Proboszcz z Gryfic o hali sportowej: „Ta Sać Arena jest nieważnie poświęcona”

2020-11-25 21:59
Tomasz Krupecki
2020-11-25 21:59

Po siedmiu latach funkcjonowania hali sportowej Gryf Arena w Gryficach dowiadujemy się, że poświęcenie obiektu jest nieważne. - Tam nie ma tego ducha, który powinien być – to efekt braku prawidłowego poświęcenia obiektu – przekonuje ksiądz proboszcz Kazimierz Półtorak z gryfickiej parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny.

W ubiegłym tygodniu były starosta Kazimierz Sać był gościem naszego programu Studio Superportalu24 i opowiedział o swoich relacjach z gryfickimi proboszczami. Sać nie ukrywał, że były to relacje szorstkie i raczej unikał kontaktów z gryfickim proboszczem. Jak stwierdził Sać: zły człowiek nie może być dobrym księdzem. Nie tylko w życiu prywatnym, bo jak wyznał - swoje wnuczki chrzcił w Szczecinie, aby nie mieć do czynienia z gryfickim sługą bożym. Podobnymi zasadami kierował się na drodze służbowej. Kiedy w 2013 r., otwierana była Gryf Arena, obiekt poświęcił ks.  prof. Wiesław Dyk, który na zaproszenie starosty Sacia przyjechał do Gryfic ze Szczecina.

Do tej pory wszyscy myśleli, że hala jest poświęcona. Jednak w tym tygodniu przemówił proboszcz Półtorak.  

Zdaniem Półtoraka ksiądz profesor popełnił wielkie przestępstwo przychodząc do cudzej parafii i bez zgody proboszcza dokonał poświęcenia.

- To jest tak, jakby ktoś powiedział: mam znajomego księdza, ściągnę go do swojej willi i tam mi da ślub – mówi ksiądz proboszcz Kazimierz Półtorak.  - Ślub byłby nieważny i ja się tu ośmielam powiedzieć: Ta Sać Arena jest nieważnie poświęcona.

- To jest kupczenie czymś, czego się pewnie nie rozumie. Już pomijając mnie. Jest ksiądz proboszcz z drugiej parafii, na którego terenie jest ta arena i tam powinno to zostać jakoś tak usankcjonowane. Przychodzi proboszcz ze środowiska naszego i stajemy się wszyscy członkami tej wspólnej radości, mamy coś nowego – komentuje ks. Półtorak.

Zdaniem proboszcza Półtoraka w Gryf Arenie źle się dzieje. - Tam nie ma tego ducha, który powinien być – to efekt braku prawidłowego poświęcenia obiektu.

W 2013 roku do areny ksiądz profesor przyjechał na motocyklu. To również nie spodobało się gryfickiemu proboszczowi, który uważa, że tylko księża z Gryfic mają monopol na święcenie obiektów.

- Zrobimy jeszcze fajniej, bo ten ksiądz przyjedzie na motorze, bo jest taki awangardowy – naśmiewa się z byłego starosty proboszcz Półtorak. - To się skończyło pismami i uświadamianiem tego kapłana przez arcybiskupa – zapewnia Półtorak.

 Z naszych informacji wynika, że jedynie ksiądz proboszcz Półtorak skończył na dywaniku u arcybisupa po tym, jak napisał donos na księdza profesora. Między innymi za to, że nie potrafi dogadać się z mieszkańcami i władzami, które wolą zapraszać księży z zewnątrz. Podobnie jest z kwestią święcenia. Każdy kapłan mógł dokonać poświęcenia Areny, bez zgody jednego czy drugiego proboszcza.

Na zdjęciu: od lewej ks. arcybiskup Andrzej Dzięga i jego bliski współpracownik ks. profesor Dyk, który święcił Gryf Arene. 

Na zdjęciu: ks. proboszcz Kazimierz Półtorak.

Komentarze (16)

Poznaj opinie mieszkańców.

