Sanepid kontroluje przestrzeganie reżimu sanitarnego w sklepach i apeluje

2020-06-19 17:58
Katarzyna Adamiak
2020-06-19 17:58

Gryficki sanepid prowadzi kontrole w obiektach handlowo – usługowych. Według naszych czytelników inspekcjom mają być poddawani zarówno pracownicy sklepów, jak i sami klienci. Co niektórzy mówią o mandatach za brak maseczek. Sprawdziliśmy, jak jest.

Fot. pixabay.com

W ostatnim czasie w mediach społecznościowych pojawiły się informacje o kontrolach sanepidu. Inspektorzy mieli pojawiać się w sklepach i sprawdzać, czy osoby w nich przebywające mają zasłonięte usta i nos. Za brak maseczek miały być nakładane kary. Podobne sygnały otrzymała również nasza redakcja. 

Gryficki sanepid potwierdza, że prowadzi kontrole w obiektach handlowo – usługowych. Sprawdzane jest przestrzeganie wymogów sanitarno – higienicznych i reżimu sanitarnego w kontekście zakażeń koronawirusem. Jak się dowiedzieliśmy, kontrolowani przez inspektorów sanepidu są wyłącznie przedsiębiorcy, wobec których Inspekcja Sanitarna dysponuje odpowiednimi instrumentami prawnymi. Przedsiębiorcy, którzy nie zapewnili właściwego stanu sanitarnego muszą liczyć się z sankcjami.

A co z kontrolami klientów, które według czytelników mieli przeprowadzać inspektorzy sanepidu? Funkcjonariuszom Inspekcji Sanitarnej ustawodawca nie nadał uprawnień do nakładania grzywien w postaci mandatu karnego za niezakrywanie nosa i ust przez osoby fizyczne, inne niż kontrolowane podmioty – informuje Elżbieta Dembowska, pełniąca obowiązki Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Gryficach i tłumaczy, że inspektorzy nie mają również prawa do legitymowania tych osób (klientów). – W związku z tym współpracujemy ściśle z przedstawicielami policji i straży miejskiej. Wszystkie interwencje są niezwłocznie przekazywane celem podjęcia działań, przeprowadzenia czynności wyjaśniających – przekazuje Elżbieta Dembowska.

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Gryficach apeluje o rozwagę i przypomina, nadal obowiązuje zakrywanie ust i nosa w budynkach użyteczności publicznej, w obiektach usługowych, w pojazdach publicznego transportu zbiorowego i w trakcie sprawowania kultu religijnego np. podczas mszy w kościele. Każda osoba przebywająca w obiekcie handlowym lub usługowym ma obowiązek nosić podczas zakupu towarów, lub usług rękawiczki jednorazowe, lub stosować środki do dezynfekcji rąk. W miejscach ogólnodostępnych takich jak parki, zieleńce, parkingi, plaże itp. należy zachować odległość co najmniej 2 metrów od innych osób przebywających
w tych miejscach.

O ewentualne interwencje w stosunku do klientów, którzy w sklepach nie mieli zakrytych ust i nosa zapytaliśmy również Komendę Powiatową Policji w Gryficach oraz Straż Miejską w Gryficach. Na odpowiedzi czekamy. Do tematu powrócimy.

Komentarze (7)

Poznaj opinie mieszkańców.

CZYTAJ OPINIE I KOMENTUJ PONIŻEJ

Dodaj komentarz. Pamiętaj! Szanujmy się, hejtowanie jest karalne!

Ewa

odpowiedz
22.06.2020 21:20

Proszę zrobić coś w Rewalu właściciele sklepów chcą zarobić a ludzi pełno bez masek w prywatnych sklepach to samo polo i biedronka jestem z Rewala a tacy debile mnie nie chronią

Jaroslaw Ka

22.06.2020 21:20

Przecie masz szmate na twarzy to nic Ci nie grozi,myśl ....

Andrzej

odpowiedz
07.07.2020 18:13

Nasz Sanepid widocznie ma swoją siedzibę w innym mieście,skoro od co najmniej dwóch tygodni w biedronce na osiedlu brakuje płynu do rąk,a ludzie chodzą jak święte krowy.O brudzie nie wspomnę.

Krystyna

odpowiedz
20.06.2020 17:09

Nikt nie kontroluje sprzedających w restauracjach ,lodziarniach,piwiarniach itp.Jakie kontrole?Gdyby były sprzedawcy nie zachowywali się w ten sposób,

mieszkaniec Gryfic

odpowiedz
21.06.2020 13:54

JA pier......ę.Gdzie żyją ludzie Pisowscy ludzie od niby kontroli..To co piszą i mówią to ich kłamstwo szczególnie Sanepid..

Marko

odpowiedz
21.06.2020 17:57

Karać aż zrozumieją

mi

21.06.2020 17:57

To prawda. Są ludzie, do których nic nie dociera. Tylko kara może pomóc. Prośby nie skutkują.