Program Ochrony Środowiska dla gminy Trzebiatów

2021-02-03 19:05
Adam Litwinowicz
2021-02-03 19:05

Na styczniowej sesji Rady Miejskiej, radni przyjęli Program Ochrony Środowiska dla gminy Trzebiatów na lata 2021-2024 z perspektywą na lata 2025-2028 wykonany przez autorów zewnętrznych. Całość dokumentu dostępna jest w Biuletynie Informacji Publicznej. Poniżej przedstawione zostały najważniejsze zagadnienia. 

W dokumencie wyznaczono cele oraz określono zadania, których realizacja przełoży się na poprawę stanu środowiska w gminie. Ponadto kontynuowane będzie umieszczanie w aktach prawa miejscowego zapisów mających na celu ochronę środowiska. Dokonano oceny aktualnego stanu środowiska oraz przeanalizowano możliwości jego poprawy na terenie gminy Trzebiatów z uwzględnieniem dziesięciu obszarów interwencji: Ochrona klimatu i jakości powietrza, zagrożenia hałasem, pole elektromagnetyczne, gospodarowanie wodami , gospodarka wodno-ściekowa, zasoby geologiczne, gleby, gospodarka odpadami i zapobieganie powstawaniu odpadów, zasoby przyrodnicze, zagrożenia poważnymi awariami.

Na obszarze gminy Trzebiatów znaczny wpływ na stan powietrza atmosferycznego ma: emisja powierzchniowa pochodząca ze spalania paliw na cele energetyczne oraz emisja liniowa. Największe zanieczyszczenie ma miejsce podczas sezonu grzewczego (źródła emisji opierają się o paliwa stałe – głównie węgiel kamienny i drewno). Znaczny jest również wpływ ruchu drogowego (emisja liniowa) na zanieczyszczenie powietrza, który jest równomiernie nasilony podczas całego roku kalendarzowego. Na terenie gminy funkcjonują elektrownie oparte o źródła odnawialne o łącznej mocy ponad 17 MW.

Ogólne wnioski z badań monitoringowych hałasu przeprowadzonych na terenie województwa zachodniopomorskiego wykazały, że hałas komunikacyjny, podobnie jak w poprzednich latach, jest jednym z największych zagrożeń i głównych uciążliwości dla ludności. Przewiduje się, że z uwagi na zwiększającą się liczbę pojazdów mechanicznych natężenie hałasu nadal będzie wzrastać.

Promieniowanie elektromagnetyczne jest zanieczyszczeniem, którego oddziaływanie jest niezauważalne gołym okiem, a wpływ na człowieka nie jest dostatecznie rozpoznany. Na terenie gminy Trzebiatów badania poziomu pól elektromagnetycznych oraz dotyczących oddziaływania promieniowania na środowisko, a w szczególności na zdrowie mieszkańców prowadzone były w 2018 roku. Wyniki badań nie wykazują przekroczeń wartości dopuszczalnych emisji fal elektromagnetycznych pochodzących z ww. źródeł.

Sieć hydrologiczna na terenie gminy jest rozbudowana. Wody powierzchniowe JST leżą w regionie wodnym Dolnej Odry i Przymorza Zachodniego. Na terenie gminy istnieje ryzyko wystąpienia powodzi. Wody podziemne mają duże znaczenie ponieważ stanowią źródło zaopatrzenia mieszkańców w wodę pitną.

Sieć wodociągowa na terenie gminy Trzebiatów ma długość 141,8 km, kanalizacyjna – 67,9 km. Istotnym elementem gospodarki wodno-ściekowej jest zmniejszenie ilości zbiorników bezodpływowych, których stan w 2018 roku wynosił 675 sztuk. Ocena jednolitych części wód powierzchniowych znajdujących się na terenie gminy nie jest zadowalająca. Głównym źródłem zanieczyszczeń wód są czynniki antropogeniczne wiążące się przede wszystkim z niewłaściwym prowadzeniem działalności gospodarczo-bytowej oraz wciąż niedostateczne uregulowanie gospodarki wodno-ściekowej. Nieoczyszczone ścieki odprowadzone są do często nieszczelnych szamb, stanowiąc poważne źródło zanieczyszczenia wód podziemnych i powierzchniowych. Wody podziemne na terenie gminy mają duże znaczenie ponieważ stanowią źródło zaopatrzenia mieszkańców w wodę pitną. Stan ogólny wód podziemnych na terenie gminy określono jako dobry.

Złoża kopalin występujące na terenie gminy Trzebiatów są zróżnicowane i są to przeważnie złoża gazów ziemnych. Występują one w piaszczystych poziomach karbonu górnego, eksploatowane są głównie metodą otworową.

Na obszarze gminy Trzebiatów występują gleby dość dobrej jakości - gleby dobre (klasa bonitacyjna III) i średnie (kl. VI) stanowią 86,5% powierzchni gruntów ornych w gminie. Na cele nierolnicze i nieleśne można przeznaczyć przede wszystkim grunty oznaczone w ewidencji gruntów jako nieużytki. Wzdłuż dróg, jednostkowo i na niewielkich powierzchniowo obszarach mogą znajdować się gleby zanieczyszczone głównie metalami ciężkimi. Przyczyną tych zanieczyszczeń są pojazdy samochodowe, dlatego należy ograniczyć przydatność na cele rolnicze i leśne gruntów przylegających do dróg.

