Sanepid kontroluje przestrzeganie reżimu sanitarnego w sklepach i apeluje

2020-06-19 17:58
Katarzyna Adamiak
2020-06-19 17:58

Gryficki sanepid prowadzi kontrole w obiektach handlowo – usługowych. Według naszych czytelników inspekcjom mają być poddawani zarówno pracownicy sklepów, jak i sami klienci. Co niektórzy mówią o mandatach za brak maseczek. Sprawdziliśmy, jak jest.

Fot. pixabay.com

W ostatnim czasie w mediach społecznościowych pojawiły się informacje o kontrolach sanepidu. Inspektorzy mieli pojawiać się w sklepach i sprawdzać, czy osoby w nich przebywające mają zasłonięte usta i nos. Za brak maseczek miały być nakładane kary. Podobne sygnały otrzymała również nasza redakcja. 

Gryficki sanepid potwierdza, że prowadzi kontrole w obiektach handlowo – usługowych. Sprawdzane jest przestrzeganie wymogów sanitarno – higienicznych i reżimu sanitarnego w kontekście zakażeń koronawirusem. Jak się dowiedzieliśmy, kontrolowani przez inspektorów sanepidu są wyłącznie przedsiębiorcy, wobec których Inspekcja Sanitarna dysponuje odpowiednimi instrumentami prawnymi. Przedsiębiorcy, którzy nie zapewnili właściwego stanu sanitarnego muszą liczyć się z sankcjami.

A co z kontrolami klientów, które według czytelników mieli przeprowadzać inspektorzy sanepidu? Funkcjonariuszom Inspekcji Sanitarnej ustawodawca nie nadał uprawnień do nakładania grzywien w postaci mandatu karnego za niezakrywanie nosa i ust przez osoby fizyczne, inne niż kontrolowane podmioty – informuje Elżbieta Dembowska, pełniąca obowiązki Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Gryficach i tłumaczy, że inspektorzy nie mają również prawa do legitymowania tych osób (klientów). – W związku z tym współpracujemy ściśle z przedstawicielami policji i straży miejskiej. Wszystkie interwencje są niezwłocznie przekazywane celem podjęcia działań, przeprowadzenia czynności wyjaśniających – przekazuje Elżbieta Dembowska.

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Gryficach apeluje o rozwagę i przypomina, nadal obowiązuje zakrywanie ust i nosa w budynkach użyteczności publicznej, w obiektach usługowych, w pojazdach publicznego transportu zbiorowego i w trakcie sprawowania kultu religijnego np. podczas mszy w kościele. Każda osoba przebywająca w obiekcie handlowym lub usługowym ma obowiązek nosić podczas zakupu towarów, lub usług rękawiczki jednorazowe, lub stosować środki do dezynfekcji rąk. W miejscach ogólnodostępnych takich jak parki, zieleńce, parkingi, plaże itp. należy zachować odległość co najmniej 2 metrów od innych osób przebywających
w tych miejscach.

O ewentualne interwencje w stosunku do klientów, którzy w sklepach nie mieli zakrytych ust i nosa zapytaliśmy również Komendę Powiatową Policji w Gryficach oraz Straż Miejską w Gryficach. Na odpowiedzi czekamy. Do tematu powrócimy.

Komentarze (19)

Poznaj opinie mieszkańców.

CZYTAJ OPINIE I KOMENTUJ PONIŻEJ

Dodaj komentarz. Pamiętaj! Szanujmy się, hejtowanie jest karalne!

Katarzyna

odpowiedz
19.06.2020 18:22

Niech przyjadą na wybrzeże, w Rewalu w marketach turyści mają w nosie maseczki....przy kasie jakby mogli weszliby na plecy...tam niech zrobią porządek....nie z pracownikami a z klientami

Piotr

19.06.2020 18:22

To samo dzieje się w Dino w Niechorzu , my mieszkańcy stosujemy się do noszenia maseczek a wczasowicze mają to gdzieś!!!

Bolek

19.06.2020 18:22

Skoro tak wierzycie w skutecznosc tych maseczek to jak ktos kto jej nie ma, was zarazi ...myślenie nie boli .Tak samo jak osoba zaszczepiona i niezaszczepiona , skoro szczepionka jest skuteczna to ta druga jej nie zarazi....ehh ludzie ..

