Czy jesteśmy przesądni? Dziś piątek trzynastego
Piątek trzynastego, przesądy związane z tym dniem i jego historia to informacje, które szczególnie interesują wiele osób. W końcu piątek 13. uznawany jest za pechowy od lat, ale nie wszyscy do końca zdają sobie sprawę, skąd właściwie wziął się ten przesąd.
Ludzie, którzy wierzą w pechowość tego dnia, zazwyczaj w piątki trzynastego są szczególnie ostrożni. Są oni przekonani, że tego dnia mogą zdarzyć się wszelkie nieszczęścia, niefortunne sytuacje, ale też wypadki, a nawet różnego typu tragedie. Jeśli coś takiego rzeczywiście się wydarzy w piątek trzynastego, osoby wyjątkowo przesądne są przekonane, że powodem nieszczęścia jest właśnie to, że 13. dzień miesiąca przypadł w piątek.
Skąd w ogóle wziął się taki przesąd? Powodów może być naprawdę wiele.
13 jest uznawana za pechową liczbę m.in. dlatego, że to liczba 12 w starożytnych kulturach była liczbą szczęśliwą, pełną, idealną. Liczba 13 łamała tę harmonię, więc została uznana za nieszczęśliwą.
Niektórzy upatrują początku tego zabobonu w biblijnej historii Ostatniej Wieczerzy. Pojawia się tam motyw 13. gościa, który przynosi nieszczęście. Jest nim Judasz – zdrajca Jezusa, który w czasie ostatniej wieczerzy przybywa do stołu właśnie jako 13. osoba.
Motyw ten pojawia się również w mitologiach nordyckich. Według jednej z opowieści bóg ognia i oszustwa Loki pojawił się jako nieproszony 13. gość na jednej z uczt bogów. Poprzez jego podstęp umiera jeden z bogów – Baldur.
Kolejny przykład, na który warto zwrócić uwagę, to sabaty czarownic. Według ludowych wierzeń funkcjonujących w różnych kulturach każdego 13-tego dnia miesiąca albo w piątki miały się odbywać właśnie takiego typu rytuały.
Rozpowszechnienie tego przesądu zawdzięczamy także Thomasowi W. Lawsonowi, przesądnemu amerykańskiemu biznesmenowi. W 1907 roku napisał on powieść, zatytułowaną „Piątek Trzynastego”, w której główny bohater, makler giełdowy, w tytułowym dniu wykorzystuje ludzką przesądność do spowodowania krachu na giełdzie. Co ciekawe, statek nazwany na cześć Lawsona zatonął dokładnie w piątek 13 grudnia 1907 roku.
Jedną z najpopularniejszych teorii o pechowym piątku 13. jest historyczne wydarzenie. W piątek 13 października 1307 roku zadłużony u zakonu Templariuszy król Francji Filip IV Piękny rozkazał aresztować zakonników oskarżając ich m.in. o herezję, świętokradztwo, innowierstwo, czary i rozpustę. Legenda głosi, że wielki mistrz zakonu, Jacques de Molay tuż przed śmiercią na stosie rzucił klątwę na papieża Klemensa V i króla Filipa IV. Obaj zginęli w ciągu kilku kolejnych miesięcy.
Jest tego dość sporo, ale nie zapominajmy również o zdrowym rozsądku. Nieważne, czy piątek trzynastego, czy może wtorek dziesiątego, sprawmy, aby ten dzień, ale też każdy inny, był dla nas udany.
Komentarze (1)
Poznaj opinie mieszkańców.
Dodaj komentarz. Pamiętaj! Szanujmy się, hejtowanie jest karalne!
Kolet
odpowiedzJest takie piękne polskie przysłowie-Kto wierzy w gusła temu dupa uschła!!!
Odpowiedz. Szanujmy się, hejtowanie jest karalne!