Narzędzia samochodowe - do czego służą?

2022-07-26 18:15
Redakcja
2022-07-26 18:15

Nie każdy kierowca samochodu musi być z wykształcenia mechanikiem samochodowym. Warto jednak mieć przynajmniej podstawową wiedzę o niektórych narzędziach samochodowych, które mogą nam się kiedyś przydać. Nigdy przecież nie wiadomo, co może nas spotkać w przyszłości.

Klucz nasadowy - co to jest i do czego służy?

Klucz nasadowy jest urządzeniem, które zostało zaprojektowane z myślą o dokręcaniu oraz odkręcaniu śrub i nakrętek. Dodatkowo używa się go także do obracania trzpieni, zwłaszcza tych dostępnych jedynie osiowo. Jeżeli chodzi o jego budowę, to w jego skład zaliczamy:

  • sześciokątną lub dwunastokątną nasadkę,
  • otwór na łeb śruby lub nakrętkę,
  • trzpień prosty z uchwytem w kształcie litery T.

Możliwe są także opcje z trzpieniem wygiętym - wtedy nazywamy to kluczem fajkowym, albo z przetyczką - wtedy jest to klucz sztorcowy.

Zdjęcie narzędzi samochodowych pochodzi z autodoc.pl

Klucz dynamometryczny - do czego się go używa?

Klucz dynamometryczny jest urządzeniem, którego używa się w celu dokręcania nakrętek oraz śrub z precyzyjnie określonym momentem obrotowym, siłą. W każdym takim miejscu, gdzie śruby łączą miękkie bądź kruche materiały, np. wykonane z lekkich stopów metali, potrzebna jest szczegółowa precyzja w dozowaniu siły dokręcania. Klucz dynamometryczny umożliwia zatem bezpieczne dokręcenie nakrętki, bądź też śruby, bez uszkodzenia czy to klucza, czy śruby, czy nakrętki, czy też całego połączenia. Warto w tym miejscu także dodać, że klucz ten także zapewnia odpowiednie połączenie wszystkich elementów.

Klucz dynamometryczny jest używany zwłaszcza podczas prac związanych z głowicą silnika. Jeżeli bowiem użyjemy za małej siły - elementy się nie połączą, a gdy użyjemy za dużej, może dojść do naprężenia materiału, lub nawet uszkodzeń czy pęknięć. Zaleca się go także stosować przy wymianie świec, które są kruche, oraz przy wymianie kół, śruby się wtedy nie niszczą i łatwiej je odkręcić. 

Bity - czym są i do czego się ich używa?

Bity, a w zasadzie, gdyby zechcieć być bardziej precyzyjnym bity do wkrętarek są to końcówki, które stosuje się w celu wykręcania oraz wkręcania śrub i wkrętów. Możemy je spotkać w następujących rodzajach urządzeń:

  • wkrętarkach ręcznych - czyli śrubokrętach,
  • wkrętarkach,
  • wiertarko-wkrętarkach.

W pracach wykończeniowych, budownictwie, stolarstwie i innych gałęziach przemysłu można spotkać się z ogromną różnorodnością stosowanych śrub i wkrętów. Sytuacja ta sprawia, że bity są jednym z podstawowych narzędzi eksploatacyjnych, bez których trudno wyobrazić sobie właściwe używanie różnego rodzaju wkrętarek. 

Bity do wkrętarek - jak prawidłowo ich używać?

Nie każdy może zdawać sobie z tego sprawę, ale wbrew pozorom bity do wkrętarek można stosunkowo łatwo uszkodzić. Bardzo ważne jest zatem ich prawidłowe użytkowanie. Co zatem należy zrobić, aby uniknąć uszkodzenia bitów, a w skrajnych przypadkach także śrub? 

Przede wszystkim należy zwrócić szczególną uwagę na właściwy dobór początkowej prędkości wkręcania. Należy ją dostosować właściwie do twardości danego materiału, na którym przyjdzie nam pracować. Co to oznacza w praktyce? 

W praktyce oznacza to, że jeżeli pracujemy z tworzywem, które cechuje się wysoką twardością, wkręcanie powinniśmy rozpocząć z dużą prędkością. Jeżeli natomiast będziemy pracować z tworzywem, które jest miękkim materiałem, to prędkość wkręcania powinna być proporcjonalnie mniejsza. 

Gwintowniki - czym są i do czego się ich używa?

Gwintowniki zaliczamy do narzędzi skrawających, to znaczy takich, które zostały zaprojektowane z myślą o skrawaniu, lub mówiąc prościej, zdejmowaniu małych fragmentów danego obrabianego materiału. Dzięki nim nacina się tak zwane gwinty wewnętrzne. 

Biorąc pod uwagę rodzaj gwintowania, same gwintowniki możemy podzielić następująco:

  • gwintowniki maszynowe - czyli takie, które są podłączane do maszyny zajmującej się nacinaniem gwintów,
  • gwintowniki ręczne - czyli takie, którymi człowiek sam ręcznie operując, dokonuje nacięcia gwintów wewnętrznych.

 

Komentarze (0)

Poznaj opinie mieszkańców.

CZYTAJ OPINIE I KOMENTUJ PONIŻEJ

Dodaj komentarz. Pamiętaj! Szanujmy się, hejtowanie jest karalne!