Powiat zakręcił kurek z pieniędzmi dla Płotów. Mieszkańcy już cierpią... a będzie jeszcze gorzej!

2021-10-20 22:11
Tomasz Krupecki
2021-10-20 22:11

Jest bardzo źle, a wszystko wskazuje na to, że będzie jeszcze gorzej. W naszym powiecie nadchodzi wielka bieda, bo obecny starosta i jego zarząd nie ma pomysłu na zdobycie pieniędzy.

Wczoraj, w studiu SUPERPORTALU gośćmi programu byli prezes Ludowego Klubu Sportowego Polonia Płoty Grzegorz Ratajczyk i prezes Młodzieżowej Orkiestry Dętej działającej przy OSP w Płotach Franciszek Gródecki. Panowie opowiadali o zarządzanych przez siebie stowarzyszeniach. Mówili, jak ważną rolę odgrywają organizacje pozarządowe w gminie Płoty. Zarówno Polonia Płoty, jak i Orkiestra angażują młodzież w zajęcia, które rozwijają talenty młodych mieszkańców miasta i okolicy.

Funkcjonowanie tych stowarzyszeń wiąże się z wydatkami, na które dotacje daje Urząd. Od początku roku Gmina Płoty boryka się z problemami finansowymi, a burmistrz Mackiewicz stara się tak gospodarzyć, żeby starczyło na niewielkie inwestycje w gminie. Właśnie dlatego burmistrz musiał zmniejszyć kwotę dotacji stowarzyszeniom, co sprawia, że klub sportowy Polonia Płoty nie może normalnie funkcjonować.

Skąd problemy finansowe Gminy Płoty? Dlaczego wcześniej na wszystko było?

Problemy zaczęły się w tej kadencji, ale nie dlatego, że zmienił się burmistrz. Poprzedni burmistrz otrzymywał ogromne wsparcie od byłego starosty. Powiat za czasów Kazimierza Sacia przelewał miliony złotych na inwestycje w Gminie Płoty, dawał pieniądze z Urzędu Pracy na zatrudnienie, wspierał OSP Płoty i Młodzieżową Orkiestrę Dętą, współfinansował festyny m.in. Eko-Mix. Obecny starosta i zarząd Powiatu, w którego skład wchodzi mieszkaniec Płotów Marian Maliński, jedynie dokłada obowiązków i kosztów gminie Płoty.


CZYTAJ: Jak powiat pozbył się zrujnowanych dróg? Burmistrzowie niezadowoleni!


Franciszek Gródecki, który przez większość życia zawodowego pracował w gminie Płoty stwierdził, że gdyby nie pomoc powiatu, to sytuacja gminy w poprzednich latach byłaby gorsza niż obecnie. Były burmistrz Marian Maliński mówił o staroście Saciu „największy przyjaciel Płotów”.Głos zabrał były starosta Kazimierz Sać

Wczorajszy program z udziałem płotowskich społeczników obejrzał były starosta Kazimierz Sać, który postanowił skomentować na swoim Facebook-u to, co dzieje się w Płotach.
„Polonia Płoty i Młodzieżowa Orkiestra Dęta z Płotów mają ogromne problemy finansowe, bo nikt nie chce im pomóc. Kto jest winny?
Dla mnie odpowiedź jest prosta. Gmina Płoty i inne gminy za czasów, gdy byłem Starostą otrzymywały ogromną pomoc finansową od Powiatu nie tylko na inwestycje ale też na szeroko rozumianą kulturę i sport. Obecnie źle zarządzany Powiat nie pomaga gminom, bo sam ma kłopoty finansowe i panuje marazm.
Czy Powiat ma prawo i powinien pomagać gminom? Oczywiście, że TAK, bo przecież gminy to Mieszkańcy Powiatu Gryfickiego.
Obecny Starosta obiecywał nową jakość, a wyszła bylejakość.”Powiat Chmielowicza zabiera pieniądze, dokłada obowiązków i kłamie

W 2018 roku, czyli w ostatnim roku rządów starosty Sacia, powiat planował dwie duże inwestycje w Płotach. Całkowitą przebudowę Jedności Narodowej w Płotach i modernizację płotowskiego parku. Koszt tych przedsięwzięć miał wynosić 5 milionów złotych. Bogaty Powiat Sacia miał te pieniądze na koncie, niestety nie zdążył zrealizować tych inwestycji przed zmianą władzy. Nowa władza nie chciała budować nic w Płotach. Pieniądze na park i Jedności Narodowej zainwestowała w inwestycje na terenie Gryfic. Wicestarosta Wawrzyniak, na pytanie, dlaczego nie chcieliście wyremontować parku odpowiada, że park jest gminny i powiat nie może tego finansować – kłamstwo! Rega Arena też jest gminna, a powiat dołożył 3 miliony do tej inwestycji.

