„Dziura przy kościele” wystawiona na sprzedaż. Zniknęła nawet koparka

2022-11-25 18:50
Karol Szumny
2022-11-25 18:50

Od lat niezagospodarowany teren przy kościele w Trzebiatowie został wystawiony na sprzedaż. Inwestor wyznaczył kwotę dwóch milionów za tę działkę. Czy trzebiatowski „dołek” znajdzie nabywcę?

ZDJĘCIE 1 z 2

„Dziura przy kościele”, „dołek”, czy „wykopaliska” – tak mniej więcej mieszkańcy nazywają niezagospodarowany od lat teren znajdujący się tuż pod trzebiatowskim sanktuarium. Plac znajdujący się wśród ulic: Słowackiego, Sienkiewicza oraz Kopernika został wystawiony na sprzedaż. Czy znajdzie nabywcę?

Wszystko zaczęło się w 2009 roku, kiedy po dwóch nieudanych przetargach Gmina Trzebiatów wreszcie znalazła nabywcę tego terenu. Trzeci przetarg dnia 2 czerwca 2009 roku za kwotę 737 300 zł wygrała firma FERROPLAST Spółka Jawna. W sierpniu tego samego roku podpisano akt notarialny.

W umowie z Gminą firma FERROPLAST zobowiązała się zagospodarować znajdującą się tam nieruchomość wraz z terenem i w ciągu dwóch lat od zawarcia umowy rozpocząć budowę, która następnie miała zakończyć się w ciągu czterech lat. W przypadku niewywiązania się miała zostać naliczona kara: 10% ceny nabycia, następnie 20% ceny nabycia za przekroczenie wyżej wymienionych terminów powyżej 1 roku oraz 20% ceny nabycia za każdy następny rok.

Dnia 30 marca 2015 roku podpisano aneks wydłużający terminy określone w przetargu oraz umowie sprzedaży. Mówi się, że była to gra na czas, bo na trzebiatowskim „dołku” wciąż nie zagospodarowano nic konkretnego.

Lata mijały i w końcu pojawiło się światełko w tunelu. W czerwcu 2021 roku na tym terenie rozpoczęły się prace budowlane. Inwestor zapowiadał wówczas, że powstanie tam budynek usługowo-mieszkalny z podziemnymi miejscami parkingowymi. „Dołek” otoczono blaszanym ogrodzeniem, a na środku postawiono słynną wśród mieszkańców koparkę.

Mieszkańcy zauważali zastój w tym miejscu i już chyba nikt nie łudził się, że coś tam powstanie. Kilka dni temu na ogrodzeniu wywieszono ogłoszenie, że teren ten (tj. działka budowlana wraz z pozwoleniem na budowę i projektem) został wystawiony na sprzedaż.

O głos w tej sprawie poprosiliśmy wiceburmistrza Trzebiatowa – Grzegorza Olejniczaka.

- Teren ten znajduje się w centrum miasta, więc na pewno razi mieszkańców i wszystkich, którzy go widzą, zwłaszcza, że sprawa ta toczy się od dłuższego czasu i nie widać żadnych postępów. Obecnie prowadzimy w tym zakresie działania, aby zachęcić potencjalnych kupców do nabycia tego terenu od obecnego właściciela – powiedział wiceburmistrz Trzebiatowa.

Jak udało się nam ustalić, na dzień dzisiejszy naliczone są wszystkie możliwe kary wynikające z umów notarialnych, a Gmina Trzebiatów przygotowuje pozew w związku z ich niepłaceniem.

Kwota kupna działki budowlanej wraz z pozwoleniem i projektem to 2 mln złotych. Inwestor FERROPLAST w rozmowie z naszą redakcją podaje, że największe utrudnienia sprawiła mu konserwator zabytków. - Czternaście razy dokumentacja była składana i ciągle coś wymyślała, jedną decyzją zaprzeczyła drugą, zapominała, co wystawiała, i zmieniała ciągle warunki. Blokowała nas tyle lat… – wymieniał inwestor.

Co dalej z trzebiatowskim „dołkiem”? Teraz pozostaje czekać na kupno przez kolejnego inwestora, który wyłoży niemałą sumę na kupno tego miejsca. Jakie będą dalsze etapy? Czas pokaże…

 

Komentarze (6)

Poznaj opinie mieszkańców.

CZYTAJ OPINIE I KOMENTUJ PONIŻEJ

Dodaj komentarz. Pamiętaj! Szanujmy się, hejtowanie jest karalne!

Do fanów tej słynnej dziury

odpowiedz
26.11.2022 14:42

Biedaki stać was na tępe komentarze bo z takich tępych rodzin pochodzicie. Ja i biedakami jesteście bo was nie stać na tą dziurę tylko na frajerskie komentarze wasza dziura Polaki biedaki

Frajerzy to nie my

26.11.2022 14:42

Frajerskie komentarze? to nic w porównaniu z wieloletnimi frajerskim zachowaniem i zapewnieniami władz gminy, ze lada dzień się rozpocznie , są plany i to jakie, są też fotografie Burmistrza J.Domańskiego i jego dobre samopoczucie że jest ojcem kolejnego sukcesu. Jeśli ma ktoś być wykiwany, to 1. Mieszkańcy w 2009 przez S. Ruszkowskiego i G.Olejniczaka, a od wielu lat to kiwani byli J. Domański i znów G. Olejniczak. . Tak po nazwisku trzeba, by wyborcy wiedzieli kto stoi za "sukcesem gminy", wszak to byli i obecni burmistrzowie, którzy mieli plany , a co z nich zostało- płacz i zgrzytanie zębów.

do frajerów

26.11.2022 14:42

widzę dużo tu tego !! to po rodzicach te frajerstwo ? banda idiotów piszaca srająca się nie wiedząc o co typwe patusy i plebs po RODZICACH !!! pewnie same narkomany ale to nic w naszym mieście tacy jak wy ćpuny kończą na drzewach i nie robia tam huśtawki !! hahaha banda frajerska srająca się o kawałek nie swojego terenu błazny nie ludzie

do "ty parówo"

26.11.2022 14:42

zamknie twoja stara patusiara zaszczana dalej leży koło tej dziury jak wraca z monopolowego?

Mieszkaniec

26.11.2022 14:42

Biedakiem jesteś Ty, bez Kultury pełny chamstwa, msciwosci.To takim jak Ty zawdzięczamy upadek miasta, zachłannych dorobkiewiczach. Czas na rozliczenie Was wszystkich.

Ty parówo

26.11.2022 14:42

Zamknij ryja ćpunie