Bonding zębów – na czym polega ten zabieg i kiedy go wykonać?

2024-05-27 13:10
Redakcja
2024-05-27 13:10

 

Bonding to jeden z zabiegów poprawiających wygląd zębów. Dzięki niemu możemy dokonać niewielkiej korekcji uśmiechu w krótkim czasie. Na czym dokładnie polega? Jakich efektów można się spodziewać po bondingu zębów? Wyjaśniamy w artykule.

Bonding zębów – co to jest ?

Bonding zębów to zabieg stomatologiczny, który pozwala odświeżyć i poprawić wygląd uzębienia (nawet podczas jednej wizyty w gabinecie dentystycznym). Polega on na nałożeniu na zęby specjalnego materiału kompozytowego, dopasowanego do ich naturalnej barwy. 

Bonding bywa również wykorzystywany jako alternatywa dla założenia licówek na zęby.

Czy warto wykonać bonding zębów? Efekty zabiegu

Bonding zębów to procedura, którą warto wykonać, jeśli w krótkim czasie pragniemy poprawić wygląd swojego uśmiechu. Stanowi korzystne rozwiązanie dla osób chcących poprawić kształt zębów (kiedy np. uległ on zmianie w wyniku urazu czy uszkodzenia szkliwa). 

Zabieg ten dobrze sprawdzi się również do wyrównania kolorytu uzębienia, skorygowania przebarwień na zębach czy usunięcia niewielkiej przerwy między nimi.

Efekty bondingu są porównywalne do tych osiąganych dzięki zastosowaniu licówek. Jednak jego wykonanie nie wymaga trwałego szlifowania szkliwa (jak w przypadku zakładania licówek porcelanowych). Bonding jest też rozwiązaniem łagodniejszym dla portfela, niż np. wykonanie licówek ceramicznych.

Jak dbać o zęby po bondingu?

Osoby po wykonanym bondingu muszą szczególnie zadbać o prawidłową higienę jamy ustnej. Powinny one pamiętać m.in.o:

Dbanie o czystość jamy ustnej jest niezwykle ważne dla utrzymania trwałości bondingu. Pomaga usunąć pozostałości jedzenia, które sprzyjają gromadzeniu się bakterii. Te z kolei mogą być przyczyną pojawienia się próchnicy. Higiena jamy ustnej zmniejsza więc ryzyko powstania tego schorzenia, które zniszczy nie tylko efekty zabiegu, ale też (przede wszystkim) nasze uzębienie.

Jak jeszcze dbać o zęby po bondingu? Warto m.in.:

  • ograniczyć spożycie barwiących produktów i napojów (np. kawy, herbaty, czerwonego wina, buraków, jagód, barwionych napojów i lodów);
  • unikać gryzienia twardych pokarmów, przedmiotów (np. długopisów) czy paznokci;
  • regularnie stawiać się na wyznaczone wizyty kontrolne u stomatologa;
  • stosować się do wszystkich zaleceń przedstawionych przez stomatologa.

Warto pamiętać, że palenie papierosów (poza tym, że jest szkodliwe dla zdrowia) może znacznie przyspieszyć rozwój przebarwień na zębach.

Jeśli nie zadbamy odpowiednio o zęby po bondingu, powinniśmy liczyć się z koniecznością częstszych kontroli stomatologicznych i zwiększeniem liczby poprawek pierwotnego wypełnienia.

Cena bondingu zębów

Cena bondingu zębów może różnić się w zależności od gabinetów stomatologicznych nawet o kilkaset złotych. Taka różnica wynika m.in. z doświadczenia lekarza dentysty, rozległości zabiegu (składa się na nią liczba zębów poddawanych bondingowi), a nawet z lokalizacji gabinetu. W prestiżowych dzielnicach miast zabieg może być po prostu droższy niż np. na przedmieściach.

Jednak ogólnie rzecz ujmując, uśredniony koszt bondingu pojedynczego zęba waha się między 600 a 800 złotych.

Pamiętajmy, że czas, w którym będziemy mogli się cieszyć pięknymi zębami po bondingu, zależy od naszej troski o czystość jamy ustnej i przestrzegania zaleceń lekarza stomatologa po zabiegu.

Zazwyczaj, aby utrzymać ładny uśmiech, potrzebne są regularne kontrole w gabinecie stomatologicznym. Na wizytach sprawdzany jest stan uzębienia, a także usuwane są powstałe przebarwienia i uzupełniane ewentualne ubytki.

Komentarze (0)

Poznaj opinie mieszkańców.

CZYTAJ OPINIE I KOMENTUJ PONIŻEJ

Dodaj komentarz. Pamiętaj! Szanujmy się, hejtowanie jest karalne!