Powiat zakręcił kurek z pieniędzmi dla Płotów. Mieszkańcy już cierpią... a będzie jeszcze gorzej!

2021-10-20 22:11
Tomasz Krupecki
2021-10-20 22:11

Jest bardzo źle, a wszystko wskazuje na to, że będzie jeszcze gorzej. W naszym powiecie nadchodzi wielka bieda, bo obecny starosta i jego zarząd nie ma pomysłu na zdobycie pieniędzy.

Wczoraj, w studiu SUPERPORTALU gośćmi programu byli prezes Ludowego Klubu Sportowego Polonia Płoty Grzegorz Ratajczyk i prezes Młodzieżowej Orkiestry Dętej działającej przy OSP w Płotach Franciszek Gródecki. Panowie opowiadali o zarządzanych przez siebie stowarzyszeniach. Mówili, jak ważną rolę odgrywają organizacje pozarządowe w gminie Płoty. Zarówno Polonia Płoty, jak i Orkiestra angażują młodzież w zajęcia, które rozwijają talenty młodych mieszkańców miasta i okolicy.

Funkcjonowanie tych stowarzyszeń wiąże się z wydatkami, na które dotacje daje Urząd. Od początku roku Gmina Płoty boryka się z problemami finansowymi, a burmistrz Mackiewicz stara się tak gospodarzyć, żeby starczyło na niewielkie inwestycje w gminie. Właśnie dlatego burmistrz musiał zmniejszyć kwotę dotacji stowarzyszeniom, co sprawia, że klub sportowy Polonia Płoty nie może normalnie funkcjonować.

Skąd problemy finansowe Gminy Płoty? Dlaczego wcześniej na wszystko było?

Problemy zaczęły się w tej kadencji, ale nie dlatego, że zmienił się burmistrz. Poprzedni burmistrz otrzymywał ogromne wsparcie od byłego starosty. Powiat za czasów Kazimierza Sacia przelewał miliony złotych na inwestycje w Gminie Płoty, dawał pieniądze z Urzędu Pracy na zatrudnienie, wspierał OSP Płoty i Młodzieżową Orkiestrę Dętą, współfinansował festyny m.in. Eko-Mix. Obecny starosta i zarząd Powiatu, w którego skład wchodzi mieszkaniec Płotów Marian Maliński, jedynie dokłada obowiązków i kosztów gminie Płoty.


CZYTAJ: Jak powiat pozbył się zrujnowanych dróg? Burmistrzowie niezadowoleni!


Franciszek Gródecki, który przez większość życia zawodowego pracował w gminie Płoty stwierdził, że gdyby nie pomoc powiatu, to sytuacja gminy w poprzednich latach byłaby gorsza niż obecnie. Były burmistrz Marian Maliński mówił o staroście Saciu „największy przyjaciel Płotów”.Głos zabrał były starosta Kazimierz Sać

Wczorajszy program z udziałem płotowskich społeczników obejrzał były starosta Kazimierz Sać, który postanowił skomentować na swoim Facebook-u to, co dzieje się w Płotach.
„Polonia Płoty i Młodzieżowa Orkiestra Dęta z Płotów mają ogromne problemy finansowe, bo nikt nie chce im pomóc. Kto jest winny?
Dla mnie odpowiedź jest prosta. Gmina Płoty i inne gminy za czasów, gdy byłem Starostą otrzymywały ogromną pomoc finansową od Powiatu nie tylko na inwestycje ale też na szeroko rozumianą kulturę i sport. Obecnie źle zarządzany Powiat nie pomaga gminom, bo sam ma kłopoty finansowe i panuje marazm.
Czy Powiat ma prawo i powinien pomagać gminom? Oczywiście, że TAK, bo przecież gminy to Mieszkańcy Powiatu Gryfickiego.
Obecny Starosta obiecywał nową jakość, a wyszła bylejakość.”Powiat Chmielowicza zabiera pieniądze, dokłada obowiązków i kłamie

W 2018 roku, czyli w ostatnim roku rządów starosty Sacia, powiat planował dwie duże inwestycje w Płotach. Całkowitą przebudowę Jedności Narodowej w Płotach i modernizację płotowskiego parku. Koszt tych przedsięwzięć miał wynosić 5 milionów złotych. Bogaty Powiat Sacia miał te pieniądze na koncie, niestety nie zdążył zrealizować tych inwestycji przed zmianą władzy. Nowa władza nie chciała budować nic w Płotach. Pieniądze na park i Jedności Narodowej zainwestowała w inwestycje na terenie Gryfic. Wicestarosta Wawrzyniak, na pytanie, dlaczego nie chcieliście wyremontować parku odpowiada, że park jest gminny i powiat nie może tego finansować – kłamstwo! Rega Arena też jest gminna, a powiat dołożył 3 miliony do tej inwestycji.