Gospodarka odpadami na terenie gminy Trzebiatów funkcjonuje prawidłowo. Należy oczekiwać, że z roku na rok ilość odpadów zbieranych selektywnie będzie wzrastać. Wzrasta również świadomość mieszkańców o potrzebie prowadzenia właściwej gospodarki odpadami, a w szczególności segregacji odpadów. Z terenu gminy w każdym roku sukcesywnie usuwane są wyroby zawierające azbest.

Obszar gminy Trzebiatów charakteryzuje się dość wysokimi walorami przyrodniczokrajobrazowymi, centralna i północna część gminy objęta jest niemal w całości formami ochrony przyrody. Należy uznać, że zróżnicowane i często unikatowe zasoby przyrodnicze gminy są dobrze chronione, a dodatkowo zwiększają atrakcyjność turystyczną regionu.

Źródło: BIP Trzebiatów/ Program Ochrony Środowiska dla Gminy Trzebiatów na lata 2021-2024 z perspektywą na lata 2025-2028

Komentarze (14)

Poznaj opinie mieszkańców.

CZYTAJ OPINIE I KOMENTUJ PONIŻEJ

Dodaj komentarz. Pamiętaj! Szanujmy się, hejtowanie jest karalne!

ofiara medycyny i środowiska

odpowiedz
05.02.2021 10:57

Ważne jest środowisko , ale ważni są ludzie , a beznadziejni rajcy nic w tym kierunku nie robią . Przykład przychodnie zdrowia w Trzebiatowie . Zbadanie pacjenta w chwili obecnej , graniczy z cudem .Dlaczego gmina nie podejmie decyzji o ściągnięciu do gminy nowych lekarzy , choćby i zza wschodniej granicy ? Nasi już mają dość pieniędzy , i są w podeszłym wieku , dlatego pracują jak pracują , a ludzie umierają , leczeni zdalnie , przez ,,AUTOMATY'' Trzeba podjąć męską decyzję ,przygotować mieszkania , pomieszczenie pod nową przychodnię i na gwałt szukać nowych lekarzy , inaczej czeka nas katastrofa . Weście się radni do pracy , zapracujcie uczciwie na swe diety , mieszkańcy wam zaufali .

HORROR

05.02.2021 10:57

Natychmiast podjąć działania w tym kierunku . Nowa lecznica i nowi lekarze muszą się znależć w Trzebiatowie .Społeczeństwo już nie umiera a zdycha pod płotem . Wyższa śmiertelność jest związana z większą nieudolnością służby zdrowia i władz gminy,jeśli nic nie zrobimy , tablica z klepsydrami przed kościołem , będzie musiała być powiększona

Alexis

05.02.2021 10:57

W Trzebiatowie łatwiej zamontować garby zwalniające na jezdni, niż przyśpieszyć działania polepszające życie mieszkańców

Jacek

odpowiedz
04.02.2021 11:13

A kiedy będzie program przed nieudolnością w zarządzaniu burmistrza i jego ekipy?

Wacek

odpowiedz
03.02.2021 19:25

A kiedy program ochrony mieszkańców Trzebiatowa przed smrodem z oczyszczalni. a raczej faktyczne działania, a nie jak do tej pory pozoracja jak to w wojsku się mówiło.

Emi

odpowiedz
04.02.2021 13:49

W ryneczku smród palonych szaf , nie idzie przejść koło ratusza . W bramie stoi strażnik i nic nie czuje Oto eko Trzebiatów . Zamiast strażników zatrudnić wąchaczy i obserwatorów kominów i ebac biedaków , których stać na nalewki , na opał nie koniecznie

Edzio

odpowiedz
04.02.2021 22:48

"Ochrona środowiska " a tu obok tnie się stare drzewa w parku.

uczeń

04.02.2021 22:48

Do parku powinien zawitać prokurator , tam powstają szkody na mieniu gminnym , a tym samym jest to ze szkodą dla środowiska Królewski Gaj , kurewskie metody . Jak można tak dewastować środowisko , Jeśli nie nadajecie się na swe stanowiska , miejscowi ,, dygnitarze'' wynoście się na zasłużony odpoczynek . ważniejszy dla miasta jest miejscowy drzewostan , który nie szybko się odbuduje , niż nieudolny urzędnik , którego w szybkim tempie można zastąpić innym.

Jola

odpowiedz
04.02.2021 07:11

Tzn, że znikną w końcu utajnione szamba na ogródkach działkowych w Mrzeżynie?

Ada

04.02.2021 07:11

Nieudolność Sanepidu ?

Bronek z Lipowej

odpowiedz
04.02.2021 20:41

Same pierdoły! Papier wszystko wytrzyma. Niech ten cały Breżniew-Domański wyśle lepiej straż gminną do kontroli czym palą jego wyborcy. Smród palonych śmieci, mebli, plastiku, itd. czuć nawet w centrum miasta, nie wspominając o obrzeżach. Do roboty, a nie wypisywać banialuki jak to dobrze pod jego zarządem mieszkańcom w Trzebiatowie.

Janek

odpowiedz
04.02.2021 12:50

Praca nad zmianami mentalność mieszkańców od dziecka to podstawa. Jeśli sami zadbamy o środowisko to plany i projekty będą niepotrzebne tak jak teraz rada i radni są zbędni, że nie powiem szkodliwi dla gminy.

Janek

odpowiedz
04.02.2021 12:50

Praca nad zmianami mentalność mieszkańców od dziecka to podstawa. Jeśli sami zadbamy o środowisko to plany i projekty będą niepotrzebne tak jak teraz rada i radni są zbędni, że nie powiem szkodliwi dla gminy.

Lit

odpowiedz
05.02.2021 13:03

W PO sa nawet dwa programy. Jeden TVN a drugi TNN24???