212 mld złotych na „tarczę antykryzysową”. Rząd przedstawił pakiet pomocowy dla gospodarki
Ulgi, zwolnienia, przesunięcia spłat, możliwość odłożenia płatności ZUS. Rząd przedstawił 5 filarów pomocy, które będą odpowiedzią na kryzys w związku z epidemią koronawirusa.
- Chcemy zabezpieczyć polskie przedsiębiorstwa przed gwałtowną falą bankructw, po to, aby najbliższe kilka miesięcy przejść w możliwie nienaruszonym stanie. Cała tarcza antykryzysowa ma dać nadzieję Polakom, że będzie lepiej. Wierzę, że za kilka tygodni będziemy mieć lepsze informacje od naszych służb sanitarnych – mówił Mateusz Morawiecki po zakończeniu posiedzenia Rady Gabinetowej zwołanej przez prezydenta Andrzeja Dudę.
Omówiono na nim przygotowany przez rząd pakiet pomocowy dla przedsiębiorców i gospodarki w związku z epidemią koronawirusa. Tzw. tarcza antykryzysowa obejmie 5 filarów: bezpieczeństwo pracowników, finansowanie przedsiębiorstw, ochronę zdrowia, wzmocnienie systemu finansowego i program inwestycji publicznych.
Pierwszy filar ma chronić pracowników przed utratą pracy, a dla pracodawców wprowadzać działania osłonowe na rynku pracy. Jak poinformował premier, zostanie zaproponowana m.in. możliwość pokrywania przez państwo 40 proc. wysokości wynagrodzenia do wynagrodzenia średniego. Dodał, że dzięki takiemu rozwiązaniu kilka milionów osób będzie bezpiecznych na rynku pracy.
W przypadku samozatrudnienia, umowy zlecenia oraz umowy o dzieło, rząd planuje wprowadzić rozwiązanie, które pozwoli zamortyzować straty tych usług i zleceń.
Drugi filar dotyczy finansowania przedsiębiorców. Są to m.in. gwarancje kredytowe, finansowanie leasingu dla firm transportowych oraz mikropożyczki do 5 tys. Jak wyjaśnił premier, pakiet pomocowy ma być wsparciem dla przedsiębiorstw, aby mogły one odbudować swój zamówienia i produkcję po opanowaniu sytuacji związanej z koronawirusem.
Kolejną kluczową kwestią jest wsparcie dla służby zdrowia. Jak poinformował szef rządu, to co najmniej 7,5 mld zł dodatkowych środków na jednoimienne szpitale zakaźne, sprzęty ochronne, aparaturę medyczną niezbędną do modernizacji bazy szpitalnej i walki z koronawirusem.
Czwartym filarem pakietu jest zapewnienie bezpieczeństwa funkcjonowania systemu finansowego w tym depozytów, lokat, płatności, wpłat oraz wypłat. Premier podkreślił także, że rząd chce, aby UOKiK i inne urzędy regulujące ceny kontrolowały rynek od strony cen.
Piąty filar to inwestycje publiczne. Chcemy zastosować klasyczny impuls inwestycyjny po stronie państwa i budujemy fundusz co najmniej 30 mld zł na drogi samorządowe, cyfryzację, ochronę środowiska, modernizację szkół i szpitali – mówił Mateusz Morawiecki.
Pakiet osłonowy ma ograniczyć skutki epidemii koronawirusa w Polsce. To wsparcie dla przedsiębiorców, małych i średnich firm, ich pracowników oraz całej gospodarki, która w związku z kryzysem może w tym roku mocno zwolnić. Tak zwana tarcza antykryzysowa składa się z 5 elementów.
Komentarze (0)
Poznaj opinie mieszkańców.
Dodaj komentarz. Pamiętaj! Szanujmy się, hejtowanie jest karalne!