Powiat zakręcił kurek z pieniędzmi dla Płotów. Mieszkańcy już cierpią... a będzie jeszcze gorzej!

2021-10-20 22:11
Tomasz Krupecki
2021-10-20 22:11

Jest bardzo źle, a wszystko wskazuje na to, że będzie jeszcze gorzej. W naszym powiecie nadchodzi wielka bieda, bo obecny starosta i jego zarząd nie ma pomysłu na zdobycie pieniędzy.

Wczoraj, w studiu SUPERPORTALU gośćmi programu byli prezes Ludowego Klubu Sportowego Polonia Płoty Grzegorz Ratajczyk i prezes Młodzieżowej Orkiestry Dętej działającej przy OSP w Płotach Franciszek Gródecki. Panowie opowiadali o zarządzanych przez siebie stowarzyszeniach. Mówili, jak ważną rolę odgrywają organizacje pozarządowe w gminie Płoty. Zarówno Polonia Płoty, jak i Orkiestra angażują młodzież w zajęcia, które rozwijają talenty młodych mieszkańców miasta i okolicy.

Funkcjonowanie tych stowarzyszeń wiąże się z wydatkami, na które dotacje daje Urząd. Od początku roku Gmina Płoty boryka się z problemami finansowymi, a burmistrz Mackiewicz stara się tak gospodarzyć, żeby starczyło na niewielkie inwestycje w gminie. Właśnie dlatego burmistrz musiał zmniejszyć kwotę dotacji stowarzyszeniom, co sprawia, że klub sportowy Polonia Płoty nie może normalnie funkcjonować.

Skąd problemy finansowe Gminy Płoty? Dlaczego wcześniej na wszystko było?

Problemy zaczęły się w tej kadencji, ale nie dlatego, że zmienił się burmistrz. Poprzedni burmistrz otrzymywał ogromne wsparcie od byłego starosty. Powiat za czasów Kazimierza Sacia przelewał miliony złotych na inwestycje w Gminie Płoty, dawał pieniądze z Urzędu Pracy na zatrudnienie, wspierał OSP Płoty i Młodzieżową Orkiestrę Dętą, współfinansował festyny m.in. Eko-Mix. Obecny starosta i zarząd Powiatu, w którego skład wchodzi mieszkaniec Płotów Marian Maliński, jedynie dokłada obowiązków i kosztów gminie Płoty.


CZYTAJ: Jak powiat pozbył się zrujnowanych dróg? Burmistrzowie niezadowoleni!


Franciszek Gródecki, który przez większość życia zawodowego pracował w gminie Płoty stwierdził, że gdyby nie pomoc powiatu, to sytuacja gminy w poprzednich latach byłaby gorsza niż obecnie. Były burmistrz Marian Maliński mówił o staroście Saciu „największy przyjaciel Płotów”.Głos zabrał były starosta Kazimierz Sać

Wczorajszy program z udziałem płotowskich społeczników obejrzał były starosta Kazimierz Sać, który postanowił skomentować na swoim Facebook-u to, co dzieje się w Płotach.
„Polonia Płoty i Młodzieżowa Orkiestra Dęta z Płotów mają ogromne problemy finansowe, bo nikt nie chce im pomóc. Kto jest winny?
Dla mnie odpowiedź jest prosta. Gmina Płoty i inne gminy za czasów, gdy byłem Starostą otrzymywały ogromną pomoc finansową od Powiatu nie tylko na inwestycje ale też na szeroko rozumianą kulturę i sport. Obecnie źle zarządzany Powiat nie pomaga gminom, bo sam ma kłopoty finansowe i panuje marazm.
Czy Powiat ma prawo i powinien pomagać gminom? Oczywiście, że TAK, bo przecież gminy to Mieszkańcy Powiatu Gryfickiego.
Obecny Starosta obiecywał nową jakość, a wyszła bylejakość.”Powiat Chmielowicza zabiera pieniądze, dokłada obowiązków i kłamie

W 2018 roku, czyli w ostatnim roku rządów starosty Sacia, powiat planował dwie duże inwestycje w Płotach. Całkowitą przebudowę Jedności Narodowej w Płotach i modernizację płotowskiego parku. Koszt tych przedsięwzięć miał wynosić 5 milionów złotych. Bogaty Powiat Sacia miał te pieniądze na koncie, niestety nie zdążył zrealizować tych inwestycji przed zmianą władzy. Nowa władza nie chciała budować nic w Płotach. Pieniądze na park i Jedności Narodowej zainwestowała w inwestycje na terenie Gryfic. Wicestarosta Wawrzyniak, na pytanie, dlaczego nie chcieliście wyremontować parku odpowiada, że park jest gminny i powiat nie może tego finansować – kłamstwo! Rega Arena też jest gminna, a powiat dołożył 3 miliony do tej inwestycji.

Zamiast budować i polepszać życie mieszkańców, Powiat Chmielowicza, Wawrzyniaka i Malińskiego dokłada gminie Płoty obowiązków np. wciska na siłę zrujnowane drogi powiatowe, które gmina ze swoich pieniędzy musi utrzymywać.

Powiat Gryficki pod rządami starosty Chmielowicza, Wawrzyniaka i Malińskiego to czas wielkiego nieszczęścia dla mieszkańców Gminy Płoty, ale również pozostałych gmin. Powiat z roku na rok spada na dno – świadczy o tym coroczny ranking bogactwa samorządów przygotowywany przez czasopismo „Wspólnota”. W 2018 roku za rządów Sacia byliśmy na 4 miejscu tego rankingu, w 2020 po 2 latach rządów Chmielowicza spadliśmy na 56 miejsce. Strach się bać, na którym miejscu wylądujemy w 2021 - patrząc na biedę, która ogarnia nasz powiat.

