Dom parterowy czy piętrowy? Jak podjąć trafną decyzję związaną z wyborem projektu domu

2021-08-30 11:25
Redakcja
2021-08-30 11:25

Budowa własnego domu to poważna sprawa, ponieważ z reguły będziemy tam mieszkać przez całe życie. W związku z tym kluczowy staje się wybór konkretnego projektu oraz podjęcie decyzji, czy ma być to dom parterowy, czy piętrowy. Jest to o tyle ważne, że bezpośrednio wpływa zarówno na koszty inwestycji, jak i późniejszy komfort użytkowania. Jak zatem podjąć trafną decyzję związaną z wyborem projektu domu?

Dom parterowy, czy piętrowy?

Przed takim dylematem stoją wszyscy, którzy są na etapie wyboru projektu domu. Jest to o tyle ważne, że konsekwencje tej decyzji przejawiają się zarówno w kosztach budowy, jak i późniejszym sposobie oraz komforcie jego użytkowania. Oczywiście w niektórych przypadkach wybór ten jest ograniczony, czego przykładem może być posiadanie wąskiej działki, na której trudno zmieścić budynek parterowy. W takim przypadku zazwyczaj należy skupić się na wyborze projektu domu piętrowego. W wielu przypadkach wybór zależy wyłącznie od decyzji inwestora. Przed jej podjęciem należy wziąć pod uwagę kilka aspektów, a mianowicie: komfort mieszkania, koszty budowy, czy planowaną organizację całej działki.

Dom parterowy, czy piętrowy - komfort użytkowania

Najważniejszym argumentem zwolenników parterówek jest fakt, że dom jednopoziomowy nie wymaga wspinania się po schodach. Jest to oczywiście często używane w kontekście przyszłości, ponieważ codzienne pokonywanie schodów może być uciążliwe dla osoby starszej. Wybór domu parterowego faktycznie jest rozwiązaniem tego problemu, jednak w tym przypadku pojawiają się inne minusy. W parterówce wszystkie pomieszczenia znajdują się na jednym poziomie, w związku z czym trudno rozgraniczyć część sypialną od części gościnnej. Zdecydowanie łatwiej jest to zrobić w przypadku domu piętrowego, ponieważ parter może pełnić funkcję gościnną, a piętro mogą użytkować wyłącznie domownicy.

W przypadku domów piętrowych dobrym rozwiązaniem jest również wybór projektu z dodatkowym pokojem na dole. Może on pełnić funkcję pokoju gościnnego lub awaryjnej bądź stałej sypialni, co rozwiązuje wspomniany wcześniej problem codziennego wspinania się po schodach. Przykładem może być projekt Andromeda, w którym umieszczono salon i dodatkowy pokój na dole, a także trzy sypialnie na piętrze.

Dom parterowy, czy piętrowy - koszt budowy

Projekty domów parterowych i piętrowych różnią się od siebie również kosztami budowy. W przypadku tych pierwszych oszczędnością jest z pewnością niewykonywanie schodów oraz możliwość wykonania tańszego stropu, np. drewnianego. Należy jednak pamiętać, że dom parterowy to zazwyczaj większa powierzchnia zabudowy, a co za tym idzie większa powierzchnia dachu oraz fundamentów.

Dobrym rozwiązaniem przed dokonaniem ostatecznego wyboru jest przeliczenie kosztów budowy w odniesieniu do konkretnej powierzchni użytkowej oferowanej przez dany projekt. Pozwoli to stwierdzić, które rozwiązanie będzie tańsze w ujęciu całościowym.

Dom parterowy, czy piętrowy - usytuowanie na działce

Wspomniano już, że w przypadku niektórych działek istnieje możliwość budowy wyłącznie domu piętrowego, co determinuje jej szerokość. Załóżmy jednak, że posiadamy działkę, na której spokojnie można wybudować oba rodzaje budynków. Co powinno determinować nasz wybór? Przede wszystkim wielkość działki oraz plan na jej zagospodarowanie. Budowa domu parterowego, w sytuacji, gdy dysponujemy stosunkowo niewielką działką może sprawić, że budynek zajmie jej większą część.

Może to ograniczać inne możliwości, takie jak budowa dodatkowego garażu wolnostojącego, czy stworzenie wymarzonego ogrodu. Dom piętrowy to z reguły mniejsza powierzchnia zabudowy, a co za tym idzie większy metraż działki pozostaje nam do spożytkowania. Dodatkowym plusem jest również fakt, że nad garażem przynależnym do bryły budynku mogą znajdować się pokoje, czego przykładem jest projekt Guliwer. 

Wybór pomiędzy domem parterowym, a piętrowym nie jest łatwy, a sama decyzja uzależniona jest od kilku czynników. Oczywiście musi być również przemyślana, ponieważ z reguły dotyczy miejsca, w którym spędzimy większość życia.