Nowe ogniska afrykańskiego pomoru świń w naszym regionie

2024-08-27 11:45
Redakcja
2024-08-27 11:45

Na terenie powiatu goleniowskiego oraz stargardzkiego wykryto nowe ogniska afrykańskiego pomoru świń. W związku z tym Powiatowy Lekarz Weterynarii przypomina o zasadach, jakich powinno się przestrzegać podczas korzystania z lasów.

W związku z nowymi ogniskami afrykańskiego pomoru świń (ASF) w gospodarstwach utrzymujących trzodę chlewną na terenie województwa zachodniopolskiego (dwa ogniska – gmina Maszewo, powiat goleniowski; kolejne ognisko gmina Stargard, powiat stargardzki) Powiatowy Lekarz Weterynarii pragnie przypomnieć o zasadach jakich powinno się przestrzegać podczas korzystania z lasów:

  • w lesie nie wolno pozostawiać żadnych odpadków żywnościowych;
  • należy powstrzymywać się od wywoływania hałasu, który powoduje płoszenie dzików (w tym używania sprzętów lub pojazdów powodujących hałas);
  • nie spuszczać psów ze smyczy;
  • należy pamiętać, iż zgodnie z prawem, na obszarach występowania ASF, osobom mającym kontakt z dzikami nakazuje się stosowanie środków higieny niezbędnych do ograniczenia ryzyka szerzenia się ASF, w tym odkażanie rąk i obuwia;
  • należy przestrzegać zasady, że osoba, która znalazła padłego dzika, a tym samym mogła mieć kontakt z wirusem ASF, przez 72 godziny nie powinna wchodzić do miejsc, w których utrzymywane są świnie i nie wykonywać czynności związanych z obsługą świń.

Jak postępować po znalezieniu padłego dzika?

  • jeżeli to możliwe, oznakować miejsce znalezienia zwłok w celu ułatwienia ich odnalezienia przez właściwe służby;
  • powstrzymać się od dotykania zwłok i pozostawić je w miejscu znalezienia;
  • zgłosić fakt znalezienia padłego dzika do jednego z wymienionych organów:
  1. właściwego miejscowo Powiatowego Lekarza Weterynarii
  2. najbliższej lecznicy weterynaryjnej
  3. straży miejskiej
  4. miejscowego koła łowieckiego

W trakcie zgłoszenia należy podać miejsce znalezienia tusz (np. charakterystyczne punkty orientacyjne lub współrzędne GPS), dane osoby zgłaszającej (w tym numer telefonu kontaktowego), liczbę znalezionych tusz w danym miejscu, stan tuszy (ewentualnie ich rozkładu).

Do zgłoszenia znalezionego padłego dzika można skorzystać z aplikacji ZIPOD – Zintegrowany Interfejs Padłych i Odstrzelonych Dzików.

Komentarze (0)

Poznaj opinie mieszkańców.

CZYTAJ OPINIE I KOMENTUJ PONIŻEJ

Dodaj komentarz. Pamiętaj! Szanujmy się, hejtowanie jest karalne!