Jest bardzo niebezpieczny, zwłaszcza latem. W których miejscach trzeba uważać?

2024-07-03 13:45
Karol Szumny
2024-07-03 13:45

Barszcz Sosnowskiego – niezwykle trująca i inwazyjna roślina – już kwitnie. Jest on niebezpieczny zwłaszcza latem, ponieważ na odległość emituje parzące substancje. Sprawdzamy, gdzie w naszym powiecie trzeba uważać.

Gdzie w powiecie gryfickim występuje barszcz Sosnowskiego? // fot. Lasy Państwowe

Rozpoczął się okres kwitnienia barszczu Sosnowskiego. Kontakt z tą rośliną może być bardzo niebezpieczny. Nie tylko dotykanie jej jest szkodliwe, ale także wdychanie wydzielanych przez nią olejków.

Barszcz może spowodować groźne i bolesne oparzenia. Ponadto w upalne dni roślina ta emituje na odległość aerozole zawierające toksyczne związki, które osadzają się na skórze. Barszcz Sosnowskiego jest też trudny do zwalczenia i łatwo się rozprzestrzenia.

Informacje na temat występowania barszczu Sosnowskiego w Polsce zbierane są przez ekspertów, którzy na stronie barszcz.edu.pl publikują aktualną mapę. Według danych na 3 lipca w naszym powiecie takich stanowisk jest około 20. Można je zobaczyć na mapie poniżej.

Barszcz Sosnowskiego jest dość sporych rozmiarów i osiąga od 1 do nawet 4 m wysokości. Łodyga o średnicy około 10 cm, głęboko podłużnie bruzdowana, zwłaszcza w górnej części. Na jej powierzchni znajdują się charakterystyczne fioletowawe plamki. Roślina ta charakteryzuje się też baldaszkowatymi ogromnymi kwiatostanami koloru białego oraz wielkimi liśćmi.

Należy unikać bezpośredniego kontaktu z barszczem Sosnowskiego. W razie konieczności zaleca się chronić skórę, szczelnie się ubierając. Chronić należy także oczy. Jeżeli doszło do kontaktu, należy niezwłocznie i dokładnie obmyć skórę wodą z mydłem i unikać ekspozycji podrażnionych miejsc na światło słoneczne przynajmniej przez 48 godzin. Warto skontaktować się też z lekarzem.


Stanowiska barszczu Sosnowskiego w powiecie gryfickim // fot. barszcz.edu.pl


fot. Lasy Państwowe FB

Komentarze (0)

Poznaj opinie mieszkańców.

CZYTAJ OPINIE I KOMENTUJ PONIŻEJ

Dodaj komentarz. Pamiętaj! Szanujmy się, hejtowanie jest karalne!