PAŹDZIERNIK MIESIĄCEM PROFILAKTYKI RAKA PIERSI „Zostań swoją bohaterką”

2021-10-07 11:38
Redakcja
2021-10-07 11:38

Na całym świecie październik jest miesiącem walki z rakiem piersi, a różowa wstążka stanowi międzynarodowy symbol tego pojedynku. Działania profilaktyczne są szczególnie ważne, ponieważ nowotwór piersi stanowi 25% ogółu wszystkich przypadków nowotworów złośliwych wykrywanych u kobiet. Częstość występowania choroby związana jest z poziomem cywilizacyjnym społeczeństwa. Szczyt zachorowań na raka piersi występuje u kobiet w wieku 50-69 lat. Czas gra tutaj ogromną rolę – nowotwór wcześnie rozpoznany daje szansę na całkowite wyleczenie.

Każdego roku w Polsce wykrywa się około 19 tysięcy nowych zachorowań na raka piersi u kobiet.  Połowa z tych pan, nie ma szans na przeżycie, ponieważ choroba wykryta została u nich zbyt późno.

Zbyt późno zgłosiły się do lekarza…

Zbyt późno wykonały badania profilaktyczne…

Zbyt późno… bo pomimo oznak choroby i własnych podejrzeń, że coś jest nie tak, wizytę u lekarza odwlekały z obawy, iż potwierdzi on najczarniejszy scenariusz…

Należy prowadzić systematyczną samokontrolę piersi - samobadanie piersi. Jest to tzw. wczesna pierwotna profilaktyka dostępna każdej dziewczynie i kobiecie. Nauczmy się tej metody i akceptujmy jako rutynowy zabieg wykonywany 1 raz w miesiącu, 2 lub 3 dni po menstruacji.

  1. Przed lustrem - Unieś ręce do góry, czy nie widzisz zmian w kształcie piersi i kolorze skóry? Czy skóra nie marszczy się i nie ciągnie? To samo skontroluj opierając dłonie mocno na biodrach. Ściśnij brodawkę – zobacz czy nie wydziela się z niej płyn.
  2. Pod prysznicem - Lewą rękę połóż z tyłu głowy, prawą na lewej piersi. Lekko naciskając trzema środkowymi palcami, zataczaj drobne kółeczka wzdłuż piersi, z góry na dół i z powrotem. To samo zrób z prawą piersią. Sprawdź, czy nie czujesz stwardnienia lub guzka.
  3. Po kąpieli - Połóż się. Wsuń poduszkę lub ręcznik pod lewy bark, lewa rękę włóż pod głowę. Trzema środkowymi palcami prawej ręki zbadaj lewą pierś, tak jak pod prysznicem. To samo powtórz z prawą piersią. Wyjmij ręką spod głowy, połóż wzdłuż tułowia i zbadaj pachy. Sprawdź czy nie masz powiększonych węzłów chłonnych.

Gdy zauważysz coś niepokojącego, idź natychmiast do lekarza. Nie panikuj! Nie każda zmiana jest nowotworem. Nawet jeśli sama kontrolujesz piersi i nie widzisz niepokojących zmian, kontroluj piersi u lekarza. Po 35 roku życia zrób mammografię. W wieku 40 - 49 lat badanie mammograficzne wykonuj co 2 lata, a powyżej 50 roku życia – badanie mammograficzne powinno być wykonywane raz w roku.

Pamiętaj !

Twoje zdrowie, uroda i życie w Twoich rękach !

Komentarze (2)

Poznaj opinie mieszkańców.

CZYTAJ OPINIE I KOMENTUJ PONIŻEJ

Dodaj komentarz. Pamiętaj! Szanujmy się, hejtowanie jest karalne!

Dziwne

odpowiedz
08.10.2021 12:47

że w Szwajcarii która ma służbę zdrowia na dużo wyższym poziomie zrezygnowała z mammografii już dawno. Warto się nad tym zastanowić. Są ciekawe artykuły na ten temat.Radzę paniom poszukać w internecie.

Kinga

odpowiedz
14.10.2021 14:38

A czemu lekarz gin. nie przeprowadza rutynowo usg piersi? Na mammografie skierowanie dostają panie 50+. Tyle się mówi o profilaktyce a do 50-tki nic się kobietom nie należy, moga robić dodatkowe badania ale prywatnie. I jeszcze o skierowanie trzeba się prosić...