Praca w Niemczech – gdzie jechać, żeby zarobić?

2023-01-02 23:29
Redakcja
2023-01-02 23:29

Niemcy to jeden z najbardziej rozwiniętych krajów na świecie z wysokimi pensjami i komfortowymi warunkami pracy. Specjaliści z różnych krajów przyjeżdżają tutaj, aby zdobyć prestiżową pracę i zrobić karierę.

Łączna liczba obywateli UE, którzy przybyli do Niemiec do pracy, wyniosła 1 650 000 w 2021 r. To prawie sześć razy więcej niż liczba migrantów zarobkowych z reszty świata, w tym z Chin i Indii.

Jak znaleźć pracę w Niemczech

Serwisy z wakatami 

Sami Niemcy wolą szukać pracy przez Internet. Większość pracodawców często wybiera tam pracowników. Oprócz ofert pracy strony internetowe często zawierają przydatne informacje: jak napisać CV, jak napisać list polecający, jak komunikować się z potencjalnym pracodawcą, jakich zarobków się spodziewać, jakie są podatki w danym kraju itp.

Dobrym przykładem dobrego źródła poszukiwania pracy w Niemczech jest Jooble. Tutaj znajdziesz wiele ofert pracy, takich jak praca nad morzem Niemcy.

Witryny wyszukiwania ofert pracy są dwojakiego rodzaju:

Wyszukiwarki

Oferują listę wolnych miejsc pracy, ale nie pozwalają na sporządzenie CV, utworzenie profilu. Najpopularniejsze to adzuna i carejet.

Wymiany

Dają one pracodawcom możliwość zamieszczania ogłoszeń o pracę, a kandydatom możliwość wypełniania własnych życiorysów na stronie, otrzymywania zaproszeń od potencjalnych pracodawców i monitorowania wakatów.

Jest jeszcze jedna kategoria stron z ofertami pracy – specjalistyczne. Tutaj osoby zainteresowane stanowiskiem w określonej dziedzinie mogą znaleźć atrakcyjną ofertę pracy. Na przykład:

 • Absolwenci, studenci, młodzi profesjonaliści: jobmensa.de, studentjob.de, dieamasterarbeit.de;
 • Tłumacze: toplanguagejobs.de;
 • Praca w startupach: berlinstartupjobs.com, startup4me.com;
 • IT: ictjob.de;
 • Hotele i restauracje: hotelcareer.de, gastrojobs.de, hoteljob-deutschland.de;
 • Nauka: akademik.de;
 • Zarządzanie, finanse: experteer.de, efinancialcareers.de.

Federalna giełda pracy

Federalna Giełda Pracy umożliwia znalezienie pracy z wyższym wykształceniem lub bez w różnych częściach Niemiec. Pracuje nie tylko w języku niemieckim, ale także angielskim, francuskim.

Media społecznościowe

Najpopularniejsze w poszukiwaniu pracy są Xing i Linkedin. Pierwszy koncentruje się głównie na firmach niemieckich, a drugi na organizacjach międzynarodowych. Utwórz profil tutaj, poświęć trochę czasu na jego wypełnienie – a być może bardzo szybko znajdzie Cię jakaś firma.

Strony firmowe

W Niemczech jest wiele dużych firm produkcyjnych: Bosch, Audi, Siemens, Daimler, IBM Deutschland itp. Dlatego jeśli chcesz dostać pracę gdzieś konkretnie, wejdź na stronę internetową odpowiedniej firmy i poszukaj zakładki „Praca” (Karriere, Jobs, Jobangebote). Zobacz, jakich fachowców potrzebują.

Jeśli udało Ci się znaleźć odpowiednie stanowisko – napisz, a jeszcze lepiej – zadzwoń pod wskazany numer telefonu. Jeśli nie, ale rozumiesz, że możesz się przydać w tej firmie, wyślij swoje CV na podany adres e-mail. Oczywiście przynajmniej – po angielsku, a lepiej – po niemiecku.

Jaki zawód wybrać

Poniżej przedstawiamy listę 5 najbardziej pożądanych zawodów w Niemczech dla obcokrajowców:

 1. Praca fizyczna

Proste prace fizyczne są zawsze najbardziej poszukiwane wśród pracowników zagranicznych. Niemcy nie są wyjątkiem. Tacy pracownicy są potrzebne niemal wszędzie: w produkcji, budownictwie, a nawet małych firmach.

Wynagrodzenie: 1200 – 1900 EUR/miesiąc.

 1. Opieka nad osobami starszymi

Najczęściej taka praca trwa od 6 miesięcy do 1 roku. W większości przypadków osoba mieszka bezpośrednio w domu. A oprócz wyjścia musi sprzątać lub gotować.

Wynagrodzenie: 1000 – 1200 EUR/miesiąc.

 1. Operatorzy dźwigów towarowych

Maszynista to pracownik kolei, który zarządza pociągami pasażerskimi i towarowymi, pociągami elektrycznymi różnych wiadomości i miejsc docelowych. Maszynista prowadzi pociąg, kierując lokomotywą.

Wynagrodzenie: 2400 – 2600 EUR/miesiąc.

 1. Żniwny

Mowa oczywiście o pracy latem lub jesienią. W większości przypadków pracodawcy nie wymagają dodatkowych kwalifikacji. Priorytetem jest zatrudnienie dużej liczby osób w krótkim czasie. Dlatego jest to idealna praca dla par lub dużych grup.

