Trzebiatów ma dziś swoje urodziny

2021-05-06 14:01
Adam Litwinowicz
2021-05-06 14:01

6 maja 1277 r. Trzebiatów otrzymał prawa miejskie. Dzisiaj mieszkańcy przywołują historyczne chwile tamtego dnia.

44 lata temu osada Tribetovotrzymała prawa miejskie na prawie niemieckim. Oficjalnego nadania praw dokonali książęta pomorscy Barnim I Dobry i jego syn Bogusław IV. łowiańska osada istniała już z pewnością wcześniej. W 1170 roku książę pomorski Kazimierz I ufundował klasztor norbertanów w pobliskich Białobokach. W 1281 roku książę Bogusław IV oraz opat klasztoru w Białobokach ponownie nadają prawa miejskie – tym razem lubeckie, które dają miastu korzystniejsze warunki dotyczące żeglugi, handlu i nie tylko… Uzyskanie praw lubeckich skutkuje bardzo szybkim rozwojem miasta i regionu. Trzebiatów zdobywa miano ośrodka handlowego nad brzegiem Bałtyku, z którym łączy je spławna, głęboka i znacznie szersza niż obecnie rzeka Rega. Nadanie praw miejskich niewątpliwie otwora drogę dalszemu rozwojowi m.in. poprzez szereg przywilejów natury gospodarczej: przyznanie miastu portu Regoujście, prawo wolnej żeglugi na Redze i Bałtyku, prawo posiadania własnej mennicy czy prawo obwarowania miasta murami obronnymi i fortyfikacjami. Na przełomie XIV i XV wieku Trzebiatów był dużym portem (traktując jako jego część Regoujście) i członkiem Hanzy, a kupcy posiadali swoje składy w portach skandynawskich.

Z ponad siedemsetletniej historii Trzebiatowa zachowały się do dnia dzisiejszego liczne świadectwa dawnej potęgi i znaczenia – wiele mówiące o dobrobycie, sytuacji finansowej mieszczan, ich aspiracjach, a nawet gustach. To cały szereg zabytków będących po dziś dzień dumą mieszkańców i magnesem przyciągającym każdego roku turystów. Zabytki te, mimo wielu zniszczeń i remontów, mają nadal czytelne formy, charakterystyczne dla epoki, w której powstały (gotyk, renesans, barok, klasycyzm, style historyczne, secesja, modernizm).

A skąd nazwa Trzebiatów?
Istnieją trzy hipotezy tłumaczące jej genezę. Pierwsza nawiązuje do słowa trzebić, czyli wycinać, karczować lasy, gęsto porastające w średniowieczu okolice miasta. Bliższa prawdy wydaje się być kolejna wersja szukająca wyjaśnienia nazwy w słowach treba (ofiara), trebiti (ofiarować), trebiste (ołtarz). Trzecia z hipotez nawiązuje do nazwy patronimicznej o formie Trzebiesław, Trzebiemir lub Trzebiata, czyli domniemanego założyciela lub właściciela grodu.

Źródło: „Odkryj Trzebiatów Słonica Hansken zaprasza! Wyd. II poprawione i rozszerzone. / Gmina Trzebiatów

Komentarze (7)

Poznaj opinie mieszkańców.

CZYTAJ OPINIE I KOMENTUJ PONIŻEJ

Dodaj komentarz. Pamiętaj! Szanujmy się, hejtowanie jest karalne!

Sowa z wieży

odpowiedz
06.05.2021 14:24

Ilu durni miejskich te mury przeżyły i jeszcze przeżyją !

Bolko ze Lwowa

odpowiedz
07.05.2021 11:39

Miasteczko przychylne cwaniakom . nawet wieki tego nie zagłuszą

z okolicy

odpowiedz
06.05.2021 18:53

44 lata ? Tak napisaliście o tym młodziutkim mieście z średniowiecznymi zabytkami .. Klawiatura się zacięła ?

Olko

odpowiedz
07.05.2021 16:05

Kto zajmuje się współczesną historią Trzebiatowa ? Gdzie znajdę powojenne kroniki , opisy pierwszych mieszkańców itp.Ludzie średniowiecza coś nam pozostawili , co my potomnym pozostawimy ?

donata

odpowiedz
08.05.2021 07:20

miasto zlych ludzi i cwaniakow

06.05.2021 15:48

I to jest tematyka na murale.

czajka

odpowiedz
10.05.2021 15:38

ktoś tu chyba nie umie liczyc, o ile pamięć mnie myli 44 lata temu Trzebiatów posiadał już prawa miejskie 700 lat