Marszałek wspiera zachodniopomorskich pszczelarzy
Wprowadzanie do rodzin pszczelich jak największej ilości węzy przyczynia się do lepszej zdrowotności, eliminując wiele chorób, wspomaga dobry rozwój, kondycję i liczebność pszczół w rodzinie i pasiece. Wspierając zachodniopomorskich pszczelarzy Samorząd Województwa już po raz drugi przekazał środki na zakup węzy.
- Od lat wspieramy pszczelarstwo w naszym regionie. Chcemy tę współpracę jeszcze bardziej rozwijać. Przyszły rok ma być rokiem ekologii na Pomorzu Zachodnim, a trudno o bardziej ekologiczny produkt niż miód. Chcemy, żeby napszczelenie u nas rosło i było równomierne, co przyniesie korzyści zarówno ludziom jak i naturze - mówił marszałek Olgierd Geblewicz.
Samorząd Województwa Zachodniopomorskiego jako drugi po Wielkopolsce region w Polsce postanowił wesprzeć organizacje pozarządowe realizujące zadania z zakresu ekologii i dziedzictwa przyrodniczego dedykowane pszczołom.
- Wysoka cena węzy powoduje, że pszczelarze oszczędzają i zaniedbują systematyczną, coroczną wymianę plastrów na węzę, z której to pszczoły odbudowują plastry. Brak wymiany skutkuje nagromadzaniem się patogenów i w efekcie pogarszaniem zdrowia rodzin pszczelich, w niektórych sytuacjach prowadząc do ich śmierci – informował wicemarszałek Olgierd Kustosz.
Środki z tegorocznej, drugiej edycji konkursu, w wysokości 300 tys. zł, trafiły do Wojewódzkiego Związku Pszczelarzy w Szczecinie.
- Pszczoły w największym procencie biorą udział w zapylaniu roślin entomofilnych, których rozwój zależy właśnie od zapylenia. W naszej szerokości geograficznej ponad 80 % roślin to rośliny, które wymagają zapylenia. Jeśli tych owadów zapylających nie będzie to będziemy cierpieć z powodu zubożenia szaty roślinnej i produkcji żywności. Ponad 1/3 produkcji żywności zależna jest od zapylającej działalności pszczół. Dlatego cieszę się, że mamy Zarząd Województwa, który jest wyczulony na te problemy - informował Jerzy Samborski podczas podpisania umowy, wiceprezes WZP w Szczecinie.
W ubiegłym roku z marszałkowskiego wsparcia skorzystało ponad 1200 pszczelarzy. W 2020 r. przewiduje się zakup blisko 5000 kg węzy, przeznaczonej dla ok. 1300 pszczelarzy.
Rok 2021 ma być rokiem ekologii w województwie zachodniopomorskim.
- Dostrzegając problemy pszczelarzy planujemy w kolejnych latach rozszerzać wsparcie o nowe zadania, np. dofinansować zakup karmy miodowo-cukrowej, która podawana jest zagrożonym głodem rodzinom pszczelim - dodał wicemarszałek Olgierd Kustosz.
Urząd Marszałkowski planuje także realizację zadań związanych z poprawą bazy pokarmowej owadów zapylających poprzez promocję i tworzenie tzw. łąk kwietnych oraz akcje związane z nasadzeniami drzew i krzewów miododajnych.
Zarząd Województwa przygotuje również stanowisko dotyczące ujednolicenia prawa określającego lokalizację pasiek.
Komentarze (1)
Poznaj opinie mieszkańców.
Dodaj komentarz. Pamiętaj! Szanujmy się, hejtowanie jest karalne!
her
odpowiedzWspiera zachodniopomorskich pszczelarzy aby wiecej miodu mogli wywieźć do niemiec :)
Odpowiedz. Szanujmy się, hejtowanie jest karalne!