Lotnisko w Goleniowie zbankrutuje? Samorząd województwa wstrzymuje pomoc finansową

2020-08-31 14:32
Katarzyna Adamiak
2020-08-31 14:32

Zarząd Województwa Zachodniopomorskiego wstrzymuje pomoc finansową dla Portu Lotniczego Szczecin – Goleniów. - Nie stać nas na wyrzucanie pieniędzy w błoto, dlatego wstrzymujemy finansowanie Portu Lotniczego do czasu, aż rząd się uaktywni i na konto lotniska wpłynie obiecana pomoc - mówi marszałek Olgierd Geblewicz. 

W piątek 28 sierpnia Zarząd Województwa Zachodniopomorskiego odrzucił projekty uchwał w sprawie wyrażenia zgody na zawarcie Aneksu nr 3 do Porozumienia Wspólników Portu Lotniczego Szczecin-Goleniów Spółka z o.o oraz w sprawie objęcia nowych udziałów w podwyższonym kapitale Portu Lotniczego Szczecin-Goleniów Sp. z o.o. Decyzja Samorządu Województwa oznacza brak zgody na rozpoczęcie dokapitalizowania przedsiębiorstwa kwotą 40 mln zł do 2028 r. Pierwsze 5 mln zł miało trafić do Portu Lotniczego jeszcze w tym roku.

- W mojej ocenie sytuacja Portu Lotniczego Szczecin – Goleniów jest dramatyczna, a potwierdziły to tylko informacje uzyskane po posiedzeniu Rady Nadzorczej. Musimy odpowiedzialnie gospodarować pieniędzmi z budżetu województwa, każdy wydatek musi być celowy i skuteczny. Nie stać nas na wyrzucanie pieniędzy w błoto, dlatego wstrzymujemy finansowanie Portu Lotniczego do czasu, aż rząd się uaktywni i na konto lotniska wpłynie obiecana pomocmówi marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz.

Jeszcze w czerwcu br. marszałek Olgierd Geblewicz alarmował, że straty spowodowane rządową decyzją o zakazie lotów komercyjnych i zobowiązaniem utrzymania użyteczności publicznej przekroczyły 3,5 mln zł i mogą grozić bankructwem Portu Lotniczego Szczecin - Goleniów.

Jedyną realną pomocą, jaką od wystąpienia pandemii otrzymał Port, była udzielona dzięki wsparciu Województwa, pożyczka wwysokości 2,5 mln zł z Zachodniopomorskiej Agencji Rozwoju Regionalnego S.A. Bez tych pieniędzy pracownicy nie dostaliby pensji za maj, a lotnisko najprawdopodobniej nie byłoby w stanie wznowić operacji w ruchu pasażerskim. Krytyczną sytuację spółki unaoczniają milionowe zobowiązania wobec Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz Urzędu Skarbowego.

Rządowe wsparcie miało uruchomić Rozporządzenie Ministra Infrastruktury w sprawie sposobu i trybu rozliczania i dokumentowania kosztów utrzymania minimalnej gotowości operacyjnej lotniska, ale przepisy nie zostały wydane. Dokument jest obecnie sprawdzany przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, a następnie czeka go notyfikacja przez Komisję Europejską. Co ważne, w myśl zapisów, pomoc nie obejmie wszystkich poniesionych przez lotnisko kosztów w okresie pandemii.

W latach 2013 - 2019 Województwo Zachodniopomorskie (20,62% udziałów w PL Szczecin-Goleniów) i Gmina Miasto Szczecin udzielili Spółce wsparcia w wysokości 57,4 mln zł (Województwo – 31.9 mln zł, Szczecin – 25,5 mln zł.). W ramach kolejnego dokapitalizowania, do 2028 r. Województwo rozważa wsparcie w wysokości 40 mln zł. Pomimo obietnic ze strony premiera, strona rządowa do tej pory nie wywiązała się ze wsparcia inwestycyjnego.

Czytaj także: Dramatyczna sytuacja lotniska w Goleniowie. Wkrótce może być jeszcze gorzej

Komentarze (4)

Poznaj opinie mieszkańców.

CZYTAJ OPINIE I KOMENTUJ PONIŻEJ

Dodaj komentarz. Pamiętaj! Szanujmy się, hejtowanie jest karalne!

pol

odpowiedz
31.08.2020 15:59

her geblewicz nic nie da bezinteresownie wie jak wspierać swoich :)

Realista

odpowiedz
31.08.2020 21:24

Lotniska, w tym goleniowskie, to dla każdego państwa infrastruktura krytyczna. Niszczenie jej lub dopuszczenie do jej dewastacji to zbrodnia na bezpieczeństwie Państwa Polskiego i jako taka, winna być sądzona jak ZDRADA.

imię

odpowiedz
31.08.2020 16:08

Sluchac sie juz nie daje o tej "pandemii" . Miejsce rządzących jest na ławie oskarzonych za niszczenie polskiej gospodarki pod pretekstem wymyslonej choroby . Ludzie otworzcie oczy, bo za chwile niczego juz miec nie bedziemy, a wierzyciele zaczną domagac sie spłaty długow zaciagietych przez panstwo . Nie trudno wyobrazic sobie jak to sie moze skonczyc

marekryba

odpowiedz
31.08.2020 17:19

No i mamy /DOBRĄ ZMIANĘ/