Jak zadbać o swoją skórę w dojrzałym wieku? Zabiegi medycyny estetycznej dla osób powyżej 50. roku życia

2023-05-11 18:23
Artykuł sponsorowany/materiał partnera
2023-05-11 18:23

Skóra po 50. roku życia najczęściej nie jest już idealnie jędrna i doskonale napięta. Pojawiają się na niej coraz głębsze zmarszczki i bruzdy. W dodatku tkanka staje się ścieńczona, pozbawiona energii, blasku i zdrowego kolorytu. Na szczęście do wyboru mamy wiele zabiegów z zakresu medycyny estetycznej, które pomogą przynajmniej częściowo przywrócić jej dawny wygląd. Dowiedz się, jakie zabiegi medycyny estetycznej warto wykonywać po 50. roku życia.

Mezoterapia igłowa

Mezoterapia igłowa to jeden ze starszych sposobów na odmłodzenie i rewitalizację skóry. Choć sam pomysł podawania substancji odżywczych wprost do tkanek za pomocą iniekcji nie należy do najnowszych, z czasem zmieniają się receptury stosowanych koktajli. Jednym z najnowszych sposobów na odmładzanie tą metodą jest tzw. „wampirzy lifting”, czyli mezoterapia osoczem bogatopłytkowym pozyskanym z krwi pacjenta. Na początek płyn ustrojowy pobierany jest z żyły odłokciowej, aby następnie specjalista umieścił go w specjalnej wirówce. Urządzenie to pozwala na oddzielenie osocza i płytek krwi wraz z czynnikami wzrostu. Tak przygotowany preparat podawany jest wprost do tkanek. Mezoterapię igłową należy wykonywać w seriach. Odstępy między zabiegami najczęściej wynoszą od 2 do 4 tygodni, a ich liczba ustalana jest indywidualnie. Należy przy tym pamiętać, że procedura wymaga naruszenia ciągłości skóry, przez co nie powinny wykonywać jej między innymi osoby z zaburzeniami krzepliwości krwi oraz trudnościami w gojeniu się ran.

Zabiegi laserowe

Laseroterapia to jeden z popularniejszych sposobów na odmłodzenie skóry – przeprowadza ją chyba każda klinika medycyny estetycznej w Warszawie czy innym większym mieście. Za sprawą skoncentrowanej wiązki światła o fali odpowiedniej długości można między innymi pozbyć się pojedynczych bruzd i zmarszczek, a także poprawić jędrność i napięcie skóry. Laser działa na zasadzie wywoływania kontrolowanych uszkodzeń skóry, co pobudza tkankę do naturalnej regeneracji. Co więcej, laser może pomóc też w wielu innych przypadłościach, np. przebarwieniach, które po 50. roku życia zdecydowanie nie są rzadkością. Zabieg wykonuje się w znieczuleniu miejscowym. Najczęściej pojedyncza sesja jest dość krótka – samo zastosowanie lasera trwa ok. 5-10 minut. Liczba zabiegów zależy od typu i poziomu zaawansowania problemu. Zazwyczaj zaleca się, aby sesje odbywały się co ok. 8-12 tygodni. Z laseroterapii nie powinny korzystać osoby z obniżoną odpornością, chorobami skóry czy stosujące pochodne witaminy A, zarówno zewnętrznie, jak i wewnętrznie.

Peelingi chemiczne

Peelingi chemiczne mogą być stosowane w przypadku różnych problemów skórnych. Pozwalają rozjaśnić i wyrównać cerę, zmniejszyć blizny i przebarwienia, a także poprawić jędrność oraz napięcie tkanki. Dlatego zabiegi te również zalecane są osobom po 50. roku życia. Peelingi chemiczne najczęściej bazują na silnie złuszczających kwasach. Ich rodzaj oraz stężenie dobierane są indywidualnie do danego problemu. Procedura polega na nałożeniu wybranej substancji na skórę i pozostawieniu jej na określony czas. Zabieg najlepiej wykonywać co ok. 3-5 tygodni. Liczba zabiegów powinna zostać ustalona przez specjalistę z uwzględnieniem czynników takich, jak między innymi rodzaj problemu czy typ skóry. Peeling chemiczny nie jest procedurą szczególnie inwazyjną, wciąż jednak wiąże się z pewnymi przeciwwskazaniami, jak np. choroby skóry oraz rany w potencjalnym miejscu zabiegowym.

Wypełniacze

W kategorii wypełniaczy znaleźć możemy rozmaite produkty. Łączy je jednak wspólne zadanie, czyli modelowanie kształtu i przywracanie objętości. Pozostałe efekty to między innymi odżywienie, nawilżenie i poprawa kolorytu tkanki. Jednym z najpopularniejszych wypełniaczy z pewnością jest żel opracowany na bazie kwasu hialuronowego – substancji, która naturalnie występuje w skórze i odpowiada za jej nawilżenie. Spadek jej produkcji postępuje wraz z wiekiem, dlatego taki zabieg może być dobrym wyborem dla skóry dojrzałej. Zależnie od wybranego obszaru, procedura może trwać od 30 do 90 minut. Wykonywana jest w znieczuleniu miejscowym. Najczęściej jest to zabieg jednorazowy, którego efekty utrzymują się od kilku miesięcy od roku, zależnie od indywidualnych predyspozycji pacjenta. Wypełniaczy nie powinno się stosować między innymi u osób z zaburzeniami krzepliwości krwi, stosującym retinoidy oraz uczulonym na którykolwiek składnik preparatu.

Komentarze (4)

Poznaj opinie mieszkańców.

CZYTAJ OPINIE I KOMENTUJ PONIŻEJ

Dodaj komentarz. Pamiętaj! Szanujmy się, hejtowanie jest karalne!

Felek

odpowiedz
11.05.2023 20:14

Pielegnacja w pracy . Zakładów zachodnich . Tych eco. Smrodow

Romek

odpowiedz
11.05.2023 21:12

Idźcie do pracy do firm zachodnich . Na s 5

12.05.2023 12:39

Mam 60 . Gdzie mnie uszanują. W pracy unii.

Mirek

12.05.2023 12:39

Unia Europejska wipija krew z nowych członków. Stąd homo, aby nie znali prawdy .