Zamiast budować i polepszać życie mieszkańców, Powiat Chmielowicza, Wawrzyniaka i Malińskiego dokłada gminie Płoty obowiązków np. wciska na siłę zrujnowane drogi powiatowe, które gmina ze swoich pieniędzy musi utrzymywać.

Powiat Gryficki pod rządami starosty Chmielowicza, Wawrzyniaka i Malińskiego to czas wielkiego nieszczęścia dla mieszkańców Gminy Płoty, ale również pozostałych gmin. Powiat z roku na rok spada na dno – świadczy o tym coroczny ranking bogactwa samorządów przygotowywany przez czasopismo „Wspólnota”. W 2018 roku za rządów Sacia byliśmy na 4 miejscu tego rankingu, w 2020 po 2 latach rządów Chmielowicza spadliśmy na 56 miejsce. Strach się bać, na którym miejscu wylądujemy w 2021 - patrząc na biedę, która ogarnia nasz powiat.

Komentarze (12)

Poznaj opinie mieszkańców.

CZYTAJ OPINIE I KOMENTUJ PONIŻEJ

Dodaj komentarz. Pamiętaj! Szanujmy się, hejtowanie jest karalne!

Żul

odpowiedz
21.10.2021 13:21

powiat przepili i mnie nie dali zamiast arbait wala flachy

Turbo PIS

odpowiedz
21.10.2021 14:20

Wójt z Brojc to typowy funkcjonariusz partyjny,propaganda tam jest większa niż za czasów byłego starosty w powiecie,wywalanie funduszy ludzi pracy w błoto jest jednak ponad podziałami.

Czesio

odpowiedz
21.10.2021 00:08

za poprzedniego starosty wywalane były pieniadze w błoto,za obecnego przynajmniej nie wywalaja bo nie mają #Dobra Zmiana.

Menol

21.10.2021 00:08

błoto to ty masz w durnym łbie

Losz

odpowiedz
21.10.2021 06:57

Łosz qrw.. co to się stanęło w tym tekście

ochronka

odpowiedz
21.10.2021 11:20

no tak, zero zastanowienia skąd powiat ma pieniądze, gratuluję stronniczy redaktorku haha

Rysiaczek pijaczek

odpowiedz
21.10.2021 13:37

za Sacia bylo zle bo nie moglem na krzywy ryj sie nachlac

an

21.10.2021 13:37

Grono było zbyt wąskie ?

jarunio

odpowiedz
26.10.2021 14:58

dla polglowkow-starostwo to radni a nie starosta. Sac cos pozytecznego zrobil? Ziejaca pustaki gryf arene i kostke, ktorej ukladanie trwalao ze 2 lata, doprowadzilo do bankructwa kilkunascie podmiotow w centrum. A teraz krzyczy-rysiu, zrezygnuj. Sac won. Alkoholicy do AA.

Bob24

odpowiedz
28.10.2021 08:07

Lata swojej młodości spędziłem w powiecie gryfickim. Obecnie mieszkam w powiecie goleniowskim. Zawsze gdy jadę w rodzinne strony ...to szlag mnie trafia, że rejon gryficki tak daleko został w tyle za Goleniowem i Nowogardem, Stepnicą i Osiną. Tam brakuje ludzi do pracy, wiele firm buduje swoje hale produkcyjne...a podatki zalilają budżety gminne. Jednakże przyznać muszę że to na gminach ciąży dbałość o infrastrukturę techn. jak wodociągi, kanaliza, gaz, drogi (gminne). Powiat to raczej DPS-y, oświata i tam takie resztówki (no może jeszcze drogi powiatowe których stan jaki jest każdy widzi).

Bolek

odpowiedz
21.10.2021 08:31

Zapraszamy sobotę na derby, Polonia PŁOTY- Rega TRZEBIATÓW godz.12 ,a politykę walić.

bleeee

odpowiedz
21.10.2021 12:10

Oho, Walduś i Łukaszek pogonili swoich pracowników/przydupasów żeby ich bronili w komentarzach. Żałosne!