Pilne! Od soboty strefa żółta w całej Polsce. Wracają maseczki
- Wprowadzamy zasady obowiązujące w strefie żółtej w całym kraju – poinformował podczas konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki.
- Od 10 października 2020 r. wprowadzamy zasady obowiązujące w strefie żółtej w całym kraju. Mamy obowiązek zakrywania ust i nosa w całej przestrzeni publicznej, nie tylko w pomieszczeniach zamkniętych - ogłosił premier Mateusz Morawiecki. Wyjątkiem będą powiaty, które znajdą się w strefie czerwonej.
Strefa żółta – jakie panują w niej obostrzenia?
Zasłanianie ust i nosa – maseczkę lub przyłbicę należy nosić w środkach publicznego transportu, w zakładach pracy i miejscach użyteczności publicznej, w sklepach oraz obiektach usługowych, w kościołach oraz miejscach, przeznaczonych na potrzeby kultu religijnego, a także na cmentarzach. Poza tym zasłaniać usta i nos należy w miejscach ogólnodostępnych, o ile niemożliwe jest zachowanie dystansu społecznego, czyli dystansu 1,5 m.
Handel – Obecnie jest obowiązek noszenia przez klientów podczas zakupu towarów lub usług rękawiczek jednorazowych lub stosowania środków do dezynfekcji rąk.
Transport publiczny i zbiorowy – można przewozić tyle osób, ile wynosi 100% miejsc siedzących albo 50% wszystkich miejsc siedzących i stojących określonych w dokumentacji technicznej autobusu. Jest obowiązek zasłaniania ust i nosa.
Restauracje, bary i inne obiekty gastronomiczne – klienci muszą zakrywać usta i nos do czasu zajęcia przez nich miejsc, w których będą spożywali posiłki lub napoje. Obsługa zakrywa usta i nos (1 osoba na 4 m2).
Imprezy rodzinne, w tym wesela – maksymalnie 75 osób, z wyjątkiem obsługi. Nie trzeba zakrywać ust i nosa.
Kościoły i wydarzenia religijne – osoby znajdujące się w kościele (oprócz osób sprawujących kult) mają obowiązek zakrycia ust i nosa. Jeśli wydarzenie religijne odbywa się na zewnątrz, to wszystkie osoby biorące w nim udział muszą zachować dystans 1,5 m oraz zakrywać usta i nos (z wyłączeniem osób sprawujących kult).
Salony fryzjerskie, kosmetyczne oraz tatuażu – w miejscu, w którym jest prowadzona taka działalność przebywa wyłącznie obsługa oraz obsługiwani klienci, a w przypadku gdy klient wymaga opieki, także jego opiekun.
Zgromadzenia i imprezy inne niż rodzinne – do 150 osób, dystans 1,5 m, obowiązek zakrywania ust i nosa.
Sanatoria, uzdrowiska, rehabilitacja – warunkiem rozpoczęcia rehabilitacji leczniczej jest negatywny wynik testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2, z materiału pobranego w terminie nie wcześniejszym niż 6 dni przed terminem rozpoczęcia turnusu rehabilitacyjnego. Tak samo leczenie uzdrowiskowe, leczenie sanatoryjne dzieci.
Kina – Zasady podobne jak przy wydarzeniach kulturalnych - 25% miejsc, 1,5 m odstępu, widzowie zasłaniają usta i nos.
Siłownie, kluby i centra fitness - 1 osoba na 7 mkw, należy zachowywać dystans 1,5 m.
Wydarzenia kulturalne i sportowe – Jeśli odbywają się w zamkniętych pomieszczeniach lub w obiektach sportowych na otwartej przestrzeni, może w nich uczestniczyć maksymalnie 25% osób, wszyscy muszą mieć zakryte usta i nos i zachowywać dystans 1,5 m. Jeśli wydarzenie odbywa się na otwartej przestrzeni, może w nim uczestniczyć maksymalnie 100 osób. Wszyscy muszą mieć osłonięte usta i nos oraz zachowywać dystans społeczny.
Komentarze (2)
Poznaj opinie mieszkańców.
Dodaj komentarz. Pamiętaj! Szanujmy się, hejtowanie jest karalne!
Sasza
odpowiedzCenzura jak za sowietów...
Odpowiedz. Szanujmy się, hejtowanie jest karalne!
Bolek
odpowiedzMam wyj..ne
Odpowiedz. Szanujmy się, hejtowanie jest karalne!