Półrocze projektu Erasmus+ w „Chrobrym”!

2021-01-31 8:19
Redakcja
2021-01-31 8:19

Młodzież z Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Bolesława Chrobrego w Gryficach skutecznie, krok po kroku, realizuje cele europejskiego programu Erasmus+. W ramach projektu „Wake up your school – become an active citizen!” („Obudź swoją szkołę – zostań aktywnym obywatelem!”) uczestnicy projektu zrealizowali zaplanowane działania. Aktywność młodzieży jest przykładem, że mimo stanu epidemii można nie tylko efektywnie się uczyć, ale również podejmować nowe wyzwania. 

„Wake up your school – become an active citizen!” to strategiczne partnerstwo utworzone przez szkoły z Polski („Chrobry”, koordynator), Republiki Macedonii Północnej, Bułgarii i Włoch. Szkoła macedońska, OSU „Mirko Mileski”, położona jest w Kiczewie, w malowniczej śródgórskiej kotlinie między pasmami górskimi, natomiast placówka z Bułgarii, 149th School Ivan Hadjiiski, znajduje się w stolicy państwa – Sofii. Partnerem „Chrobrego” we Włoszech jest IIS Francesco Orioli z Viterbo – miejscowości o etruskich korzeniach, która przez pewien czas była siedzibą dworu papieskiego.

Celem projektu jest rozwój kompetencji obywatelskich uczniów oraz zwiększenie ich udziału w życiu szkoły i lokalnej społeczności. Z uwagi na COVID-19 uczestnicy programu Erasmus+ pracują zdalnie z wykorzystaniem nowoczesnych technologii oraz platformy eTwinning. W ostatnim czasie młodzież zorganizowała między innymi całodniowe wydarzenie w związku z Dniem Praw Człowieka, publikując swoje prace (np. oracje, recytacje, apele czy plakaty) w mediach społecznościowych. Członkowie projektu z „Chrobrego” oraz szkół partnerskich zgodnie podkreślili, że wolność jest nieodłączną sferą życia człowieka i nie może być ona odbierana przez żadną władzę. Zespoły wszystkich partnerskich szkół zorganizowali również konkurs na logo projektu. W finalnym, międzynarodowym głosowaniu zwyciężyła propozycja macedońska. Przed młodzieżą kolejne zadania związane z fundamentalnymi wartościami Unii Europejskiej i prawami człowieka.

 – Wzięłam udział w rekrutacji, ponieważ wiem, że program Erasmus+ to wielka szansa. Jest to dla mnie pewna próba. Od początku nauki angielskiego miałam problem z przełamaniem bariery językowej. Wierzę jednak, że to wyzwanie pomoże mi przełamać tę barierę. Cieszę się, że poznam nowych ludzi, ich kulturę i zwyczaje – powiedziała naszej redakcji Oliwia Górecka, jedna z uczestniczek projektu.

Unijny projekt „Wake up your school – become an active citizen” podniesie poziom kompetencji obywatelskich młodych mieszkańców swoich krajów oraz rozwinie kompetencje językowe. Jednak udział w programie Erasmus+ to nie tylko rozwijanie umiejętności i poszerzanie wiedzy – to także poznawanie ciekawych ludzi, zawiązywanie nowych znajomości oraz inspirujące podróże. Uczniowie poznają wcześniej nieznane miejsca, obce zwyczaje i skonfrontują swoje nowe doświadczenie z dotychczasowymi wyobrażeniami.  

Spotkanie online koordynatorów projektu

Foto: Spotkanie online koordynatorów projektu

 

Foto: Zwycięskie logo zaprojektowane przez D. Nasteskę z Macedonii Północnej

Komentarze (3)

Poznaj opinie mieszkańców.

CZYTAJ OPINIE I KOMENTUJ PONIŻEJ

Dodaj komentarz. Pamiętaj! Szanujmy się, hejtowanie jest karalne!

Kazik z modlimowa

odpowiedz
31.01.2021 08:31

Byłem na erasmusie w Bułgarii do dziś mnie zadek boli od czarnych lanc

ty kazik

odpowiedz
31.01.2021 12:24

ledwo skończyłeś podstawówkę i to pewnie specjalną.

Rudy

31.01.2021 12:24

Zamknij pisde pretensje miej do swojej starej że takie plugastwo na świat wysrala