Praca w Niemczech – gdzie jechać, żeby zarobić?
Niemcy to jeden z najbardziej rozwiniętych krajów na świecie z wysokimi pensjami i komfortowymi warunkami pracy. Specjaliści z różnych krajów przyjeżdżają tutaj, aby zdobyć prestiżową pracę i zrobić karierę.
Łączna liczba obywateli UE, którzy przybyli do Niemiec do pracy, wyniosła 1 650 000 w 2021 r. To prawie sześć razy więcej niż liczba migrantów zarobkowych z reszty świata, w tym z Chin i Indii.
Jak znaleźć pracę w Niemczech
Serwisy z wakatami
Sami Niemcy wolą szukać pracy przez Internet. Większość pracodawców często wybiera tam pracowników. Oprócz ofert pracy strony internetowe często zawierają przydatne informacje: jak napisać CV, jak napisać list polecający, jak komunikować się z potencjalnym pracodawcą, jakich zarobków się spodziewać, jakie są podatki w danym kraju itp.
Dobrym przykładem dobrego źródła poszukiwania pracy w Niemczech jest Jooble. Tutaj znajdziesz wiele ofert pracy, takich jak praca nad morzem Niemcy.
Witryny wyszukiwania ofert pracy są dwojakiego rodzaju:
Wyszukiwarki
Oferują listę wolnych miejsc pracy, ale nie pozwalają na sporządzenie CV, utworzenie profilu. Najpopularniejsze to adzuna i carejet.
Wymiany
Dają one pracodawcom możliwość zamieszczania ogłoszeń o pracę, a kandydatom możliwość wypełniania własnych życiorysów na stronie, otrzymywania zaproszeń od potencjalnych pracodawców i monitorowania wakatów.
Jest jeszcze jedna kategoria stron z ofertami pracy – specjalistyczne. Tutaj osoby zainteresowane stanowiskiem w określonej dziedzinie mogą znaleźć atrakcyjną ofertę pracy. Na przykład:
- Absolwenci, studenci, młodzi profesjonaliści: jobmensa.de, studentjob.de, dieamasterarbeit.de;
- Tłumacze: toplanguagejobs.de;
- Praca w startupach: berlinstartupjobs.com, startup4me.com;
- IT: ictjob.de;
- Hotele i restauracje: hotelcareer.de, gastrojobs.de, hoteljob-deutschland.de;
- Nauka: akademik.de;
- Zarządzanie, finanse: experteer.de, efinancialcareers.de.
Federalna giełda pracy
Federalna Giełda Pracy umożliwia znalezienie pracy z wyższym wykształceniem lub bez w różnych częściach Niemiec. Pracuje nie tylko w języku niemieckim, ale także angielskim, francuskim.
Media społecznościowe
Najpopularniejsze w poszukiwaniu pracy są Xing i Linkedin. Pierwszy koncentruje się głównie na firmach niemieckich, a drugi na organizacjach międzynarodowych. Utwórz profil tutaj, poświęć trochę czasu na jego wypełnienie – a być może bardzo szybko znajdzie Cię jakaś firma.
Strony firmowe
W Niemczech jest wiele dużych firm produkcyjnych: Bosch, Audi, Siemens, Daimler, IBM Deutschland itp. Dlatego jeśli chcesz dostać pracę gdzieś konkretnie, wejdź na stronę internetową odpowiedniej firmy i poszukaj zakładki „Praca” (Karriere, Jobs, Jobangebote). Zobacz, jakich fachowców potrzebują.
Jeśli udało Ci się znaleźć odpowiednie stanowisko – napisz, a jeszcze lepiej – zadzwoń pod wskazany numer telefonu. Jeśli nie, ale rozumiesz, że możesz się przydać w tej firmie, wyślij swoje CV na podany adres e-mail. Oczywiście przynajmniej – po angielsku, a lepiej – po niemiecku.
Jaki zawód wybrać
Poniżej przedstawiamy listę 5 najbardziej pożądanych zawodów w Niemczech dla obcokrajowców:
- Praca fizyczna
Proste prace fizyczne są zawsze najbardziej poszukiwane wśród pracowników zagranicznych. Niemcy nie są wyjątkiem. Tacy pracownicy są potrzebne niemal wszędzie: w produkcji, budownictwie, a nawet małych firmach.
Wynagrodzenie: 1200 – 1900 EUR/miesiąc.
- Opieka nad osobami starszymi
Najczęściej taka praca trwa od 6 miesięcy do 1 roku. W większości przypadków osoba mieszka bezpośrednio w domu. A oprócz wyjścia musi sprzątać lub gotować.
Wynagrodzenie: 1000 – 1200 EUR/miesiąc.
- Operatorzy dźwigów towarowych
Maszynista to pracownik kolei, który zarządza pociągami pasażerskimi i towarowymi, pociągami elektrycznymi różnych wiadomości i miejsc docelowych. Maszynista prowadzi pociąg, kierując lokomotywą.
Wynagrodzenie: 2400 – 2600 EUR/miesiąc.
- Żniwny
Mowa oczywiście o pracy latem lub jesienią. W większości przypadków pracodawcy nie wymagają dodatkowych kwalifikacji. Priorytetem jest zatrudnienie dużej liczby osób w krótkim czasie. Dlatego jest to idealna praca dla par lub dużych grup.
Wynagrodzenie: 1200 – 1800 EUR/miesiąc.