Komentarze (16)

Poznaj opinie mieszkańców.

CZYTAJ OPINIE I KOMENTUJ PONIŻEJ

Dodaj komentarz. Pamiętaj! Szanujmy się, hejtowanie jest karalne!

Robert Kmieć

odpowiedz
21.10.2021 07:52

Pan Starosta Chmielowicz nie nadaje się na tą funkcję za jego kadencji jeszcze nic nie zrobiona pożądanego tylko branie pieniążków za wynagrodzenie się liczy. Może powie pan co pan zrobił dla Gminy Brojce co z obiecywana droga z Brojc do Tąpadeł miał się pan spotkać z sołtysami i wójtem Brojc obiecanki cacanki a głupiemu radość.

Milena

odpowiedz
21.10.2021 12:06

Bardzo dobrze panie Redaktorze, proszę jechać z tymi nierobami na ostro! W Trzebiatowie też nic się nie dziej, warto się tym zainteresować.

I znów wieje w oczy

21.10.2021 12:06

Pani Mileno , pretensje proszę kierować głównie do radnych , którzy reprezentują Gminę Trzebiatów w powiecie .Ma Pani okazję zapoznać się z twórczością swojej reprezentantki , tworzącej piękne obrazy , w czasie wolnym od ciężkiej pracy , na sesjach Rady Powiatu . Proszę też odwiedzić innych radnych , którzy w nadmiarze obowiązków ledwie zipią

Maly Franiu

odpowiedz
21.10.2021 13:17

Trzeba byc idiota zeby nie widziec ze za Sacia Ploty mialy kase i Polonia i Orkiestra też

jarek

21.10.2021 13:17

chmielowicz niesety wskoczyl na stolek w trudnych czasach, a sac tez g.. zrobil, taka jest prawda.

Tomasz

odpowiedz
21.10.2021 08:07

No tak znowu ta sama śpiewka... Bo za czasów Sacia to była kraina miodem i mlekiem płynąca... I na opłacanie mediów też zawsze kasa się znalazła.. Jak to szło Kaziu? "Kto ma media ten ma władzę"? Prawda jest taka, że zarówno za czasów jednego i drugiego jest ten sam syf - zero inwestycji w regionie, ludzie stąd wyjeżdżają w poszukiwaniu godnej płacy, kolesiostwo na każdym kroku... a kto nie jest akurat przy korycie ten ujada...

Mariusz

odpowiedz
21.10.2021 09:58

Może ktoś mądrzejszy mi to wytłumaczy bo mi się wydaję że czy rządził Sać czy rządzi Chmielowicz to różnica polega na tym że kasa płynie ale na inne wydatki a starostwo nie kończy się na Płotach i Gryficach

K

21.10.2021 09:58

Starostwo to nie tylko miasto Gryfice

Olo

odpowiedz
21.10.2021 07:16

Trzeba pozbyć się nieudaczników Referendum

Andrew

odpowiedz
21.10.2021 11:35

Ile gmina Ploty zainkasowała od Pana Owsiaka za imprezę na lotnisku Makowice?

Broda

21.10.2021 11:35

Głupszego pytania chyba nikt by nie był w stanie wyskrobać...

Ja

21.10.2021 11:35

Przecież lotnisko nie jest własnością gminy

Lolol

21.10.2021 11:35

Chyba ile wydała z budżetu żeby zabezpieczyc owisiakowy biznes

Znajomi królika 🐰

odpowiedz
21.10.2021 12:49

Od dawna mówiło się o złym gospodarzeniu w płotach. Malina był ćwierć wieku i co? Przerost zatrudnienia w urzędzie, znajomki w szkole u brata maliny, pracę dostała córka Grodeckiego bo Rodzina maliny i co? A uczeni, alebez znajomości nie mają gdzieś pracować, bo kwitł nepotyzm. Wzięli sie za, doope i teraz lament. A fałszowanie wyborw? Do późna by dalej był burmistrzem? A kto zabraniał ludziom iść na referendum bo straca pracę w urzędzie ? A traktowanie pracownikow w szkole brata maliny. Wykorzystywanie do prywatnych celów albo inne zdanie i lecisz. Nie wspominając impreza ch i jazda na gazie. Wszędzie znajomością, przerost zatrudnienia w szkole i innych gdzie rządził malina. Ogolem zwrot zrobionego w płotach i upadek miasta. Płoty to niestety ale miasto dla krętaczy którzy umieją sie urządzić na państwowym

Radni bezradni

odpowiedz
21.10.2021 11:24

Powiatem rządzą ludzie Szczygła - byli lub obecni jego pracownicy. Dlatego wszystko pakowane jest tylko do gminy Gryfice. Radni z pozostałych gmin nie chcą działać dla swoich mieszkańców albo nie mają siły przebicia.

Molek

odpowiedz
21.10.2021 14:42

UFFFF ale redaktor dał się wmanewrować w gierkę " słońca powiatu" , przecież to miejsce 4 to po sprzedaży jakiegoś ośrodka nad morzem, a wcześniej to powiat ciągnął się w ogonku samorządów. A tak po prawdzie to gdzie te miliony w Płotach, no fakt w hali są a pozostałe o których tu były wspomina to gdzie, co się z nimi stało, może trzeba było kontrolować na co poszły, bo to pieniądze publiczne i tak dawane, o ile były dawane, bez nadzoru, źle to świadczy o poprzedniku i jego nadzorze nad kasą.