Skąd i jakie samochody sprowadzali Polacy najchętniej z zagranicy w 2023?

2024-01-18 16:19
Redakcja
2024-01-18 16:19

W dobie globalizacji oraz swobodnego przepływu towarów i usług import samochodów z zagranicy stał się dla wielu osób atrakcyjną opcją. Dlaczego? Głównym powodem jest to, że masz dostęp do szerokiej gamy modeli, poziomów wyposażenia i marek, które mogą nie być dostępne na rynku krajowym. Wielu kierowców chce mieć pewność, że ich samochód jest nie tylko funkcjonalny, ale także spełnia indywidualne wymagania estetyczne i techniczne. Import samochodów z zagranicy w 2023 roku — jak to wygląda?

 

Decydując się na import samochodu, otwieramy sobie furtkę do nowych możliwości. Takie zachodnie rynki, jak np. niemiecki oraz francuski, oferują duży wybór samochodów używanych w doskonałym stanie technicznym. Daje to możliwość zakupu pojazdu, który nie byłby dostępny na krajowym rynku lub byłby znacznie droższy. Konieczne jest jednak dokładne sprawdzenie:

  • pochodzenia,
  • historii,
  • przebiegu samochodu.

Bardzo ważne jest również sprawdzenie dokumentów i wszystkich aspektów prawnych związanych z importem (więcej na Warta.pl).

Import używanych samochodów z zagranicy do Polski jest w ostatnich latach popularny, pomimo pewnych wahań (zapewne są one spowodowane trudną sytuacją gospodarczą w związku z pandemią koronawirusa oraz wojną za wschodnią granicą — zjawiska te doprowadziły m.in. do wzrostu inflacji). Przykładowo, kwiecień 2023 to miesiąc, w którym sprowadzono do kraju ok. 57 tys. używanych aut osobowych; sporo, ale o ok. 7,3 proc. mniej w porównaniu z poprzednim rokiem.

Zwraca się uwagę na utrzymujący się niedobór samochodów na krajowym rynku wtórnym, co wpływa na trendy w zakresie importu aut do Polski. Najpopularniejszym pojazdem wśród Polaków pozostaje Volkswagen, jednak jego dominacja nie jest już tak wyraźna jak wcześniej. Volkswagen nadal dominuje jako marka samochodów osobowych, podczas gdy Renault to lider w segmencie pojazdów użytkowych. Dane te pokazują, że choć rynek narażony jest na różne wahania, to trendy są raczej stabilne.

Analizując te liczby i trendy, można zadać sobie pytanie, jakie czynniki wpływają na decyzje Polaków dotyczące importu używanych samochodów z zagranicy. Czy to kwestia ceny, dostępności poszczególnych modeli czy też rosnącego zainteresowania rozwiązaniami przyjaznymi dla środowiska? Odpowiedzi na te pytania są kluczem do zrozumienia przyszłości tego rynku w Polsce.

Import samochodów z zagranicy — jak wyglądało to w latach poprzednich?

Ministerstwo Finansów podało, że w 2022 roku do Polski sprowadziliśmy aż o 14% mniej aut w stosunku do 2021 r. Warto zauważyć, że mimo spadku liczby importowanych samochodów ich wartość rynkowa pozostała na podobnym samym poziomie co w roku poprzednim, przekraczając 16 mln zł.

Dane z serwisu Clicktrans analizują trendy importowe od 2011 do 2022 roku i jednoznacznie pokazują, że głównym dostawcą samochodów do Polski są Niemcy. W 2022 roku ok. połowa używanych samochodów pochodziła właśnie z tego kraju. W 2021 roku odsetek ten był jeszcze wyższy i sięgał prawie 60%! Niezaprzeczalna jest także dominacja niemieckich marek, takich jak Volkswagen, Audi i BMW.

Kiedy decydujesz się na import auta, musisz pamiętać o ubezpieczeniu!

Zakup samochodu, czy to zagranicznego czy krajowego, wiąże się z pewnymi obowiązkami. Jednym z najważniejszych jest ubezpieczenie pojazdu (można je kupić np. na www.warta.pl). Ubezpieczenie OC pojazdu jest obowiązkowe i chroni kierowcę przed roszczeniami osób trzecich, które mogą powstać w razie wypadku. Jest to podstawowe ubezpieczenie, które musi posiadać każdy właściciel samochodu.

Ubezpieczenie OC to jednak dopiero podstawa. Wielu kierowców decyduje się również na dobrowolne, kompleksowe ubezpieczenie pojazdu, które obejmuje szkody powstałe w wyniku ich własnego zaniedbania, kradzieży pojazdu lub zdarzeń losowych, takich jak zjawiska pogodowe lub szkody wyrządzone przez zwierzęta. AC daje większy spokój ducha i gwarantuje, że nigdy nie zostaniesz pozostawiony sam sobie z problemami, nawet w najbardziej nieprzewidywalnych sytuacjach.

Wybór odpowiedniego pakietu ubezpieczeń zależy od indywidualnych potrzeb kierowcy, budżetu i wartości samochodu. Niezależnie od tego, jaką decyzję podejmiesz, ważne jest, aby zrozumieć, że ubezpieczenie samochodu to nie tylko obowiązek, ale przede wszystkim inwestycja w Twój spokój ducha i bezpieczeństwo finansowe. Dlatego warto poświęcić czas na dokładną analizę ofert dostępnych na rynku i wybrać rozwiązanie najbardziej odpowiednie dla swoich potrzeb.

Komentarze (0)

Poznaj opinie mieszkańców.

CZYTAJ OPINIE I KOMENTUJ PONIŻEJ

Dodaj komentarz. Pamiętaj! Szanujmy się, hejtowanie jest karalne!