Noclegownie niemal zapełnione. Zima to trudny czas dla osób bezdomnych

2024-01-08 11:24
Karol Szumny
2024-01-08 11:24

Ostatnie noce są bardzo mroźne. Temperatura dziś rano wynosiła -6°C. To trudny czas dla osób bezdomnych. Część z nich decyduje się na noc w schroniskach czy w noclegowniach, gdzie mogą schronić się przed zimnem.

Noclegownia w Trzebiatowie

Z gryfickiej ogrzewalni, gdzie dostępnych jest 12 miejsc, korzysta średnio 8-9 osób. Z kolei w trzebiatowskiej noclegowni, gdzie udostępnionych jest 15 miejsc, obecnie zajętych jest 10. Kto z nich korzysta?

- Osoby, które korzystają z noclegowni, to takie, które nie posiadają własnego lokalu lub utraciły prawo pobytu w tym lokalu – wyjaśnia Iwona Frączek, kierownik OPS w Trzebiatowie.

- Oprócz noclegu, osoby te mogą skorzystać z kąpieli, z przeprania odzieży, a po przeprowadzeniu wywiadu i złożeniu wniosku mogą otrzymać także gorący posiłek – dodaje.

Takich miejsc jest wiele, ale nie możemy nic zrobić, jeśli osoba bezdomna sama nie chce pomocy. O tym mówi nam komendant straży miejskiej w Gryficach – Mariusz Kmiecik.

- My jako straż miejska skupiamy się na monitorowaniu miejsc, gdzie mogą przebywać osoby bezdomne, czyli pustostany i działki, co do których mamy informację, że tam takie osoby mogą być. Sprawdzamy, czy nie ma zagrożenia życia i zdrowia – wyjaśnia komendant gryfickiej straży miejskiej.

- Nie możemy na siłę tych osób z tamtych miejsc zabierać wbrew ich woli, nawet jeżeli temperatura byłaby dosyć niska – zaznacza.

Jak dodał komendant, na ten moment nie ma w Gryficach takich osób, co do których zachodzi obawa, że ich życie lub zdrowie jest zagrożone ze względu na niską temperaturę.

Komentarze (0)

Poznaj opinie mieszkańców.

CZYTAJ OPINIE I KOMENTUJ PONIŻEJ

Dodaj komentarz. Pamiętaj! Szanujmy się, hejtowanie jest karalne!