Jak zaplanować wydatki i efektywnie zarządzać budżetem remontowym?

2023-06-27 13:05
Artykuł partnera
2023-06-27 13:05

Remont mieszkania czy domu wiąże się ze sporymi wydatkami. To także konieczność zarezerwowania czasu na poszczególne prace, szukanie fachowców czy kupno materiałów. Nie obejdzie się również bez przemyślenia, jaki budżet remontowy pozwoli na realizację wymarzonego projektu.W jaki sposób zapanować nad budżetem, zarządzać nim i uniknąć niemiłych niespodzianek? Jak zaplanować wydatki, aby remont został przeprowadzony bez większych problemów i nieplanowanych pożyczek? Czas przyjrzeć się remontowym działaniom!

Jak zaplanować wydatki – planowanie i kontrola

Każdy remont, nawet ten na niewielką skalę i pozornie najprostszy, wymaga szczegółowego planu działania. To właśnie on pozwala przewidzieć wszystkie niezbędne wydatki, uniknąć tych nieplanowanych, które wymagają sięgnięcia głębiej do kieszeni. Nie można również zapominać o kontrolowaniu wydatków nie tylko na etapie kupowania materiałów czy podpisywania umów z fachowcami, ale i w trakcie przeprowadzanego remontu. 

Przygotowanie przed remontem

Przed rozpoczęciem remontu należy dokładnie przemyśleć jego zakres. Co jest niezbędne do wykonania, a z czego da się zrezygnować. Od tego bowiem zależy czas realizacji, a także koszty remontu domu czy mieszkania. Przygotowanie przed remontem powinno obejmować:

- określenie dokładnego zakresu remontu,

- kosztorys remontu oraz przygotowanie realnego budżetu,

- rezerwację funduszy na nieprzewidziane wydatki.

Zakupy i wybór materiałów, czyli obliczenie wydatków na remont

Mamy już plan działania, wiemy, jakie prace mają zostać wykonane, budżet został zaplanowany. Czas zatem na wybór i kupno materiałów. Warto przemyśleć, czy wszystkie prace muszą być wykonywane z wykorzystaniem materiałów najwyższej jakości. Są bowiem takie zadania i miejsca, w których można zastosować elementy tańsze lub zamienniki, niewiele odbiegające jakością czy trwałością od najdroższych opcji, a w ten sam sposób spełniające swoje funkcje. Obliczając wydatki na remont warto:

- porównać ceny materiałów i stosowanych produktów w różnych punktach, zarówno stacjonarnych, jak i niestacjonarnych. Dobrze jest również szukać okazji, bo to możliwość zaoszczędzenia całkiem sporych sum. Odpowiednie materiały remontowe dostępne są w ofercie firmy AlleStandard – można tu liczyć na przystępne ceny i produkty, które są niezbędne na etapie wielu prac remontowych;

- wśród materiałów znajdują się zarówno te najdroższe, ze średniej półki cenowej, jak i najtańsze. Są miejsca, pomieszczenia i przestrzenie, w których wysoka jakość wybieranych produktów przekłada się na ich trwałość. Istnieją jednak również prace, podczas których można stosować zamienniki, materiały mniej znanych firm, które są równie jakościowe, za to sporo tańsze;

- koszty remontu da się w dużym stopniu ograniczyć, korzystając z wyprzedaży i promocji.

Samodzielne prace remontowe

Ekipa fachowców to najczęściej gwarancja, że wszystko zostanie wykonane starannie, sprawnie, zgodnie z założonym planem. Niestety, stawki za pracę wyspecjalizowanych ekip potrafią być bardzo wysokie. Jak zatem zmieścić poszczególne prace w budżecie remontowym? Warto przemyśleć, które zadania mogą być wykonane samodzielnie. 

Każdy z nas posiada podstawowe umiejętności techniczne, do tego nierzadko okazuje się, że mamy zdolności, które jesteśmy w stanie wykorzystać podczas remontu. Co więcej, nie brakuje poradników, filmów instruktażowych i artykułów ze wskazówkami, jak realizować nawet złożone prace remontowe. Postaw zatem na:

- wykorzystanie swoich umiejętności i zdolności,

- poznanie podstawowych technik remontowych,

- rezygnację z zewnętrznych wykonawców w przypadku prac, które są proste do wykonania, więc można je zrealizować samodzielnie.

Negocjacje i porównywanie ofert

Koszty remontu domu czy mieszkania, nawet tego niewielkiego, wciąż pozostają stosunkowo wysokie. Można je zminimalizować bez strat na jakości realizacji zaplanowanych zadań, stawiając na:

- porównanie ofert co najmniej kilku wykonawców,

- negocjowanie stawek i warunków z fachowcami, szczególnie w przypadku wyboru ekipy, która zajmie się wieloma pracami,

- znalezienie równowagi między jakością a stawkami.

Kontrola postępu prac i ponoszonych wydatków

Kosztorys remontu to podstawa, ale nie można go stworzyć, odłożyć na bok i o nim zapomnieć. W trakcie prowadzonych prac mogą bowiem pojawić się nieprzewidziane sytuacje i dodatkowe wydatki. Aby zmieścić się w zaplanowanym budżecie należy:

- regularnie kontrolować postępy,

- rejestrować dokonywane wydatki,

- w razie potrzeby dostosowywać plan i budżet do zaistniałej sytuacji.

Optymalizacja kosztów

Optymalizacja kosztów jest możliwa zarówno w przypadku remontów na małą, jak i dużą skalę. To ważne, bo pozwala zrealizować wymarzony remont bez konieczności rezygnacji z niektórych jego elementów. W jaki sposób dokonać optymalizacji?

- szukając alternatywnych rozwiązań i miejsca na oszczędności,

- wybierając energooszczędne systemy oraz trwałe produkty,

- rezygnując ze zbędnych luksusów.

Problemy z budżetem – jak je rozwiązać?

Każdy remont przynosi niespodzianki, bo nie wszystko da się przewidzieć. Niespodzianki te jednak zwykle są kosztowne i czasochłonne, co wpływa na budżet remontowy. Jak temu zaradzić?

- warto przemyśleć dodatkowe źródła finansowania, gdy pojawią się nieprzewidziane wydatki;

- podczas kolejnych etapów remontowych dobrze jest szukać miejsca na oszczędności;

- nieoceniona jest pomoc ekspertów i doradców finansowych, którzy podpowiadają sprawdzone rozwiązania.

Zarządzanie budżetem remontowym – najważniejsze wskazówki

Remont nie musi być znacznie bardziej czasochłonny, o wiele droższy od pierwotnie założonego planu i przynoszący mnóstwo stresu. Stawiając na precyzyjnie sporządzony kosztorys, szukając okazji, porównując oferty i angażując się w samodzielnie podejmowane prace można uzyskać wymarzone efekty bez znaczącego naruszania budżetu remontowego.

Komentarze (0)

Poznaj opinie mieszkańców.

CZYTAJ OPINIE I KOMENTUJ PONIŻEJ

Dodaj komentarz. Pamiętaj! Szanujmy się, hejtowanie jest karalne!