Zamiast budować i polepszać życie mieszkańców, Powiat Chmielowicza, Wawrzyniaka i Malińskiego dokłada gminie Płoty obowiązków np. wciska na siłę zrujnowane drogi powiatowe, które gmina ze swoich pieniędzy musi utrzymywać.

Powiat Gryficki pod rządami starosty Chmielowicza, Wawrzyniaka i Malińskiego to czas wielkiego nieszczęścia dla mieszkańców Gminy Płoty, ale również pozostałych gmin. Powiat z roku na rok spada na dno – świadczy o tym coroczny ranking bogactwa samorządów przygotowywany przez czasopismo „Wspólnota”. W 2018 roku za rządów Sacia byliśmy na 4 miejscu tego rankingu, w 2020 po 2 latach rządów Chmielowicza spadliśmy na 56 miejsce. Strach się bać, na którym miejscu wylądujemy w 2021 - patrząc na biedę, która ogarnia nasz powiat.

Komentarze (11)

Poznaj opinie mieszkańców.

CZYTAJ OPINIE I KOMENTUJ PONIŻEJ

Dodaj komentarz. Pamiętaj! Szanujmy się, hejtowanie jest karalne!

Patryk

odpowiedz
21.10.2021 05:38

Chyba już naprawdę pora zmienić nazwę na supersac24. No taka wazeline to ciezko znaleźć😂. Ps. A tak z ciekawości. K. Dać jest dyr. Gryflandii? Ile w tym czasie ze środków gryflandii przekazano gminon?

Violae

odpowiedz
21.10.2021 09:05

Powiatowi chłopcy z PO i PSL przykręcili w Płotach dopływ gotówki......POliczymy się przy wyborach?

Krawężnik

odpowiedz
21.10.2021 13:46

A kto rządzi powiatem bo go nie widać ? Ten zarośnięty taboret ?

Zet

odpowiedz
21.10.2021 15:50

Hahaha ale cyrk , przecież wcześniej szastano kasę na lewo i prawo, a to dziczek a to grille i książki . A i jeszcze wielkie tablice reklamowe za kupę kasy, ale to nie te które stoją, tylko te nowe postawione bez zezwolenia przed wyborami i później ściągnięte bo kary mogły być kupę kasy w błoto, A te kilkanaście milionów kredytu które trzeba spłacać, przez lata nie wymienieni kotłów węglowych na inne i teraz będę kopcic i zatruwac powietrze itp. Wiele pomyslow kreatora to kasa zle wydana

21.10.2021 16:06

Po I primo Kazimierza na Księcia mianować. Po II primo wszyscy działacze PO zapisują się do PoSu i wtedy nie będzie problemu

Jozi

odpowiedz
21.10.2021 13:42

a w trzebiatwie psy dupami szczekaja a powiat ma wyje...ane na nas

Abc

odpowiedz
21.10.2021 14:07

O ile pamiętam są programy dofinansowujące organizacje pozarządowe i chyba powiat też ogłasza nabory w celu pozyskania środków, ale jeżeli Prezesom się nie chce sięgnąć po te pieniądze, tylko wolą żeby dostać coś na tacy, to maja jak mają. Gryficka orkiestra takie środki pozyskuje, pisząc projekty wokoło to może i Płotowska też by napisała a nie narzekała.

Ale Luja

21.10.2021 14:07

Proponuję aby orkiestra grała na pogrzebach , idzie wyż - gwarancja zysów pewna . Pierwsze granie na pogrzebie Rady Powiatu Gryfice

Krzysztof

odpowiedz
21.10.2021 15:35

Przecież w Płotach rządzi PSL a w powiecie PO, nie potrafią się dogadać?

Malinka

odpowiedz
21.10.2021 17:14

Ubogi powiat , biedni radni , kiepska pogoda . Kto tu zawinił ?

Iwan

odpowiedz
22.10.2021 11:04

Przestańcie już z Saciem,mieli mieć park tak samo jak Trzebiatów hale sportową Kzik nadalnie może pogodzić się z porażką,wyborczą a już czas na to..