- Restauracje i hotele
Potrzebni do pracy: kelnerzy, kucharze, sprzątaczki, do zmywania naczyń, na recepcję. Ponownie, wypłaty będą się różnić. Ponieważ w każdym przypadku wymagają innych umiejętności lub doświadczenia. Również, pracując w tym biznesie, możesz liczyć na dobre napiwki. Czasami stanowią one dużą część wynagrodzenia, więc pracodawcy celowo ich zostawiają dla siebie.
Wynagrodzenie: 1500 – 3000 EUR/miesiąc.
Pensja
Średnia miesięczna pensja obcokrajowców w Niemczech wygląda mniej więcej tak:
- Branża IT – 7380 euro;
- Biznes hotelowy – 3500 euro;
- Budowa – 3000-4500 euro;
- Catering publiczny – 3400 euro;
- Pielęgniarka, niania – 2300 euro;
- Cukiernik – 2300-2500 euro;
- Pracownik produkcji i magazynów – 2500 euro;
- Kasjer, pracownik sklepu – 2200 euro;
- Kelner – 1900-2000 euro.
Niemiecki rynek pracy jest bardzo zróżnicowany i przy należytej wytrwałości zagraniczni specjaliści z zupełnie innych zawodów mają duże szanse na znalezienie pracy w tym kraju.
Niemcy to duży kraj, jednak szanse na znalezienie pracy w dużych miastach, takich jak Monachium, Berlin czy Hamburg, są większe. Koniecznie odwiedź niemiecką ziemię jako turysta. Oprócz zwiedzania zabytków i delektowania się wykwintną kuchnią, pozwoli ci to zbadać sytuację i poznać mieszkańców lub innych imigrantów. Bardzo często ten sposób poszukiwania pracy w Niemczech jest najskuteczniejszy.
Komentarze (13)
Poznaj opinie mieszkańców.
Dodaj komentarz. Pamiętaj! Szanujmy się, hejtowanie jest karalne!
J i M
odpowiedzŁatwiej reklamować pracę u innych , niż tworzyć miejsca pracy u siebie w kraju . Tak robią politycy ,nieroby i lenie , a my im w tym pomagamy
Odpowiedz. Szanujmy się, hejtowanie jest karalne!
co??
odpowiedzMam pytanie. Czy ten portal jest niemiecki czy polski bo już nie jestem pewien. To wy namawiacie ludzi naszych specjalistów na opuszczanie kraju? chańba !
Odpowiedz. Szanujmy się, hejtowanie jest karalne!
Szkop
Oni są za niemcami. Sprawdze czy to zostanie na tym portalu . To kochancy faszystów. A nas oskarżają za faszyzm
Mieszkaniec
odpowiedzRada redaktorka to nic innego jak powtarzanie słów poprzedniej ekipy rządowej żeby jechać do Niemiec do pracy
Odpowiedz. Szanujmy się, hejtowanie jest karalne!
Któś
odpowiedzKto to q-wa napisał? Widzę tekst kopiuj-wklej z translatora, bez ładu i składu. Wstyd.
Odpowiedz. Szanujmy się, hejtowanie jest karalne!
stąd
odpowiedz"MASZYNISTA prowadzi pociąg,kierując lokomotywą" CUŚ podobnego!
Odpowiedz. Szanujmy się, hejtowanie jest karalne!
Gratuluję 🤦🏻♀️
odpowiedzNasi ledwo łażący emeryci mają jechać Niemcom doopy podcierać?
Odpowiedz. Szanujmy się, hejtowanie jest karalne!
Igor
Polak ma służyć. Do roboty , pracujcie dla chomo i raszty. My budujemy tu dom . Polska to dom .
HaHa
odpowiedzChichot historii, Polacy dupę niemcom podcierają, tym którzy wymordowali pół Polski !!!! Takie artykuły powinny być usuwane jako spam z urzędu!!!
Odpowiedz. Szanujmy się, hejtowanie jest karalne!
Bolek
odpowiedzNiech Niemcy oddadzą zagrabione Polsce dobra w czasie II wojny i sami zbierają szparagi......................
Odpowiedz. Szanujmy się, hejtowanie jest karalne!
Zosia
odpowiedzPracujcie w Polsce. Tu dajcie dochód narodowy . I tu budujmy przyszłość. Niemcy są zdemoralizowani. Byłam tam za tuska, wyzwiska dla polaków. Oni nas nie szanują.
Odpowiedz. Szanujmy się, hejtowanie jest karalne!
Dariusz
odpowiedzArtykuł w temacie możliwości zarobków oceniam na rzetelny. Należy tylko dodać że w najprostszych z podanych zawodów trzeba znać język niemiecki na poziomie komunikatywnym a w pozostałych na poziomie dobrym. Drugim bardzo istotnym tematem jest lokum mieszkalne. Tutaj jeżeli lokum nie zapewni pracodawca albo nie mamy znajomego u którego możemy w minimum 3-miesięcznyn okresie zamieszkać i dostać meldunek to zostaje nam pensjonat. Wynajem mieszkania w wielu miejscach bez historii zatrudnienia w aktualnym zakładzie pracy na terenie Niemiec jest praktycznie niemożliwa. Autor napisał o większej ofercie pracy w dużych miastach i to się zgadza ale w miastach typu Monachium, Stuttgart, Berlin koszt wynajmu mieszkań jest od 30% do 60% wyższa niż w mniejszych ośrodkach....
Odpowiedz. Szanujmy się, hejtowanie jest karalne!
inna
Są ciekawsze opcje od Niemiec, ale jak ktoś lubi być niewolnikiem u nadludzi to proszę bardzo.