List otwarty do Nauczycieli

2021-05-16 20:35
Redakcja
2021-05-16 20:35

Szanowni Państwo,

Ostatnie miesiące zmieniły nasze życie. To, do czego byliśmy przyzwyczajeni – bezpośredni kontakt z uczniem uniemożliwiła nam pandemia. Nowa rzeczywistość, w jakiej się znaleźliśmy, ograniczenia, niepewność dotycząca codzienności, izolacja - kosztowały nas utratę bliskości, osłabienie relacji, potrzebę dostosowania się do nowych zasad.

Nasi uczniowie, podobnie jak my zostali postawieni w nieznanej sobie sytuacji. Szybko poradzili sobie z techniką komunikacji, dzięki czemu mogli uczestniczyć w „lekcjach na odległość”. Niestety znacznie trudniej przeżyli brak bezpośredniego kontaktu i brak możliwości nawiązywania relacji społecznych, a co za tym idzie doszło do zaburzenia rozwoju społeczno-emocjonalnego.

Powrót do szkoły, po tak długim okresie kształcenia na odległość, to niełatwe wyzwanie dla całej społeczności szkolnej. Na co dzień słyszymy od dzieci i młodzieży korzystających z naszego wsparcia o licznych lękach i obawach z tym związanych.  Rozpoznajemy tęsknotę za kontaktem bezpośrednim z rówieśnikami i nauczycielami, ale równocześnie tak długa przerwa budzi w nich lęk i niepokój. Taki odstęp czasowy sprawia, że wszystkie relacje, zarówno te pomiędzy uczniami, jak
i uczniami a nauczycielami  będą musiały być zbudowane na nowo. Najważniejszym zadaniem jest zadbanie o stan emocjonalny, budowanie odporności psychicznej uczniów oraz dostarczanie dobrych wskazówek, które umożliwią im prawidłowe funkcjonowanie w szkole.

Fundamentalne jest, aby pierwsze dni nauki stacjonarnej przeznaczyć na oswojenie się i przyzwyczajenie do bycia razem, a także odreagowanie emocji związanych z wielomiesięczną izolacją społeczną. Zachęcamy do podjęcia na lekcjach aktywności nastawionych na integrację, odbudowanie relacji i obniżenie poziomu stresu związanego z powrotem. Jak to zrobić? Najlepiej najprościej i najbardziej naturalnie – stwarzając liczne okazje do rozmowy. Rozmowy bez pośpiechu, z szansą na wypowiedzenie się i bycie uważnie wysłuchanym. Warto zaprosić uczniów by w rozmowach podzielili się tym jak przeżywali czas oddzielenia, czego im brakowało, a czego nie, co wydarzyło się w tym czasie w ich życiu, a czym chcieliby się podzielić, co odkryli o sobie, o świecie, jak się czują po powrocie, z czego się cieszą, czego obawiają, czego potrzebują, aby powrót do szkolnej rzeczywistości był spokojny. Zadbajmy, aby udzielając odpowiedniego wsparcia psychologiczno-pedagogicznego, zwrócić uwagę na indywidualną i społeczną sytuację każdego ucznia. Zachęcamy też by z rozwagą i empatią podejść do sprawdzania wiedzy i umiejętności, i ograniczyć je do absolutnie niezbędnego minimum. Zainwestowanie najbliższego czasu na zapewnienie uczniom poczucia bezpieczeństwa, zauważenie ich potrzeb, stworzy przestrzeń na efektywny powrót do nauki.

Zadbajmy o zdrowie psychiczne całej społeczności szkolnej. Pomagajmy, bo warto w tym trudnym czasie wzajemnie się wspierać.

 

Z wyrazami szacunku, życzeniami zdrowia i spokojnej pracy

Dyrektor i Pracownicy Poradni Psychologiczno - Pedagogicznej w Gryficach

Komentarze (14)

Poznaj opinie mieszkańców.

CZYTAJ OPINIE I KOMENTUJ PONIŻEJ

Dodaj komentarz. Pamiętaj! Szanujmy się, hejtowanie jest karalne!

Ewa

odpowiedz
16.05.2021 21:38

Moja córka nie chce iść do szkoły bo nauczycielka już zapowiedziała sprawdziany z matmy.Zamiast zachęcić ucznia do powrotu do szkoły straszenie sprawdzianami

Bo to

16.05.2021 21:38

nie jest nauczyciel z powołania.

7 kl

odpowiedz
16.05.2021 21:16

Moje dziecko bardzo przeżywa jutrzejszy dzień, nie chce wracać... obawia się nagonki nauczycieli,ponieważ ostatnimi dniami mówili tylko otym jak ważne są zeszyty i ich notatki z nauki... 😞

SOS

16.05.2021 21:16

To proszę dziecku pomóc do tego podejść w sposób pozytywny powołując się na np. jego uczucia, pytając czy nie tęskni za kimś z rodziny kogo jakiś czas nie miało okazji spotkać...Nauczyciel to też taka swego rodzaju rodzina, który tęskni do swoich podopiecznych i z pewnością będzie to spotkanie o wydźwięku pozytywnym. Nie ma się czego obawiać.

17.05.2021 13:24

Dziękuję za ten apel w imieniu Swojej córki:)

SOJA

odpowiedz
16.05.2021 21:19

Uważam ten list za całkowicie zasadny.

Kasia

odpowiedz
17.05.2021 00:35

Poradnia udaję że pracuję🤣🤣🤣

Czesio

odpowiedz
17.05.2021 14:31

Ależ pierdoły wypisujecie, Poradnię rozumiem, z gruntu tylko im pierdoły w głowie, uczeń jest od tego by się uczyń. Nauczyciel ma go czegoś nauczyć - czy go nauczył musi to sprawdzić. Przecież nie zapyta księdza o spowiedź ucznia bo tego pierwszego obowiązuje tajemnica spowiedzi zresztą zestaw pytań dla nastolatków spowiadających się jest całkiem inny. A gdyby mamuśki by zainteresowały się bardziej swoimi pociechami to nie byłoby problemu. Wychowanie to nie nauczenie mówienia dzień dobry i pocałuj mnie w dupę. To coś całkowicie innego.

stąd

odpowiedz
16.05.2021 22:26

Słuszny zapewne apel , ale to chyba pedagodzy powinni wiedzieć ?

Bożena

odpowiedz
17.05.2021 13:48

No właśnie, gdzie się podział Kaziu? Zablokowali go czy zamknęli w psychiatryku?

do Bożeny

17.05.2021 13:48

Jaki Kaz ?

Gryficzanin

odpowiedz
17.05.2021 18:41

List super.... a moja córka ma jutro kartkówkę...

czpis kazimiesz

odpowiedz
16.05.2021 21:45

Tesz miałem być nałuczycielem ale ukohalem role

Xyz

16.05.2021 21:45

Rolę błazna