Grzegorz Burcza pisze kolejną książkę. Znamy szczegóły
Radny Powiatu Gryfickiego Grzegorz Burcza pisze kolejną książkę. Będzie ona o tematyce kresowo-sybirackiej. Autor chce zachować cenne wspomnienia Sybiraków i przedstawić ich życie.
Zabytki muszą poczekać. Powstaje nowa książka Grzegorza Burczy o Sybirakach.
- Byłem w trakcie pisania trzeciej książki – o zabytkach Ziemi Gryfickiej – ale odłożyłem ją ze względu na prośbę, jaką skierował do mnie Związek Sybiraków. Poproszono mnie, abym zajął się tematyką kresowo-sybiracką. Zachowanie tych wspomnień jest niezwykle ważne, a sybiraków jest niestety coraz mniej. Dlatego też postanowiłem, że odkładam dotychczasową pracę z zabytkami i zajmuję się tą książką – mówi w rozmowie z naszą redakcją Grzegorz Burcza.
Radny powiatowy chce zachować cenne wspomnienia Sybiraków i przedstawić ich życie.
- Jestem przekonany, że sybirackich wspomnień jest bardzo dużo. W mojej ocenie nie bardzo zwracamy uwagę, skąd ci ludzie pochodzili, jakie mieli dzieciństwo i młodość. Warto by było również przyjrzeć się, jak te osoby żyły później i jak budowały swoją rzeczywistość po przebytej traumie. Co ciekawe, co trzeci obywatel mieszkający na kresach zachodnich jest pochodzenia sybirackiego. Nie mamy wyeksponowanego, jaki wkład mieli ci ludzie w rozwój Ziemi Gryfickiej, i ja właśnie chciałbym to zaprezentować – wskazuje autor.
- Pisząc taką książkę, trzeba się odnieść do wspomnień, pamiątek, a także wywiadów z tymi osobami. Takie wywiady przeprowadziłem w ostatnich latach. Zdobyłem również dostęp do pięknych archiwów. Tym będę chciał ubogacić tę książkę – dodaje.
- Będzie to obszerna pozycja, około 200-300 stron. Zależy mi, aby ta książka z dumą prezentowała się na półce. Jakościowo będzie podobna do poprzednich moich książek – zapowiada Grzegorz Burcza.
Dlaczego będzie warto będzie przeczytać tę książkę?
- Bo wypełni ona lukę tożsamościową naszej małej ojczyzny Ziemi Gryfickiej. Ta książka pokaże, jak duży wkład w rozwój miały właśnie te osobowości – odpowiada autor. – Przykładowo Karol Skorecki – wielki człowiek, harcmistrz, zasłużony dyrektor wielu szkół – następnie ks. Jerzy Sosna – proboszcz i dziekan, urodzony w Wilnie. Te osoby budowały Gryfice, podwaliny Gryfic. Nikt o nich nigdy informacji nie napisał, one gdzieś umknęły, a mnie zależy na tym, by pamięć o nich trwała – podkreśla.
Wydanie książki jeszcze w tym roku. Data będzie szczególna.
- Do końca kwietnia chcę skompletować pierwszy zarys i zdjęcia. Zaprosiłem do współpracy prezes Związku Sybiraków Jadwigę Milczarczyk. W czasie wakacji będziemy składać tę książkę, a 17 września – na Dzień Sybiraka – chcielibyśmy tę książkę wydać i zrealizować spotkania – zapowiada Grzegorz Burcza.
Komentarze (5)
Poznaj opinie mieszkańców.
Dodaj komentarz. Pamiętaj! Szanujmy się, hejtowanie jest karalne!
Idź pan stąd
odpowiedzJak bedzie pisał takie brednie jak na Facebooku to tylko pogratulować poziomu intelektu czytelników.
Odpowiedz. Szanujmy się, hejtowanie jest karalne!
Tom
odpowiedzNajpierw niech się nauczy poprawnie pisać po polsku
Odpowiedz. Szanujmy się, hejtowanie jest karalne!
Krupcio
odpowiedzBohaterem książki będzie Czpis hahahahha
Odpowiedz. Szanujmy się, hejtowanie jest karalne!
GRAFF
odpowiedzPANIE GRZEGORZU TYLKO NAPISZ PAN PRAWDĘ BO JA WIADOMOŚCI POSIADAM NA TEN TEMAT.☺☺
Odpowiedz. Szanujmy się, hejtowanie jest karalne!
Monika
odpowiedzBrawo Panie Grzegorzu 👏👏👏
Odpowiedz. Szanujmy się, hejtowanie jest karalne!