Nowe przepisy także dla pieszych. Sprawdź, co się zmieni

2022-09-21 12:36
Karol Szumny
2022-09-21 12:36

Od 17 września obowiązują zmiany w przepisach ruchu drogowego. Wprowadzony został nowy przydział punktów karnych, a także „recydywa”. Od dziś zmieniają się także przepisy dotyczące pieszych.

Od 21 września pieszych obowiązują nowe przepisy.

„Pieszy wchodzący na jezdnię, drogę dla rowerów lub torowisko albo przechodzący przez te części drogi jest obowiązany zachować szczególną ostrożność oraz korzystać z przejścia dla pieszych” – czytamy.

Jeśli pieszy przejdzie przez drogę dla rowerów w nieodpowiednim miejscu, może otrzymać mandat w wysokości nawet 200 zł (jeśli np. wejdzie na ścieżkę bezpośrednio przed nadjeżdżającym pojazdem) albo 300 zł (jeśli podczas przechodzenia będzie rozmawiał przez telefon).

Ponadto, oprócz dotychczasowego oznakowanego przejścia, pojawi się też tzw. przejście sugerowane, czyli nieoznakowane miejsce umożliwiające przekraczanie jezdni, drogi dla rowerów i torowiska. Wówczas pieszy nie będzie miał pierwszeństwa, a przejście sugerowane powinien pokonać najkrótszą drogą, prostopadle do osi jezdni lub drogi dla rowerów, ustępując pierwszeństwa pojazdom znajdującym się na drodze.

Nowe przepisy zastępują też pojęcie „chodnika” wyrazem „droga dla pieszych”.

Nie będzie można również jeździć hulajnogą elektryczną po jezdni. Prawo o ruchu drogowym określa jednak trzy wyjątki: poruszanie się po pasie ruchu dla rowerów, korzystanie z przejazdu dla rowerów, jazda po jezdni, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością nie większą niż 30 km/h, w przypadku gdy brakuje drogi dla rowerów, drogi dla pieszych i rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów.

Pieszym zakazuje się również m.in.: wchodzenia na jezdnię lub drogę dla rowerów bezpośrednio przed jadący pojazd, przechodzenia przez jezdnię lub drogę dla rowerów w miejscu o ograniczonej widoczności drogi, przebiegania przez jezdnię lub drogę dla rowerów, zwalniania kroku lub zatrzymywania się bez uzasadnionej potrzeby podczas przechodzenia przez jezdnię, drogę dla rowerów lub torowisko, korzystania z telefonu lub innego urządzenia elektronicznego podczas wchodzenia, lub przechodzenia przez jezdnię, drogę dla rowerów lub torowisko.

Komentarze (7)

Poznaj opinie mieszkańców.

CZYTAJ OPINIE I KOMENTUJ PONIŻEJ

Dodaj komentarz. Pamiętaj! Szanujmy się, hejtowanie jest karalne!

Ferdynand

odpowiedz
21.09.2022 14:03

Kto ich upilnuje larzom jak święte krowy bo im się należy pierwszeństwo nie pomyśli glomb żeby spojrzeć w prawo lewo tylko idzie i nagle na pasy

Emila

21.09.2022 14:03

W miejscu zabudowanym ty masz uważać 🤔kierowco, zwłaszcza na dzieci i starsze osoby ok😠

Już

odpowiedz
22.09.2022 03:27

widzę jak ktoś tego przestrzega. Zwłaszcza piesi....

Ziutek.

odpowiedz
22.09.2022 04:19

Wybory się zbliżają. Dziwne,że rządzący tak robią we własne gacie.

Ks. Pączek

odpowiedz
22.09.2022 22:31

Piesi wszystkich przepisów nie złamią ale próbować warto

olo

22.09.2022 22:31

Przestrzeganie przepisów w pierwszej kolejności trzeba nauczyć w pierwszej kolejności urzędasów- przykład MARSZAŁKA z A-6

Emiale

odpowiedz
24.09.2022 23:47

Ale ścieżek rowerowych przy drodze dla pieszych mamy niewiele. Żal rowerzystów i pieszych nawet niektórzy kierowcy mają ich gdzieś 😳🚙🚲🚶‍♂️