„Dziura przy kościele” wystawiona na sprzedaż. Zniknęła nawet koparka

2022-11-25 18:50
Karol Szumny
2022-11-25 18:50

Od lat niezagospodarowany teren przy kościele w Trzebiatowie został wystawiony na sprzedaż. Inwestor wyznaczył kwotę dwóch milionów za tę działkę. Czy trzebiatowski „dołek” znajdzie nabywcę?

ZDJĘCIE 1 z 2

„Dziura przy kościele”, „dołek”, czy „wykopaliska” – tak mniej więcej mieszkańcy nazywają niezagospodarowany od lat teren znajdujący się tuż pod trzebiatowskim sanktuarium. Plac znajdujący się wśród ulic: Słowackiego, Sienkiewicza oraz Kopernika został wystawiony na sprzedaż. Czy znajdzie nabywcę?

Wszystko zaczęło się w 2009 roku, kiedy po dwóch nieudanych przetargach Gmina Trzebiatów wreszcie znalazła nabywcę tego terenu. Trzeci przetarg dnia 2 czerwca 2009 roku za kwotę 737 300 zł wygrała firma FERROPLAST Spółka Jawna. W sierpniu tego samego roku podpisano akt notarialny.

W umowie z Gminą firma FERROPLAST zobowiązała się zagospodarować znajdującą się tam nieruchomość wraz z terenem i w ciągu dwóch lat od zawarcia umowy rozpocząć budowę, która następnie miała zakończyć się w ciągu czterech lat. W przypadku niewywiązania się miała zostać naliczona kara: 10% ceny nabycia, następnie 20% ceny nabycia za przekroczenie wyżej wymienionych terminów powyżej 1 roku oraz 20% ceny nabycia za każdy następny rok.

Dnia 30 marca 2015 roku podpisano aneks wydłużający terminy określone w przetargu oraz umowie sprzedaży. Mówi się, że była to gra na czas, bo na trzebiatowskim „dołku” wciąż nie zagospodarowano nic konkretnego.

Lata mijały i w końcu pojawiło się światełko w tunelu. W czerwcu 2021 roku na tym terenie rozpoczęły się prace budowlane. Inwestor zapowiadał wówczas, że powstanie tam budynek usługowo-mieszkalny z podziemnymi miejscami parkingowymi. „Dołek” otoczono blaszanym ogrodzeniem, a na środku postawiono słynną wśród mieszkańców koparkę.

Mieszkańcy zauważali zastój w tym miejscu i już chyba nikt nie łudził się, że coś tam powstanie. Kilka dni temu na ogrodzeniu wywieszono ogłoszenie, że teren ten (tj. działka budowlana wraz z pozwoleniem na budowę i projektem) został wystawiony na sprzedaż.

O głos w tej sprawie poprosiliśmy wiceburmistrza Trzebiatowa – Grzegorza Olejniczaka.

- Teren ten znajduje się w centrum miasta, więc na pewno razi mieszkańców i wszystkich, którzy go widzą, zwłaszcza, że sprawa ta toczy się od dłuższego czasu i nie widać żadnych postępów. Obecnie prowadzimy w tym zakresie działania, aby zachęcić potencjalnych kupców do nabycia tego terenu od obecnego właściciela – powiedział wiceburmistrz Trzebiatowa.

Jak udało się nam ustalić, na dzień dzisiejszy naliczone są wszystkie możliwe kary wynikające z umów notarialnych, a Gmina Trzebiatów przygotowuje pozew w związku z ich niepłaceniem.

Kwota kupna działki budowlanej wraz z pozwoleniem i projektem to 2 mln złotych. Inwestor FERROPLAST w rozmowie z naszą redakcją podaje, że największe utrudnienia sprawiła mu konserwator zabytków. - Czternaście razy dokumentacja była składana i ciągle coś wymyślała, jedną decyzją zaprzeczyła drugą, zapominała, co wystawiała, i zmieniała ciągle warunki. Blokowała nas tyle lat… – wymieniał inwestor.

Co dalej z trzebiatowskim „dołkiem”? Teraz pozostaje czekać na kupno przez kolejnego inwestora, który wyłoży niemałą sumę na kupno tego miejsca. Jakie będą dalsze etapy? Czas pokaże…

 

Komentarze (17)

Poznaj opinie mieszkańców.

CZYTAJ OPINIE I KOMENTUJ PONIŻEJ

Dodaj komentarz. Pamiętaj! Szanujmy się, hejtowanie jest karalne!

25.11.2022 20:39

Dalej będzie stało rozkopane, nic się nie zmieni. Mogło być targowisko, nie trzeba było tego sprzedawać. Wszystko sprzedali łącznie ze szpitalem i fabryka mebli.

0

25.11.2022 20:39

Mleczarnie, POM, tartak, szpital, fabryka mebli, miejska spółdzielnia, wąskotorówka itd.

