„Dziura przy kościele” wystawiona na sprzedaż. Zniknęła nawet koparka

2022-11-25 18:50
Karol Szumny
2022-11-25 18:50

Od lat niezagospodarowany teren przy kościele w Trzebiatowie został wystawiony na sprzedaż. Inwestor wyznaczył kwotę dwóch milionów za tę działkę. Czy trzebiatowski „dołek” znajdzie nabywcę?

ZDJĘCIE 1 z 2

„Dziura przy kościele”, „dołek”, czy „wykopaliska” – tak mniej więcej mieszkańcy nazywają niezagospodarowany od lat teren znajdujący się tuż pod trzebiatowskim sanktuarium. Plac znajdujący się wśród ulic: Słowackiego, Sienkiewicza oraz Kopernika został wystawiony na sprzedaż. Czy znajdzie nabywcę?

Wszystko zaczęło się w 2009 roku, kiedy po dwóch nieudanych przetargach Gmina Trzebiatów wreszcie znalazła nabywcę tego terenu. Trzeci przetarg dnia 2 czerwca 2009 roku za kwotę 737 300 zł wygrała firma FERROPLAST Spółka Jawna. W sierpniu tego samego roku podpisano akt notarialny.

W umowie z Gminą firma FERROPLAST zobowiązała się zagospodarować znajdującą się tam nieruchomość wraz z terenem i w ciągu dwóch lat od zawarcia umowy rozpocząć budowę, która następnie miała zakończyć się w ciągu czterech lat. W przypadku niewywiązania się miała zostać naliczona kara: 10% ceny nabycia, następnie 20% ceny nabycia za przekroczenie wyżej wymienionych terminów powyżej 1 roku oraz 20% ceny nabycia za każdy następny rok.

Dnia 30 marca 2015 roku podpisano aneks wydłużający terminy określone w przetargu oraz umowie sprzedaży. Mówi się, że była to gra na czas, bo na trzebiatowskim „dołku” wciąż nie zagospodarowano nic konkretnego.

Lata mijały i w końcu pojawiło się światełko w tunelu. W czerwcu 2021 roku na tym terenie rozpoczęły się prace budowlane. Inwestor zapowiadał wówczas, że powstanie tam budynek usługowo-mieszkalny z podziemnymi miejscami parkingowymi. „Dołek” otoczono blaszanym ogrodzeniem, a na środku postawiono słynną wśród mieszkańców koparkę.

Mieszkańcy zauważali zastój w tym miejscu i już chyba nikt nie łudził się, że coś tam powstanie. Kilka dni temu na ogrodzeniu wywieszono ogłoszenie, że teren ten (tj. działka budowlana wraz z pozwoleniem na budowę i projektem) został wystawiony na sprzedaż.

O głos w tej sprawie poprosiliśmy wiceburmistrza Trzebiatowa – Grzegorza Olejniczaka.

- Teren ten znajduje się w centrum miasta, więc na pewno razi mieszkańców i wszystkich, którzy go widzą, zwłaszcza, że sprawa ta toczy się od dłuższego czasu i nie widać żadnych postępów. Obecnie prowadzimy w tym zakresie działania, aby zachęcić potencjalnych kupców do nabycia tego terenu od obecnego właściciela – powiedział wiceburmistrz Trzebiatowa.

Jak udało się nam ustalić, na dzień dzisiejszy naliczone są wszystkie możliwe kary wynikające z umów notarialnych, a Gmina Trzebiatów przygotowuje pozew w związku z ich niepłaceniem.

Kwota kupna działki budowlanej wraz z pozwoleniem i projektem to 2 mln złotych. Inwestor FERROPLAST w rozmowie z naszą redakcją podaje, że największe utrudnienia sprawiła mu konserwator zabytków. - Czternaście razy dokumentacja była składana i ciągle coś wymyślała, jedną decyzją zaprzeczyła drugą, zapominała, co wystawiała, i zmieniała ciągle warunki. Blokowała nas tyle lat… – wymieniał inwestor.

Co dalej z trzebiatowskim „dołkiem”? Teraz pozostaje czekać na kupno przez kolejnego inwestora, który wyłoży niemałą sumę na kupno tego miejsca. Jakie będą dalsze etapy? Czas pokaże…

 

Komentarze (11)

Poznaj opinie mieszkańców.

CZYTAJ OPINIE I KOMENTUJ PONIŻEJ

Dodaj komentarz. Pamiętaj! Szanujmy się, hejtowanie jest karalne!

Ks. Pączek

odpowiedz
25.11.2022 19:30

Może ktoś niema kłopotów i chce sobie je kupić za dwa miliony🤣😂😝

Abra karabra

25.11.2022 19:30

Właśnie liczę na wieczorne losowanie totka może.....

Andrzej

odpowiedz
26.11.2022 10:18

Zasypać i zrobić prawdziwy Parking .

do F

odpowiedz
27.11.2022 12:10

Znasz Gryfice z przejazdu autem.? ŚREDNIOWIECZNE centrum ucywilizowane galerią bez parkingów .Bruk wyboisty ,że szparami szerokości grubej rowerowej opony, splamiony olejem z cieknących misek, generujący hałas /90 decybeli, a może 100 dB?/ i drgania budynków .Zieleń przy ulicach ograniczona do minimum. Mieszkasz w domu za miastem ,to nie czujesz tego , co ludzie z centrum.

27.11.2022 13:17

Dawna restauracje basztę kaszaną też sprzedali i zniszczyli tak jak i szpital. Też stoi i straszy kupe lat. Tak rządzili w mieście.... Wśród swoich sprzedawali żeby później niszczałom

Jaca

odpowiedz
03.12.2022 17:44

Nie mieszkam już w Trzebiatowie. Opuściłem to miasto bo nie było perspektyw. Brak pracy ,kiepska ochrona zdrowia, bezradna władza samorządowa. Większość moich kolegów z trzebiatowskiego technikum też wyjechało . Szkoda mi Trzebiatowa jego atutów, piękna i niewykorzystanych możliwości.Trzebiatów to miasto zarządzane przez bezradną radę miasta z burmistrzami z którym od lat toczone są spory. Szpital w którym się urodziłem to ruina, gdzie jest nowy właściciel ? Gdzie jest konserwator zabytków i odpowiedzialność za ten budynek. Dom kultury ,kolejka wąskotorowa, magazyn zbożowy, budynek po baltonie to przykłady dziadostwa jakie panuje w ratuszu. Jeden budynek remontowany na starym mieście w skali roku to nic dla gminy nadmorskiej . Trzymam kciuki za mój Trzebiatów i za mieszkańców dla których władza rujnuje to miasto.

Patriota

odpowiedz
26.11.2022 05:22

Po tym artykule tylko idiota to kupi Redaktorek " specjalista " od marketingu.

&i&

odpowiedz
26.11.2022 09:59

PANIE, DZIURA TO JEST W >>>>>

26.11.2022 17:45

Odebrać właścicielowi bo nie wywiązał się z umowy i wybudować mieszkania! Burmist i rada do roboty!

Mieszkaniec

odpowiedz
27.11.2022 17:17

Jaka władza taka budowa. Wstyd i jeszcze raz Wstyd.. pozdrawiam.?!

Polak

odpowiedz
25.11.2022 19:18

ah te urzędasy .. czy to lokalne czy to z eurokołchozu brukselskiego..