Jaka jest kara za brak ciągłości OC?

2022-04-20 13:00
Redakcja
2022-04-20 13:00

Ubezpieczenie OC jest polisą obowiązkową, za której brak grozi kara finansowa. Nakładana przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny, może być bardzo dotkliwa – wiele zależy od tego, jak długo pojazd pozostawał bez ochrony. Dowiedz się, z jakimi karami trzeba się liczyć w przypadku przerwania ciągłości ubezpieczeniowej.

Mimo że do wykupienia OC zobligowany jest każdy właściciel pojazdu, nie wszyscy wypełniają swoje obowiązki. Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny co roku odnotowuje braki w płatnościach za polisy, a stawki za kary sukcesywnie rosną.

Kara za brak OC – od czego zależy jej wysokość?

Brak ubezpieczenia OC wiąże się z koniecznością zapłacenia kary, której wysokość rośnie z roku na rok. Wynika to z faktu, iż stawka bazowa uzależniona jest od wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę. W 2022 roku zostało ono ustalone na kwotę 3010 zł brutto i od takiej kwoty naliczane są kary.

Warto przy tym podkreślić, że ostateczna kwota uzależniona jest od dwóch czynników:

 • rodzaju pojazdu,
 • przerwy w ubezpieczeniu.

Jeśli chodzi o samochody osobowe, kary za brak OC przedstawiają się następująco:

 • przerwa do 3 dni – 1200 zł,
 • przerwa od 4 do 14 dni – 3010 zł,
 • przerwa powyżej 14 dni – 6200 zł.

Znacznie więcej zapłacą posiadacze pojazdów ciężarowych:

 • przerwa do 3 dni – 1810 zł,
 • przerwa od 4 do 14 dni – 4520 zł,
 • przerwa powyżej 14 dni – 9030 z.

Najmniejsze kary za brak OC dotyczą właścicieli pozostałych pojazdów:

 • przerwa do 3 dni – 200 zł,
 • przerwa od 4 do 14 dni – 500 zł,
 • przerwa powyżej 14 dni – 1000 zł.

Czy można uniknąć kary nakładanej przez UFG?

Recepta na uniknięcie kary nakładanej przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny jest prosta – trzeba pamiętać o corocznym wykupywaniu obowiązkowej polisy. Zachowanie ciągłości ubezpieczeniowej pozwala uniknąć problemów finansowych.

Pamiętaj! Za OC nie ma sensu przepłacać, ponieważ zakres ochrony oraz sumy gwarancyjne nie zależą od wysokości składki. Są regulowane stosowną ustawą. Wystarczy więc, że zapoznasz się z najlepszymi ofertami ubezpieczeniowymi i wybierzesz tę najlepiej wpisującą się w Twoje oczekiwania. Z pomocą przychodzi ranking ubezpieczeń, dostępny np. na stronie https://rankomat.pl/ranking-oc.

Gdy otrzymasz wezwanie do zapłaty…

Otrzymałeś wezwanie do zapłaty? Jeśli jesteś w stanie udowodnić, że nałożona kara jest bezzasadna, możesz złożyć odwołanie. Masz 30 dni na to, aby:

 • wykazać, że we wskazanym okresie samochód był ubezpieczony
 • przedstawić, że we wskazanym okresie pojazd nie musiał być ubezpieczony.

W tym celu wystarczy np. przekazać dowód sprzedaży auta lub dostarczyć dokument potwierdzający zawarcie umowy ubezpieczeniowej.

Jeżeli natomiast faktycznie nie dopełniłeś swojego obowiązku jako właściciel pojazdu i zapomniałeś wykupić polisy, karę trzeba będzie zapłacić. W przypadku trudnej sytuacji finansowej można złożyć w UFG stosowne pismo – wraz z niezbędnymi dokumentacjami. Wówczas istnieje możliwość rozłożenia płatności na raty lub nawet całkowite zniesienie kary. Jednak wszystkie takie zgłoszenia rozpatrywane są indywidualnie.

 

 

Komentarze (1)

Poznaj opinie mieszkańców.

CZYTAJ OPINIE I KOMENTUJ PONIŻEJ

Dodaj komentarz. Pamiętaj! Szanujmy się, hejtowanie jest karalne!

Won

odpowiedz
24.04.2022 21:24

Tylko kary potrafią nakładać ale od nich pieniądze wyrwać to się zaczynają schody