Swojak

odpowiedz
25.11.2022 19:26

WTF? Skoro tzw konserwator blokowała inwestora to, że niby ten kto to teraz kupi będzie miał z górki,??????!!!!!!! Coś tu nie gra.

Jan

odpowiedz
26.11.2022 08:07

W tej sytuacji burmistrz powinien zrezygnować z urzędu. Przecież to było jego hasło wyborcze "zmuszę inwestora do budowy..."

Bvh

odpowiedz
25.11.2022 21:05

Burmistrzu załóż sprawę konserwatorce zabytków!!! Masz jakąś władze?

Konserwator

25.11.2022 21:05

To smutne ze są pretensje do konserwatora.Kto był na spotkaniu w pałacu z Burmistrzem to wie o co chodziło. Czy tak ma być ze będą ginęły kolejne budynki z centrum , pozostaną puste miejsca które będą czekać na sprzedaż? Przykre ze Wolin potrafił wybudować pięknie kamieniczki, robi to Szczecin .Miasto Głogów odworzylo dzielnicę nad Odrą a Trzebiatow nie potrafi nic. Miejscowe elity nie pozwalają na nic.Stare Miasto ma chyba zginąć.Po wpisach widać kto komu przeszkadza.Zadnego rozsądku w gospodarowaniu budżetem.zadnego perspektywicznego myślenia. Gmina winna wystąpić o zwrot powyższej działki i sama ja zagospodarować gdy gotowy jest projekt.Tak jak robią to inni.

partyzant

25.11.2022 21:05

KONSERWATOR , a co to jest nacjonalizacja ? Czasy B .BIERUTA powracają ?

Lolo

odpowiedz
26.11.2022 09:49

Zobowiązać właściciela działki do wyrównania terenu , zasiania trawy i niech stoi tak do końca świata i jeden dzień dłużej .Może jednak być problem z rozebraniem ogrodzenia , gdyż przez tyle lat zabezpieczania wykopów , ogrodzenie mogło stać się zabytkiem

Ania

26.11.2022 09:49

Jeśli uporządkuje teren , gmina powinna zrezygnować z naliczania kar , i liczyć tylko podatek od nieruchomości , będzie z pożytkiem dla wszystkich

stąd

odpowiedz
25.11.2022 21:06

Co może konserwatywna KONSERWAtor w Gryficach wiedzą wszyscy mieszkańcy ulic z KOCIMI ŁBAMI.WYBRUKOWANE bez sensu.

F

25.11.2022 21:06

Co chcesz od Gryfic? Cywilozowane miasto, bardzo się rozwinęło przez ostatnie lata, tętni życiem, ogarnięte, zabudowane, czyste itd. Mają miejsca pracy!

Jerzy

25.11.2022 21:06

Kocie łby łatwo można naprawić , gorzej jest ze śmierdzącym asfaltem , który byle jak jest naprawiany corocznie , i tak bez końca

zły pan

odpowiedz
25.11.2022 20:11

Ta działka już wcześniej była wystawiona na sprzedaż przez tego inwestora i....kapeć

Szczęściara

odpowiedz
26.11.2022 15:51

Jak wygram w totka to kupię tą dziurę i zrobię basen. Co wy na to?

25.11.2022 19:13

I dalej pani konserwator będzie blokowała czeka na lapowkie żeby odblokować inwestycje

M.

25.11.2022 19:13

Gdyby nie konserwator już pół miasta by rozebrano a działki sprzedane jak budynek obok dziury.W jeden dzień zniknął. Pytanie który następny w kolejce ? Po wpisach widać rozgoryczenie części mieszkańców za brak dbałości o historię Starego Miasta. Widać niektórym zależy by ludzie wyjeżdżali za innym miejscem do życia.Tu jak w starożytności igrzyska zamiast chleba, niech tłuszcza się cieszy i klaszcze.

Sąsiad ze słowackiego

odpowiedz
26.11.2022 18:57

Pan Olejniczak najlepiej jak by się juz nie wypowiadał, to jego podpis widnieje pod umowa sprzedaż, Od siedmiu lat jest znów przy władzy , i co , szykują pozew o zapłatę. To trochę długo., W tym roku gmina sprzedała za 20 milionów działkę Mrzeżynie, cóż to 2 miliony wobec 20 milionów przychodów do kasy gminy, co się stało z tymi pieniędzmi. Gmina powinna odkupić ten nieszczęsny dół i zagospodarować to tak by rzeczywiście szybko odbudować ten kwartał, skoro mieszkańcy Wolina w 3 lata zagospodarowania podobny kwartał , to dlaczego w Trzebiatowie nie można,. NA to pytanie ani J. Domański ani G. Olejniczak nie mają żadnej sensownej odpowiedzi, także Rada Miejska kompletnie nie panuje nad finansami. Chyba będzie trzeba poczekać na to by ta nieszczęsna kadencja się skończyła, szkoda tylko ze o pół roku PIs ją przedłużył, Dla Trzebiatowa do 6 miesięcy płacenia tym ludziom za kiepską robotę.