Wynagrodzenie: 1200 – 1800 EUR/miesiąc.

 1. Restauracje i hotele

Potrzebni do pracy: kelnerzy, kucharze, sprzątaczki, do zmywania naczyń, na recepcję. Ponownie, wypłaty będą się różnić. Ponieważ w każdym przypadku wymagają innych umiejętności lub doświadczenia. Również, pracując w tym biznesie, możesz liczyć na dobre napiwki. Czasami stanowią one dużą część wynagrodzenia, więc pracodawcy celowo ich zostawiają dla siebie.

Wynagrodzenie: 1500 – 3000 EUR/miesiąc.

Pensja

Średnia miesięczna pensja obcokrajowców w Niemczech wygląda mniej więcej tak:

 • Branża IT – 7380 euro;
 • Biznes hotelowy – 3500 euro;
 • Budowa – 3000-4500 euro;
 • Catering publiczny – 3400 euro;
 • Pielęgniarka, niania – 2300 euro;
 • Cukiernik – 2300-2500 euro;
 • Pracownik produkcji i magazynów – 2500 euro;
 • Kasjer, pracownik sklepu – 2200 euro;
 • Kelner – 1900-2000 euro.

Niemiecki rynek pracy jest bardzo zróżnicowany i przy należytej wytrwałości zagraniczni specjaliści z zupełnie innych zawodów mają duże szanse na znalezienie pracy w tym kraju.

Niemcy to duży kraj, jednak szanse na znalezienie pracy w dużych miastach, takich jak Monachium, Berlin czy Hamburg, są większe. Koniecznie odwiedź niemiecką ziemię jako turysta. Oprócz zwiedzania zabytków i delektowania się wykwintną kuchnią, pozwoli ci to zbadać sytuację i poznać mieszkańców lub innych imigrantów. Bardzo często ten sposób poszukiwania pracy w Niemczech jest najskuteczniejszy.

Komentarze (13)

Poznaj opinie mieszkańców.

CZYTAJ OPINIE I KOMENTUJ PONIŻEJ

Dodaj komentarz. Pamiętaj! Szanujmy się, hejtowanie jest karalne!

J i M

odpowiedz
03.01.2023 09:33

Łatwiej reklamować pracę u innych , niż tworzyć miejsca pracy u siebie w kraju . Tak robią politycy ,nieroby i lenie , a my im w tym pomagamy

co??

odpowiedz
03.01.2023 09:20

Mam pytanie. Czy ten portal jest niemiecki czy polski bo już nie jestem pewien. To wy namawiacie ludzi naszych specjalistów na opuszczanie kraju? chańba !

Szkop

03.01.2023 09:20

Oni są za niemcami. Sprawdze czy to zostanie na tym portalu . To kochancy faszystów. A nas oskarżają za faszyzm

Mieszkaniec

odpowiedz
03.01.2023 08:29

Rada redaktorka to nic innego jak powtarzanie słów poprzedniej ekipy rządowej żeby jechać do Niemiec do pracy

Któś

odpowiedz
03.01.2023 09:21

Kto to q-wa napisał? Widzę tekst kopiuj-wklej z translatora, bez ładu i składu. Wstyd.

stąd

odpowiedz
03.01.2023 09:42

"MASZYNISTA prowadzi pociąg,kierując lokomotywą" CUŚ podobnego!

Gratuluję 🤦🏻‍♀️

odpowiedz
03.01.2023 16:28

Nasi ledwo łażący emeryci mają jechać Niemcom doopy podcierać?

Igor

03.01.2023 16:28

Polak ma służyć. Do roboty , pracujcie dla chomo i raszty. My budujemy tu dom . Polska to dom .

HaHa

odpowiedz
04.01.2023 09:21

Chichot historii, Polacy dupę niemcom podcierają, tym którzy wymordowali pół Polski !!!! Takie artykuły powinny być usuwane jako spam z urzędu!!!

Bolek

odpowiedz
03.01.2023 18:55

Niech Niemcy oddadzą zagrabione Polsce dobra w czasie II wojny i sami zbierają szparagi......................

Zosia

odpowiedz
04.01.2023 11:23

Pracujcie w Polsce. Tu dajcie dochód narodowy . I tu budujmy przyszłość. Niemcy są zdemoralizowani. Byłam tam za tuska, wyzwiska dla polaków. Oni nas nie szanują.

Dariusz

odpowiedz
03.01.2023 09:12

Artykuł w temacie możliwości zarobków oceniam na rzetelny. Należy tylko dodać że w najprostszych z podanych zawodów trzeba znać język niemiecki na poziomie komunikatywnym a w pozostałych na poziomie dobrym. Drugim bardzo istotnym tematem jest lokum mieszkalne. Tutaj jeżeli lokum nie zapewni pracodawca albo nie mamy znajomego u którego możemy w minimum 3-miesięcznyn okresie zamieszkać i dostać meldunek to zostaje nam pensjonat. Wynajem mieszkania w wielu miejscach bez historii zatrudnienia w aktualnym zakładzie pracy na terenie Niemiec jest praktycznie niemożliwa. Autor napisał o większej ofercie pracy w dużych miastach i to się zgadza ale w miastach typu Monachium, Stuttgart, Berlin koszt wynajmu mieszkań jest od 30% do 60% wyższa niż w mniejszych ośrodkach....

inna

03.01.2023 09:12

Są ciekawsze opcje od Niemiec, ale jak ktoś lubi być niewolnikiem u nadludzi to proszę bardzo.