Mysi zapach skóry i potu - co to oznacza?

2024-03-20 18:02
Redakcja
2024-03-20 18:02

Stęchły zapach potu to nie zawsze kwestia zaniedbania higieny. Może oznaczać poważniejsze problemy zdrowotne i wymagać wykonania badań. Co oznacza tzw. mysi pot? Skąd bierze się inny zapach potu i co należy zrobić, kiedy taki wyczujemy?

Mysi zapach ciała – jaki to?

Wydzielanie potu to proces naturalny. Prawidłowy pot nie pachnie intensywnie. Zaniepokoić może m.in. mysi zapach skóry, który nie daje się łatwo zmyć. W ten sposób określa się pot o stęchłej, nieprzyjemnej woni. 

Co oznacza nieprzyjemny zapach spod pach i jakie są jego przyczyny? Zajrzyj na bloga Perspirex https://perspirex.com.pl/blog/ po więcej informacji!

Mysi pot – co może oznaczać?

Zmiana zapachu potu może wskazywać na stany zapalne, zakażenia wirusowe lub bakteryjne. Warto sprawdzić, czy powodem mysiego zapachu nie jest kwestia nieprawidłowo suszonych, zawilgłych ubrań. Jeśli to wykluczymy, warto skonsultować się z lekarzem, ponieważ mysi pot może być przyczyną poważnych schorzeń przewlekłych i chorób genetycznych.

Fenyloketonuria a mysi zapach

Jedną z chorób genetycznych, których objawem jest mysi zapach potu, jest fenyloketonuria. To jedna z najczęstszych wrodzonych chorób metabolicznych wywołanych przez mutację genu hydroksylazy fenyloalaniny. Może mieć różny przebieg, który zależy od rodzaju mutacji genowej. U chorych na fenyloketonurię mysi pot pojawia się przez gromadzenie się nadmiaru fenyloalaniny w narządach. Za charakterystyczny zapach odpowiedzialny jest kwas ortohydrosyfenylooctowy. Objawami towarzyszącymi mogą być: wymioty, drgawki, wysypki, zmiany w napięciu mięśniowym, zaburzenia neurologiczne. Przy przestrzeganiu zalecanej diety fenyloketonuria może przebiegać bezobjawowo

Co zrobić, kiedy zauważymy nagłą zmianę potu? Powinniśmy skonsultować się z lekarzem i wykonać badania. Niezbędne będą: 

  • morfologia krwi, 
  • badanie ogólne moczu, 
  • TSH, 
  • OB,
  • CRP, 
  • glikemia,
  • parametry wątrobowe i nerkowe. 

Dodatkowo zlecone mogą być: USG brzucha, tomografia klatki piersiowej, rezonans magnetyczny głowy. Dzięki wczesnym testom przesiewowym stosowanym w Polsce powszechnie fenyloketonurię zazwyczaj rozpoznaje się już u noworodków.

Mysi zapach, a przebyty COVID

Po zachorowaniu na COVID-19 mogą występować zaburzenia węchu. Możemy nie tylko nie odczuwać zapachów (anosmia). Te dobrze nam znane mogą wydawać się nieprzyjemne, przypominać woń zgnilizny. Za takie zjawisko odpowiada parosmia. Objawem może być też fontosmia, czyli odczuwanie w otoczeniu zapachów, których tak naprawdę nie ma. Jeśli odczuwamy u siebie zapach potu, ale nasi bliscy tego nie potwierdzają, należy skonsultować się z lekarzem, czy nie jest to wynik powikłań neurologicznych po zachorowaniu na COVID.

Mysi zapach skóry – co robić?

Mysi zapach może pochodzić zarówno z wydzieliny gruczołów potowych, jak i z moczu. Jest też charakterystyczny dla niewłaściwie przechowywanego i suszonego prania. Jeśli zauważymy śmierdzący zapach potu, powinniśmy przyjrzeć się swojej higienie. Jednym z rozwiązań może być stosowanie antyperspirantów Perspirex, których klinicznie potwierdzone działanie zapewnia 100% ochrony przed poceniem i przykrym zapachem, co daje długotrwałe uczucie komfortu i świeżości. Zawsze warto też skonsultować się z lekarzem w celu wykonania badań i wykluczenia ewentualnych chorób.

Komentarze (0)

Poznaj opinie mieszkańców.

CZYTAJ OPINIE I KOMENTUJ PONIŻEJ

Dodaj komentarz. Pamiętaj! Szanujmy się, hejtowanie jest karalne!