Kolejne, duże pieniądze pozyskane przez ZWiK Trzebiatów. Tym razem na gospodarkę ściekową w gminie
Zakład Wodociągów i Kanalizacji w Trzebiatowie przygotowuje się do kolejnej inwestycji, która jest kluczowa dla mieszkańców gminy Trzebiatów. Realizacja jej zapewni bezpieczeństwo przesyłu ścieków z Mrzeżyna i Rogowa do oczyszczalni w Trzebiatowie
26 czerwca Prezes Zarządu ZWiK Trzebiatów Grzegorz Jelonek podpisał z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska w Warszawie aneks do Umowy o dofinansowanie dotyczącej realizacji projektu realizowanego w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020, Oś priorytetowa II – Ochrona Środowiska w tym adaptacja do zmian klimatu, działanie 2.3 Gospodarka wodno-ściekowa pn.: „Rozbudowa i modernizacja komunalnej oczyszczalni ścieków w Trzebiatowie”- rozszerzający projekt o dodatkowe, nowe zadanie inwestycyjne pn. Remont i modernizacja kanalizacji sanitarnej w Mrzeżynie”.
- Pilna realizacja remontu i modernizacji kanalizacji sanitarnej w Mrzeżynie wynika z faktu, że już podczas poprzedniego sezonu letniego (2019), podczas awarii ciśnieniowego kolektora ściekowego na odcinku Mrzeżyno- Trzebusz (ponad 4 km) stwierdzono znaczny stopień jego zdekapitalizowania – wyjaśnia Grzegorz Jelonek. - Rurociąg o średnicy 315mm ma ponad 25 lat i wymaga pilnego remontu, ponieważ w wypadku jego awarii i rozszczelnienia nastąpi utrata możliwości przesyłu ścieków z Mrzeżyna i Rogowa do oczyszczalni w Trzebiatowie, a jedynym ratunkiem w takiej sytuacji byłby kontrolowany zrzut nieoczyszczonych ścieków do rzeki Rega i do Bałtyku, co spowodować może katastrofę ekologiczną (podobną do tej w Gdańsku Oliwie) , a także gospodarczą dla gminy, w wypadku zamknięcia z tego powodu plaż i kąpielisk morskich, gdyż do czasu jego naprawy nastąpi brak jakichkolwiek innych możliwości przesyłu ścieków z terenu Mrzeżyna i Rogowa do oczyszczalni – dodaje. Ponadto pompy dużej mocy oraz mechaniczna krata ściekowa zamontowane w przepompowni głównej w Mrzeżynie, mające również ponad 25 lat i znaczny stopień zużycia wymagają również pilnej wymiany, gdyż ich awarie również grożą wyłączeniem ich z eksploatacji, gdyż komora przepompowni była wybudowana jeszcze w latach 80-tych XX wieku i odbiera ona wszystkie ścieki z terenu miejscowości Mrzeżyno i Rogowo oraz przetłacza je na odległość 13 km do oczyszczalni ścieków w Trzebiatowie. Obie te miejscowości są miejscowościami nadmorskimi, w którym w sezonie letnim przebywa dodatkowo około 20 tysięcy turystów. Z roku na rok przybywa w nich również nowych domów, mieszkańców oraz właścicieli nieruchomości. W tej sytuacji, dla utrzymania bezpieczeństwa technicznego i ekologicznego oraz uniknięcia braku możliwości odbioru i oczyszczania ścieków, remont i modernizację kanalizacji sanitarnej (wraz z przepompownią ścieków) w Mrzeżynie stał się rzeczą pilną i niezbędna, którą należy przeprowadzić do końca 2021 r. lub najpóźniej do sezonu letniego 2022r.
- Realizacja zadania „Remont i Modernizacji kanalizacji sanitarnej w Mrzeżynie” pozwoli na wypełnienie zobowiązań akcesyjnych w zakresie gospodarki ściekowej oraz przyczyni się do ochrony i zachowania stanu ekologicznego wód Bałtyku i zapobiegania zanieczyszczeniu wód powierzchniowych w Polsce – zauważa Grzegorz Jelonek.
ZWiK Trzebiatów Sp. z o.o. posiada niezbędną dokumentację techniczną oraz na część zadania oraz pozwolenie na budowę. Przeprowadzenie już teraz remontu i modernizacji kanalizacji sanitarnej ciśnieniowej na odcinku 4,1 km (Mrzeżyno-Trzebusz) oraz remont przepompowni głównej – jako elementu odpowiedzialnego za gromadzenie i przesył ścieków wraz z wymianą jej wyposażenia pozwolą nam bezpiecznie prowadzić gospodarkę ściekową do czasu pozyskania środków na planowane wybudowanie II nitki ciśnieniowego kolektora ściekowego w nowej perspektywie finansowej.
Planowane zadanie, jest szóstym rozszerzeniem projektu, realizowanego przez ZWiK Trzebiatów Sp. z o.o. i niewątpliwie przyczyni się do zwiększenia celów i rezultatów w zakresie gospodarki wodno-ściekowej na terenie gminy Trzebiatów. W wyniku wprowadzenia dodatkowego zadania nastąpi zwiększenie dotychczasowego dofinansowania o ponad 2 mln 300 tys. zł oraz wydłużenie okresu realizacji projektu do końca 2021r.
Komentarze (1)
Poznaj opinie mieszkańców.
Dodaj komentarz. Pamiętaj! Szanujmy się, hejtowanie jest karalne!
Ala
odpowiedzSzkoda, że ktoś taki jak pan Jelonek nie pracuje w gminie Brojce.
Odpowiedz. Szanujmy się, hejtowanie jest karalne!