SRH „Rega” zaprasza w swe szeregi. Trwa rekrutacja
Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej „Rega” w Trzebiatowie rozpoczęło rekrutację. Dlaczego warto do niego wstąpić i czym zajmuje się stowarzyszenie? O tym rozmawiamy z Mirosławem Czerwińskim, prezesem SRH „Rega”.
Rozpoczęła się rekrutacja do Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej „Rega” w Trzebiatowie. Stowarzyszenie zachęca wszystkie osoby, które chcą i potrafią działać w kolektywie, są otwarte i chętne do współpracy, a także wykazują zaangażowanie w projekty o tematyce historycznej.
- Rekonstrukcją w Polsce obecnie para się aktywnie co najmniej kilkadziesiąt tysięcy osób. Mamy do czynienia z prawdziwym rosnącym w siłę ruchem społeczno-kulturowym, który organizuje setki imprez w całym kraju. Warto podkreślić, że odtwórstwo historyczne ze względu na swoją popularność cieszy się dużym gronem odbiorców, dlatego biorąc udział w widowiskach historycznych, jesteśmy skazani na dużą widownię i daje nam ogromną satysfakcję, że nie jest to sztuka dla sztuki – mówi Mirosław Czerwiński, prezes SRH „Rega”.
- W naszym regionie oprócz naszego Stowarzyszenia działa prężnie kilka grup i stowarzyszeń z którymi współpracujemy. Ilość wydarzeń, w których bierzemy czynny udział, skłonił nas do podjęcia decyzji o rozszerzeniu naszych zastępów. Obecnie w naszym Stowarzyszeniu zarejestrowanych jest 17 członków, ale to nie znaczy, że wszystkie osoby biorą udział w każdym wydarzeniu – dodaje.
- Nasze Stowarzyszenie realizuje swoje cele poprzez propagowanie i upowszechnianie wiedzy historycznej poprzez działanie na rzecz kultywowania tradycji narodowych i Oręża Polskiego. Realizujemy je w bardzo szerokim spektrum, przedstawiając sylwetki żołnierzy polskich walczących w okresie II wojny światowej, jak również żołnierzy AK i Powstania Warszawskiego oraz z dużą świadomością sylwetki żołnierzy III Rzeszy – kontynuuje prezes SRH „Rega”.
- Dużym zainteresowaniem zarówno młodych jak i starszych odbiorców naszych rekonstrukcji cieszy się okres PRL. Zwracamy w nim szczególną uwagę na funkcjonowanie formacji Milicji Obywatelskiej oraz ZOMO oraz zrywu solidarnościowego, który doprowadził do upadku bloku wschodniego. Należy również wspomnieć o uczestnictwie naszego Stowarzyszenia w odtwarzaniu wydarzeń historycznych mających swoje korzenie w okresie wczesnośredniowiecznym, podkreślając siłę i potęgę ówczesnych władców Mieszka I i Bolesława Chrobrego w ówczesnej Europie. Ostatnim naszym silnym punktem prezentowanym szczególnie w Gminie Trzebiatów jest okres późnośredniowieczny w postaci kuchennych rewolucji z okresu XIV i XV wieku oraz pierwszej broni czarnoprochowej, która związana jest z naszą historią ziemi trzebiatowskiej.
- Każde hobby i pasja kosztuje czy to jest wędkarstwo, kolekcjonerstwo monet, tak i pasja rekonstruktora nie należy do tanich. Nie chcę operować kwotami, żeby nie zniechęcać osoby, które planują rozpocząć swoją przygodę z rekonstrukcją. Dla osób, które planują przygodę w naszym Stowarzyszeniu informujemy, że pozyskiwanie umundurowania prowadzimy dwutorowo, ze środków indywidualnych oraz Stowarzyszenia. Dostęp do umundurowania, wyposażenia czy broni nie jest problemem, rynek rekonstruktorski zaopatruje się poprzez portale aukcyjne i specjalistyczne sklepy. Natomiast wyposażenie do umundurowania to sprawa indywidualna i dająca dużo satysfakcji i smaczku pozyskując oryginale artefakty.
- Jeżeli chodzi o broń to głownie bazujemy na replikach, ale członkowie naszego stowarzyszenia również posiadają pozwolenia na broń palną do celów rekonstrukcji i taką również operujemy podczas rekonstrukcji. Warto na koniec wspomnieć, że oprócz wielkiej przygody z historią, możliwości kolekcjonowania broni już w tym roku poszerzymy swoją działalność statutową w kierunku eksploracji. Zapraszamy pozytywnie zakręcone osoby do kontaktu – zachęca Mirosław Czerwiński.
Komentarze (13)
Poznaj opinie mieszkańców.
Dodaj komentarz. Pamiętaj! Szanujmy się, hejtowanie jest karalne!
L
odpowiedzBycie Prezesem to jest to, 17 członków i Prezes na czele. Prezesi górą.
Odpowiedz. Szanujmy się, hejtowanie jest karalne!
ON
odpowiedzA proszę mi powiedzieć, czy Wy jesteście konkurencją dla Nałęcza??? Bo nie rozumiem istnienia w tak małej miejscowości 2 grup rekonstrukcyjnych....
Odpowiedz. Szanujmy się, hejtowanie jest karalne!
Inez
Oczywiście że konkurencja i Nowak ma ból tyłka bo SRH REGA więcej się udziela
Do on
Dlaczego nie?przewodników też są dwie grupy
Miły
No właśnie, dlaczego dwie grupy? Przecież jakby się połączyli to więcej możliwości w gminie. Jak politycy, niczym prawica i lewica. Panowie okrągły stół niech Gmina przygotuje.
kap , kap , ral
odpowiedzA członkowie PZPR i obrońcy władzy ludowej , będą mile widziani ?
Odpowiedz. Szanujmy się, hejtowanie jest karalne!
Zniesmaczony
odpowiedzGloryfikacja ormowcow ubekow i milicji,wstyd.
Odpowiedz. Szanujmy się, hejtowanie jest karalne!
Marcelina
Dobrze robią weź, historię trzeba pokazać
Marcelina
Ogar i znajdź sobie cel w życiu a nie niszcz go innym
Stalin
Łee PZPR zabrało mi całe życie.. Szkoda że i ciebie śmierdzielu do łagru nie zabrali tam byś sie nauczył co znaczy szacunek do munduru a nie. W dupach sie poprzewracało
Lesny dziadek
odpowiedzSmierdzi komuna.nie wiem co tych popaprancow kreci.Zylem w tamtych czasach ,kapusi i slugusow w mundurach bylo wszedzie pelno.Nie byly to fajne czasy.
Odpowiedz. Szanujmy się, hejtowanie jest karalne!
Mirosław
Ok nikt nie pytał
Ojciec Małgosi Keller
Ja bym ci dal, u nas sa psy porzadne Widzalemw akacji ich i robili swietna robote a ty gadasz cos szacunku sie naucz nikt jak ty plakal nie bedzie w zyciu trza sobie radzic a nie na kapusiow narzekac a teraz sam nie lepszy jestes pewnie emereturke od pisu z moich podatkow naciagasz balwanie