Jak montować listwy przypodłogowe mdf?

2021-04-26 19:57
Redakcja
2021-04-26 19:57

Listwy przypodłogowe MDF to bardzo istotny element wykończenia wnętrz. Pełnią one funkcję praktyczną. Dzięki nim zakryjesz nierówności pomiędzy ścianą a podłogą, ukryjesz w ich wnętrzu różnego rodzaju przewody, ochronisz ścianę przed zabrudzeniami. Ponadto ich drugim i równie ważnym przeznaczeniem jest podkreślenie wystroju danego pomieszczenia. Dlatego warto w nie zainwestować i w ten sposób wykończyć wnętrze.

Listwy przypodłogowe MDF – rodzaje montażu

Remont mieszkania już prawie skończony. Sufity zrobione, ściany pomalowane, podłogi położone. Zostało teraz tylko prace wykończeniowe. Zastanawiasz się teraz jakie listwy przypodłogowe MDF służą do wykończenia podłogi? Możesz udać się do marketu budowlanego i podpytać o to jego obsługę lub kupić listwy przypodłogowe MDF w sklepie Parkiet.pl. Tam znajdziesz zakładkę, w której są wyłącznie przypodłogowe profile wykonane z płyty MDF w różnych rozmiarach, kolorach i kształtach.

Nie wiesz, czy do montażu listew będzie Ci potrzebna pomoc fachowca? Mamy dla Ciebie dobrą wiadomość. Montaż przypodłogowych profili możesz wykonać samodzielnie. Będziesz do tego potrzebować tylko kilku narzędzi. Ich dobór zależy jednak od tego, jaką formę montażu wybierzesz, a masz dwie opcje montaż na klipsy lub klej. Będziesz do tego potrzebować:

  • kołki - jeśli wybierzesz pierwszą metodę,
  • klej montażowy - druga opcja,
  • pistolet do aplikacji kleju,
  • klej do łączenia listew,
  • akryl,
  • piła z ząbkami – kątowa lub ręczna,
  • gumowy młotek,
  • kołki szybkiego montażu – potrzebne w przypadku dużych nierówności na ścianie,
  • papier ścierny.

Listwy przypodłogowe MDF – własnoręczny montaż

Niezależnie od tego, którą metodę montażu profili wybrałeś, zacznij od przycięcia listew przypodłogowych MDF. Standardowo mają one długość 2,5 metra, dlatego musisz je dociąć do potrzebnych Ci wymiarów. Listwy przylegające do ściany tnij pod kątem prostym. W kątach zarówno wewnętrznych, jak i zewnętrznych, jest konieczne precyzyjne cięcie pod kątem 45 stopni. Tylko takie nacięcie listwy pozwoli Ci na idealne dopasowanie w narożnikach. Żeby wyrównać nierówności, możesz w miejscu cięcia wyszlifować listwy przypodłogowe papierem ściernym.

W przypadku, gdy wybrałeś metodę montażu profili na klipsy, ulokuj zatrzaski mniej więcej co 0,5 metra. Chyba że na ścianie jest wiele krzywizn, to zamontuj je bliżej siebie. Pozwoli Ci to optycznie je zminimalizować. Po ulokowaniu zatrzasków wywierć dziury w ścianie, odpowiadające odległością zaczepów. Upewnij się, że otwory w ścianie odpowiadają otworom w zatrzaskach. Jeśli wszystko się zgadza, zamocuj je w ścianie, przykręcając je na kołki. Później wsuń listwę MDF na klamry i dociśnij. Możesz do tego użyć gumowego młotka.

Gdy zdecydowałeś listwy przypodłogowe MDF zamontować na kleju, będziesz musiał wycięty już wcześniej profil odwrócić frontem do dołu i pistoletem nałożyć warstwę kleju. Pamiętaj jednak, żeby zostawić trochę wolnego miejsca na brzegach listwy. Nie chcesz przecież, żeby po jej dociśnięciu do ściany, klej rozlał się na boki. Docinki i mniejsze kawałki, które mają łączyć ze sobą listwy, posmaruj klejem do łączenia profili. W ten sposób będą one tworzyły jedną całość. Jeśli podczas ich montażu klej wypłynie, musisz go natychmiast zetrzeć wilgotną ściereczką. Jeżeli tego nie zrobisz, na listwie zostanie nieestetyczna plama. Tak samo, jak w przypadku montażu na zatrzaski i w tej metodzie możesz w dociskaniu listwy MDF pomóc sobie gumowym młotkiem.

Jak widzisz, montaż przypodłogowych list MDF jest bardzo prosty i nie wymaga od Ciebie dużego doświadczenia. Wystarczą odpowiednie narzędzia i trochę wolnego czasu. Do dzieła!