Jak się zachować, gdy na plaży ląduje śmigłowiec LPR?
Latem często zdarza się, że nad samym morzem ląduje śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Przebywające wtedy na plaży osoby muszą pamiętać o ścisłych regułach, jakie panują w takich sytuacjach.
O zasadach ratownicy LPR przypominają za pośrednictwem swojej strony na Facebooku. Przede wszystkim należy bezwzględnie stosować się do poleceń służb. Gdy już to zrobimy pamiętajmy o zabezpieczeniu luźnych przedmiotów.
„Na plaży znajduje się wiele luźnych przedmiotów (np. ręczniki, parawany, piasek, zabawki, materace, parasole itp.), co stanowi zagrożenie dla przyjmujących oraz śmigłowca. Dlatego też, gdy zauważycie zbliżającą się załogę HEMS do lądowania na plaży (a powinna podchodzić od strony morza lub wzdłuż linii brzegowej pod wiatr – z powodu możliwości wystąpienia silnego pylenia) starajcie się zabezpieczyć wszystkie luźne przedmioty, stwarzając wolną przestrzeń dla śmigłowca o minimalnych bokach 25×25 m” – czytamy na stronie Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.
Ratownicy przypominają, że w trakcie lądowania, wyłączenia silników, rozruchu oraz startu, tj. w czasie, gdy wirnik nośny się kręci – obowiązuje bezwzględny zakaz zbliżania się kogokolwiek do śmigłowca na wyznaczone lądowisko HEMS lub odległość mniejszą jak 30 metrów. Do śmigłowca można podejść tylko na wyraźny znak załogi po zatrzymaniu się zespołu napędowego. Nie wolno też przechodzić w rejonie śmigła ogonowego śmigłowca.
Komentarze (1)
Poznaj opinie mieszkańców.
Dodaj komentarz. Pamiętaj! Szanujmy się, hejtowanie jest karalne!
Jaro
odpowiedzNiektórzy ludzie nie uważają na śmigłowiec ,łapia za telefon i nagrywają filmy lub robią zdjęcia.
Odpowiedz. Szanujmy się, hejtowanie jest karalne!