Robert

odpowiedz
20.06.2020 09:09

Gryficki sanepid oraz Gryficka policja dzieli społeczeństwo na lepsze i gorsze. Nasz powiat należy do ludzi gorszych nazwijmy drugiej kategorii bo nas się karze za maseczki, a w dużych miastach mieszkają ludzie pierwszej kategorii bo na wiecach przedwyborczych są tysiące ludzi bez maseczek i bez zachowania odstępu.

Maria

odpowiedz
19.06.2020 18:18

Jedzcie do polo marketu tam pełno wczasowiczów chodzi bez maseczek i nie trzymają się odległości w rewalu

Bdjd

19.06.2020 18:18

O kurcze to prosze szybko porobic zdjecia i na policje z nimi eheheh

Mała

odpowiedz
20.06.2020 09:47

Zawsze mam maseczkę i rękawiczki w sklepie. Ale ciśnienie mi się podnosi jak inni patrzą na mnie jak na kosmitkę, sami nie zasłaniając nosa i ust... Ja chronię innych (gdybym była ukrytym nosicielem) a kto ochroni mnie?? Ostatnio nad morzem w mrzeżyńskiej żabce gość bez maseczki i nie zachowując odstępu bezczelnie nakichał mi na włosy i nawet przepraszam nie powiedział. W końcu wg wczasowiczów widocznie koronawirus nad morzem nie jest zagrożeniem :(

Lol

20.06.2020 09:47

Nad morzem nie ma kopalni do wykupienia przez noemcy to i nie ma ogniska koronki 😂 proste

olaf

20.06.2020 09:47

jak chronic chcesz innych to siedź w domu a nie nad morze jedziesz

Aska

odpowiedz
20.06.2020 00:11

Wystarczy wejść w Trzebiatowie do Biedronki, Netto czy Marche. Polowa klientow i rowniez część personelu bez masek. A wystarczyłoby, zeby raz dziennie straż miejska czy policja po cywilnemu przeszli się po tych sklepach.

Hehehe

20.06.2020 00:11

Nie maja tam wladzy,jedynie moga to zrobic na prośbe sanepidu albo wlascicieli.

Odp.

20.06.2020 00:11

Przecież wystarczy przejrzeć monitoring z takiego sklepu i dane danej osoby spisać z płatności przy kasie. A jak mało, to jest jeszcze numer rejestracyjny zaparkowanego na parkingu sklepowym samochodu. Chyba się po prostu nie chce, bo jak inaczej to tłumaczyć???

Kaz

odpowiedz
20.06.2020 12:27

Ciekawe bo w Wirtualnej piszą że nie mają prawa. Uzasadniają to faktem, że czyn, popełniony w czasie obowiązywania nakazu czy zakazu, po zniesieniu obostrzenia, nie stanowi już wykroczenia - proszę przeczytać.. Jak jest? https://wiadomosci.wp.pl/koronawirus-w-polsce-masowe-kary-i-mandaty-za-naruszenie-obostrzen-to-fikcja-kto-zaplacil-ten-sierota-6523184227719297a

Ania

odpowiedz
21.06.2020 00:37

Szanuję innych ludzi jak siebie więc zakładam maseczkę i rękawiczki. Po zrobieniu zakupów rzeczy te wyrzucam w domu- do własnych śmieci , żeby nie fruwały po mieście. Można?. Można.😁😁

Zibi

21.06.2020 00:37

Twoja sprawa gdzie brudna scierke wyrzucasz

Roman

odpowiedz
21.06.2020 17:47

kontrolują zeby kasy do gminy troche wpadlo za mandaty jak zwykle lepiej gnebic tych co jeszcze jakos funkcjonuja

kamyk

21.06.2020 17:47

Mądrze postępują. Polacy to taki naród, że jak nie widzą topora nad głową, to wszystko mają gdzieś. Jedyne wyjście to straszenie mandatem.

Gjhgff

odpowiedz
24.06.2020 19:47

Najpierw nie wejdziesz do sklepu bez maseczki a póżniej nie wejdziesz bez świadectwa szczepienia czyli CHIPA wszczepionego w twoją dłoń.Ludzie to jednak owce ....

Fioo

odpowiedz
20.06.2020 13:00

Dlaczego tylko sklepy ?! Bary, autobusy, kościoły.. itd. Wszędzie to zlewają a jak zwrócisz uwagę to jeszcze ci grożą ! Nie karać obsługi bo ta niewiele może, karać matołów bez masek.