CZYTAJ OPINIE I KOMENTUJ PONIŻEJ

Dodaj komentarz. Pamiętaj! Szanujmy się, hejtowanie jest karalne!

Ryszard

odpowiedz
26.11.2020 03:13

Panie Krupecki prawdy się pań wstydzi.

Teo

odpowiedz
26.11.2020 07:47

Wypier... z kropidłami do kościołów mafijna czarna zarazo

26.11.2020 09:27

Ducha nie ma - trudno. Grunt że Szatan nie dostał jej w swe łapy. Ten ksiądz ma coś nie tak z główką

Maniek

odpowiedz
26.11.2020 15:30

To tak jak by mi lekarz specjalista z innej miejscowości nie mógł mi postawić diagnozy bo będzie ch..a warta.

Mała Mi

26.11.2020 15:30

Bozydar myśli ze hiperbola dobra na wszystko. Tu może raczej chodzić o negatywną symbolikę gestu starosty. Poza tym, jeden ksiądz z zewnątrz nie czyni miasta otwartym...

Bożydar

26.11.2020 15:30

Pan Nikt chce aby gryficka wspólnota wybiła się na niepodległość . Proponuję ogrodzić miasto murem i grilować się we własnym sosie . Nowe obwodnice powinny to przedsięwzięcie ułatwić .Chrzcić tylko swoich i grzebać tak samo . Śluby i ożenki tylko w rodzinie , - jedność i miłość gwarantowana.

Nikt

26.11.2020 15:30

Jak Gryficzanie tworzymy pewną wspólnotę, czy tego chcemy czy nie. Zapraszanie księdza z innego miasta/parafii, to zwykle rozbijanie tej wspólnoty, a co najmniej brak dbałości o jej zachowanie. Komu jak nie staroście, burmistrzowi, innym urzędnikom, powinno na tym zależeć, dbać o to? A sam przyjazd na motorze, jak dla mnie jest przejawem niepotrzebnego w tym przypadku blichtru, od którego zresztą Pan Sac nie stroni. Abstrafując od osoby księdza który przyjechał i dokonał poświęcenia, a do którego nic nie mam.

Katol

odpowiedz
26.11.2020 19:40

No patrzcie państwo nieważnie święcona a stoi nadal. Na dodatek przeklęta przez proboszcza xD

Ryszard

odpowiedz
26.11.2020 03:09

Kto ma prawo wypowiedzi na tym portalu?

Obiektywny do Superportal24

26.11.2020 03:09

Niestety redakcja mija się z prawdą. Komentarz po dodaniu był umieszczony, ponieważ sprawdziłem. Dzisiaj go nie ma. A dodawać potrafię. Pozostałe czynności arytmetyczne również znam.

Obiektywny

26.11.2020 03:09

Mój komentarz również usunięto. Pozostawiono jedynie słuszne z linią gryfickiej gazety :PRAWDA"

SUPERPORTAL24

26.11.2020 03:09

ŻADEN KOMENTARZ NIE ZOSTAŁ USUNIĘTY. PROSZĘ DOBRZE POSZUKAĆ LUB NAUCZYĆ SIĘ PRAWIDŁOWO DODAWAĆ KOMENTARZE.

Ryszard

odpowiedz
26.11.2020 03:43

Panie Krupecki pewnie nie doczekam się na pańską odpowiedź. Trudno że nie jestem panią LEMPART.

Jan

odpowiedz
26.11.2020 07:27

Jeśli ktoś popełnia przestępstwo- jak w treści-to osoba która o tym wie powinna powiadomić służby .

Ryszard

odpowiedz
26.11.2020 03:05

Czy redaktor Tomasz Krupecki boi prawdzie prosto spojrzeć w oczy,prawdziwy mężczyzna prawdę obroni.

Egon

odpowiedz
26.11.2020 16:51

Pan Półtorak(księdzem go nie nazwę bo nie wypada) ma gula bo to nie on przytulił kasę za poświęcenie obiektu i tyle w temacie.