Kolejny happening pod pomnikiem w Nowogardzie. Chcą jego likwidacji

2022-11-08 10:31
Paweł Palica
2022-11-08 10:31

7 listopada pod pomnikiem poświęconym kombatantom Rzeczypospolitej Polskiej znów zrobiło się zamieszanie. Pojawił się tam między innymi znany szczeciński radny Dariusz Matecki.

ZDJĘCIE 1 z 3

Tym razem happening zorganizował nowogardzianin Mirosław Berezowski, według którego powinno się przestrzegać obowiązujących od lat przepisów o dekomunizacji przestrzeni publicznej. Dlatego stojący w centrum miasta pomnik został częściowo owinięty czarną folią, na której pojawiły się przekreślony sierp i młot, czerwona gwiazda i nawiązujący do rosyjskiej agresji na Ukrainę symbol "Z", a grupa nowogardzian, wspieranych przez szczecińskiego radnego miejskiego Dariusza Mateckiego domagała się rozebrania pomnika.

Dodajmy, że będący w centrum zamieszania pomnik ma dość przewrotną historię. Odsłonięty został w 1972 roku - w 55. rodcznicę wybuchu rewolucji październikowej i 50. rocznicę utworzenia Związku Sowieckiego. Był wówczas pomnikiem "braterstwa broni", a na jego postumencie postawiono kamienne figury polskich i rosyjskich wojów i żołnierzy, co miało symbolizować ich odwieczną przyjaźń. Po przemianach ustrojowych jego forma architektoniczna nie uległa zmianie, zmodyfikowano jedynie jego nazwę i jest obecnie poświęcony kombatantom Rzeczypospolitej Polskiej.

Podobny happening odbył się pod nowogardzkim pomnikiem w ubiegłym roku.

Komentarze (1)

Poznaj opinie mieszkańców.

CZYTAJ OPINIE I KOMENTUJ PONIŻEJ

Dodaj komentarz. Pamiętaj! Szanujmy się, hejtowanie jest karalne!

Mirek Z Gryfic

odpowiedz
08.11.2022 12:27

Brawo . Zabierajcie takie pomniki do rosji