwo ma dbać o obywateli i niepodległość..
Viola
odpowiedzPrecz z komuną
Odpowiedz. Szanujmy się, hejtowanie jest karalne!
Igor
odpowiedzPrecz z komuną i faszyzmem . Niech żyje wolna Polska . ✌
Odpowiedz. Szanujmy się, hejtowanie jest karalne!
Bobo
odpowiedzFaszyści dadzą popis w Warszawie ,a władza im na rękę. Wszyscy mogà świętować . Je..ć PiS
Odpowiedz. Szanujmy się, hejtowanie jest karalne!