Jak powiat pozbył się zrujnowanych dróg? Burmistrzowie niezadowoleni!

2021-03-23 20:50
Tomasz Krupecki
2021-03-23 20:50

Zrujnowane drogi powiatowe i brak pieniędzy w kasie Powiatu Gryfickiego były dziś tematem specjalnej konferencji, w której uczestniczyli: Starosta, Wicestarosta i Dyrektor Zarządu Dróg Powiatowych. Do udziału w konferencji nie zaproszono dziennikarzy, dlatego nikt nie mógł zadać żadnych pytań, zwłaszcza wtedy, gdy Starosta mijał się z prawdą. Poniżej publikujemy w całości wystąpienie włodarzy powiatu i pokazujemy, jak w rzeczywistości wygląda ta sprawa.

W niedzielę na naszym portalu ukazał się krótki materiał na temat radnych powiatowych z Trzebiatowa, którzy pozwolili na to, aby powiat przekazał zrujnowane drogi powiatowe Gminie Trzebiatów.

Czytaj: Powiat ugotował Trzebiatów. Koniecznie zobaczcie nasze zdjęcia

Powiat zorganizował dziś konferencję z udziałem Starosty, Wicestarosty i Dyrektora Powiatowego Zarządu Dróg w Gryficach, aby odnieść się do opublikowanego przez  SP24 artykułu.

Pomijając fakt, że komicznie wygląda trzech panów na „ściance” powiatu, udających konferencję prasową, na której nie ma żadnego dziennikarza (redakcje: gryfice24.online i Gryfickie Echa potwierdziły nam, że nie dostały zaproszenia ani nie uczestniczyły w konferencji), a także mijających się z prawdą.

Podczas trzyminutowego wystąpienia Starosta wyrecytował definicję drogi powiatowej i drogi gminnej. Następnie powiedział, że Powiat otrzymał od Marszałka 28 kilometrów po starej Drodze Krajowej nr 6. Droga jest w bardzo dobrym stanie i przez wiele lat nie będzie wymagała żadnych remontów, a jej utrzymanie będzie tanie – w przeciwieństwie do dróg miejskich, które trzeba codziennie sprzątać, remontować czy odśnieżać. Starosta stwierdził, że otrzymując od województwa 28 kilometrów dróg, zgodnie z prawem, mógł przekazać część dróg powiatowych gminom. I tu pojawia się najważniejszy problem. Powiat mógł, a nie musiał przekazać drogi, a jeśli już przekazywał, to powinien wybrać drogi nadające się do użytku.

- Ja myślę jeszcze dalej, panie redaktorze. Powiat mógł przekazać szosę poza miastem zamiast ulic miejskich – uważa Burmistrz Gryfic, Andrzej Szczygieł, którego poprosiliśmy o komentarz po wysłuchaniu konferencji Ryszarda Chmielowicza.  – Do naszej gminy trafiło 8,6 kilometra ulic powiatowych. Wcześniej powiat płacił za utrzymanie tych ulic, teraz zabrał nam dotację – tłumaczy gospodarz Gryfic, Andrzej Szczygieł, który chciał zaskarżyć uchwałę powiatu, jednak prawnicy doradzili, żeby tego nie robić, bo tzw. ustawa kaskadowa pozwala na takie działanie powiatu.

Podczas konferencji Starosta Chmielowicz mówił, że temat przekazania dróg najpierw trafił do konsultacji. Starosta zapomniał pochwalić się, jaka była odpowiedź samorządów. Zapytaliśmy wszystkich trzech burmistrzów o to, w jaki sposób wyglądały wspomniane konsultacje.

- Dostaliśmy na piśmie wykaz ulic, które zostaną nam przekazane. Mieliśmy swoje uwagi, proponowaliśmy inne rozwiązania, ale nie było żadnej możliwości negocjacji – mówi w rozmowie z reporterem SUPERPORTALU24 Burmistrz Trzebiatowa,  Józef Domański, który będzie musiał znaleźć pieniądze na utrzymanie zrujnowanych dróg. Na pewno kilkadziesiąt tysięcy złotych rocznie na sprzątanie, łatanie dziur i odśnieżanie. W przyszłości wymagany remont może kosztować kilkanaście milionów.

- Co tu komentować? Najlepiej rozmawiać z Wojewodą, jak się chce coś załatwić, a nie z powiatem – mówi z zabójczą szczerością Burmistrz Płotów, Radosław Mackiewicz. – Jak mam być spokojny, skoro dostaliśmy drogi, a nie poszły za tym żadne pieniądze na ich utrzymanie? Panie redaktorze, utrzymanie dróg będzie kosztem innych rzeczy potrzebnych w gminie. Zamiast zrobić coś dla mieszkańców, będziemy musieli utrzymywać dodatkowe drogi.  – Skoro Powiat otrzymał starą szóstkę, która jest w bardzo dobrym stanie, mógł oddać nam właśnie tę drogę – uważa Burmistrz Mackiewicz i dodaje, że powiat nie potrafi należycie utrzymać swoich dróg na terenie gminy, dlatego burmistrz w trosce o swoich mieszkańców naprawia i sprząta drogi należące do powiatu.

Burmistrzowie: Gryfic, Trzebiatowa i Płotów narzekają na współpracę z Powiatem, który zamiast pomagać, próbuje zaszkodzić gminom. Świetnie całą sytuację skomentował Burmistrz Gryfic, który uważa, że „w normalnych, partnerskich stosunkach powiat powinien zaprosić do stołu przedstawicieli wszystkich gmin i wypracować kompromis”.

