Marszałek wspiera zachodniopomorskich pszczelarzy

2020-09-10 17:54
Katarzyna Adamiak
2020-09-10 17:54

Wprowadzanie do rodzin pszczelich jak największej ilości węzy przyczynia się do lepszej zdrowotności, eliminując wiele chorób, wspomaga dobry rozwój, kondycję i liczebność pszczół w rodzinie i pasiece. Wspierając zachodniopomorskich pszczelarzy Samorząd Województwa już po raz drugi przekazał środki na zakup węzy.

Od lat wspieramy pszczelarstwo w naszym regionie. Chcemy tę współpracę jeszcze bardziej rozwijać. Przyszły rok ma być rokiem ekologii na Pomorzu Zachodnim, a trudno o bardziej ekologiczny produkt niż miód. Chcemy, żeby napszczelenie u nas rosło i było równomierne, co przyniesie korzyści zarówno ludziom jak i naturze - mówił marszałek Olgierd Geblewicz.

Samorząd Województwa Zachodniopomorskiego jako drugi po Wielkopolsce region w Polsce postanowił wesprzeć organizacje pozarządowe realizujące zadania z zakresu ekologii i dziedzictwa przyrodniczego dedykowane pszczołom.

Wysoka cena węzy powoduje, że pszczelarze oszczędzają i zaniedbują systematyczną, coroczną wymianę plastrów na węzę, z której to pszczoły odbudowują plastry. Brak wymiany skutkuje nagromadzaniem się patogenów i w efekcie pogarszaniem zdrowia rodzin pszczelich, w niektórych sytuacjach prowadząc do ich śmierci – informował wicemarszałek Olgierd Kustosz.

Środki z tegorocznej, drugiej edycji konkursu,  w wysokości 300 tys. zł, trafiły do Wojewódzkiego Związku Pszczelarzy w Szczecinie.

Pszczoły w największym procencie biorą udział w zapylaniu roślin entomofilnych, których rozwój zależy właśnie od zapylenia. W naszej szerokości geograficznej ponad 80 % roślin to rośliny, które wymagają zapylenia. Jeśli tych owadów zapylających nie będzie to będziemy cierpieć z powodu zubożenia szaty roślinnej i produkcji żywności. Ponad 1/3 produkcji żywności zależna jest od zapylającej działalności pszczół. Dlatego cieszę się, że mamy Zarząd Województwa, który jest wyczulony na te problemy  - informował Jerzy Samborski podczas podpisania umowy, wiceprezes WZP w Szczecinie.

W ubiegłym roku z marszałkowskiego wsparcia skorzystało ponad 1200 pszczelarzy. W 2020 r. przewiduje się zakup blisko 5000 kg węzy, przeznaczonej dla ok. 1300 pszczelarzy.

Rok 2021 ma być rokiem ekologii w województwie zachodniopomorskim.

Dostrzegając problemy pszczelarzy planujemy w kolejnych latach rozszerzać wsparcie o nowe zadania, np. dofinansować zakup karmy miodowo-cukrowej, która podawana jest zagrożonym głodem rodzinom pszczelim - dodał wicemarszałek Olgierd Kustosz.

Urząd Marszałkowski planuje także realizację zadań związanych z poprawą bazy pokarmowej owadów zapylających poprzez promocję i tworzenie tzw. łąk kwietnych oraz akcje związane z nasadzeniami drzew i krzewów miododajnych.

Zarząd Województwa przygotuje również stanowisko dotyczące ujednolicenia prawa określającego lokalizację pasiek.

 

Komentarze (1)

Poznaj opinie mieszkańców.

CZYTAJ OPINIE I KOMENTUJ PONIŻEJ

Dodaj komentarz. Pamiętaj! Szanujmy się, hejtowanie jest karalne!

her

odpowiedz
10.09.2020 18:29

Wspiera zachodniopomorskich pszczelarzy aby wiecej miodu mogli wywieźć do niemiec :)