O zdanie zapytałem na Facebooku byłego Starostę Powiatu Gryfickiego, Kazimierza Sacia. Czy jako Starosta skorzystałby z okazji i wcisnąłby gminom zrujnowane drogi? Odpowiedź była błyskawiczna.

- Gdyby taka sytuacja miała miejsce kilka lat temu, jako Starosta, zaprosiłbym wszystkich wójtów i burmistrzów i uzgodnilibyśmy wspólne stanowisko. Na pewno nie wcisnąłbym im urzędowo żadnych dróg bez ich zgody. Sądzę, że znaleźlibyśmy kompromis, bo Powiat może, ale wcale nie musi przekazywać dróg zgodnie z ustawą "kaskadową ". Obecna decyzja krzywdzi gminy, bo naraża je na wielomilionowe koszty – skomentował były Starosta, Kazimierz Sać.

Komentarze (17)

Poznaj opinie mieszkańców.

CZYTAJ OPINIE I KOMENTUJ PONIŻEJ

Dodaj komentarz. Pamiętaj! Szanujmy się, hejtowanie jest karalne!

Góral

odpowiedz
24.03.2021 08:45

Starosta, wicestarosta jak zwykle obiecanki cacanki, kłamstwo za kłamstwem, robienie z siebie dobrego włodarza. Jak zwykle politycy są niewinni niczemu. Bajkopisarze!!!! Pora przyznać się do porażki ale trzeba mieć do tego honor, sumienie

stąd

24.03.2021 08:45

"POLITYCY " ? Albo to są samorządowcy , albo nikt .

Gajowy Marucha

odpowiedz
23.03.2021 21:58

Na początku kadencji w Zarządzie Dróg Powiatowych zatrudniony został (bez żadnej sugestii ze strony starosty Chmielowicza naturalnie) radny powiatowy Ławruszko. Starosta Chmielowicz mówił wówczas, że to znakomity specjalista i wybitny fachowiec. Do dziś, a to jeszcze nie połowa kadencji, otrzymał zapewne ponad 200 tysięcy pensji. Dobrze by było wiedzieć jakie są efekty pracy tego fachowca? Co właściwie robi? Czy inni pracownicy w Zarządzie mający jak on średnie wykształcenie też tyle zarabiają? Czy starosta mógłby zdementować plotki, w które ja osobiście nie wierzę, że nie musi nic robić, tylko na sesjach głosować zgodnie z wolą starosty?

Koleżanka z Karnic

23.03.2021 21:58

Niech ktoś sprawdzi czy wspomniany Januszek naprawdę ma maturę jak podaje w papierach ???

Anna

23.03.2021 21:58

Do koleżanki z Karnic nie wiesz jak to jest papier wszystko przyjmie:) a rzeczywistość może być zupełnie inna. Tak czy siak Janusz nie ma potrzebnego wykształcenia do pełnienia tego stanowiska z maturą czy bez. O ile pamietam koledzy jego stworzyli ekstra dla niego stanowisko z bajeczna pensją

Zazenowana

23.03.2021 21:58

Januszek ma dobrych znajomych! Jest od doskonałym przykładem, ze wykształcenie się kompletnie nie liczy tylko znajomości

andrzej

23.03.2021 21:58

Panie kolego,leń musi gdzieś ukryć swych leniwych kolesi.Najlepiej wszystko przekazać innym ,wtedy nic im nie będzie można zarzucić.Proponuję skasować urząd starosty i wszystko co z nimi związane,zyskamy kupę kasy na inne ważne cele

Nastka

23.03.2021 21:58

Wiadomo ręka rękę myje. Żenada to wszystko jest. Czasami już jest brak slow na to całe dno

Luśka

odpowiedz
24.03.2021 08:16

Towarzystwo wzajemnej adoracji! Nie nadają się do niczego! Ta władza jest totalnym nieporozumieniem. Reprezentują kolesiostwo na swoim. Zero honoru, wstydu...

Jan

odpowiedz
24.03.2021 08:20

Jeszcze nie ma 1 kwietnia a oni już jaja z nas robią, zresztą przez cały rok. Zgroza. Co im wyszło jedynie to z pewnością upchniecie rodzin, znajomych do roboty!! U nich klamstwo goni kłamstwo! Układ za układem!

śmieszni ludzie

odpowiedz
24.03.2021 01:33

Niestety powiat pod wodzą Chmielowicza i Wawrzyniaka to pośmiewisko. Dno panowie. Czas odejść!

Mały

24.03.2021 01:33

Widzę, że wydano odpowiednie polecenie pracownikom starostwa. W ciągu kilkunastu minut pod postami krytykującymi władzę pojawiło równo po 33 kliknięcia "nie polecam". Wcześniej od wczorajszego pojawienia się tego materiału normalni internauci klikali tylko "super". No ale coś tam w urzędzie, zarządzie i na gryfarenie trzeba robić.

Tosiek

odpowiedz
24.03.2021 08:48

Nie jestem fanem Sacia każdy ma coś za uszami ale on jak był taki był. Ale takiego bałaganu i wstydu nie było jak jest teraz. Władza powiatu do dymisji

Krzysztof

odpowiedz
24.03.2021 11:18

Konferencja bez mediów? Ależ te władze powiatu są żałosne.

Złapcie się za rączki

odpowiedz
23.03.2021 21:49

Panowie! zróbcie konferencje (oczywiście w trójkącie) o tym jakimi niewdzięcznymi głupkami są burmistrzowie, którzy zdemaskowali wasze kłamstwa.

Kuśka

odpowiedz
24.03.2021 01:34

won z Gryfic nieroby!

Samiec

odpowiedz
24.03.2021 12:07

Banda złodziei i szubrawców powinno się wyebac z na pustynię niech tam rządzą piaskiem